A'dan Z'ye Madrid

A- Aman Dikkat: Madrid hırsızlığın en yüksek olduğu şehirlerden birisi. Polis raporlarına göre en çok hırsızlık vakası Primemark Mağazası ve Sol Meydanı civarında oluyor.

B- Barajas: Madrid Havalimanı'na geldiğinde merkeze ulaşım gerçekten fazlasıyla kolay. Hiç zorlanmadan metroyla gidebilirsin. Havalimanı metro giriş çıkışında 3’er Euro harç parası ödüyorsun.

C- Cervantes: Madrid’de birçok yerde ismini görebilirsin Cervantes’in. Modern Avrupa’nın ilk romanı olarak bilinen Don Kişot bir Cervantes eseridir. Don Kişot dünyada en çok okunan eserlerden birisidir ve 38 dile çevrilmiş.

D- Debod: Mısır Hükümeti'nin jesti olarak 1968 yılında İspanya’ya hediye edilmiş bir tapınak. Kimisi için bir taş, kimisi için Mısır’a gitmek için bir vesile oluyor. Karar sizin.

E- El Rastro: Pazar günleri Madrid burada! Sokaklar içerisinde kalabalık arasından gerek antika gerekse Retro birçok ürüne rastlayabilirsin. Antika Panayırı gibi desem yanlış olmaz sanırım.

F- Futbol: Real Madrid ve Atletico Madrid takımları her zaman futbolu diri tutmuştur bu şehirde. Bernabeu ve V.Calderon’da maç izlemek için kendi web sayfalarından bilet alabilirsiniz. A.Madrid’e min 20 R.Madrid’e ise min. 40 Euro’ya bilet satın alabilirsiniz. Maç olmayan günlerde ise stad turu yapılabilir.

G- Gran Via: Koca koca binalar arasında keyifle turlayabileceğin bir cadde. Kendini New York’ta bir caddede yürüyor gibi hissedebilirsin. Büyük dünya markaları burada.

H- Hediyelik: Dönüşte sevenler bekler sonuçta. El boş gelmemek de olmaz. 1,5 – 2 Euro’ya magnet alabilirsin. Biraz daha kıymetli şeyler ararsan futbol şehri Madrid’den Real Madrid forması alabilirsin. Ayrıca Gran Via üzerinde çok fazla mağaza bulunuyor buralardan mutlaka bir şeyler bulabilirsin.

I- Isı: Sıcaklık gün içinde genelde mevsim normallerinin üzerinde. Madrid’e kar vs çok az yağar. Yağışa en çok denk geleceğiniz dönemler Aralık ile Mart arası. Sonrasında genelde güneşli bir hava ile karşılaşırsınız.

İ- İçkiler Baya Uygun!: Madrid diğer Avrupa başkentlerine göre çok daha ucuz bir şehir. Özellikle içkiler 1,5 Euro civarından başlıyor olması sizi mekan mekan dolaşmanıza teşvik edecektir. Adını hatırlayamadığım ama kırmızı şarap ile Sprite’ın karışımından bir içki denedim. Değişik bir deneyimdi.

J- Jardin de SB: Madrid’e geldiğinde, uğraman gereken bir teras bar. İster sıcak bir şeyler iç istersen kokteylini yudumla. Burası gerek dekorasyonu gerek lezzetleriyle baştan çıkartabilir seni.

K- Kaç Gün Lazım?: Madrid’i adam akıllı gezeceğim diyorsan buraya 3 gün ayır. Bunun dışında vaktin varsa 1 gün Toledo 1 gün Segovia turu yapabilirsin.

L- Lavepies: Özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri 00.00 itibariyle ne yapsam diye düşünenler kendini buraya atabilir. İçkiler uygun mekanlar fazla olunca birinden çıkıp birine giriyorsun. Madrid’in genç ve eğlenceli kitlesi burada.

M- Metropolis: Açık ara Madrid’de en sevdiğim bina. Fotoğraf çekmek için o kadar estetik ki fotoğraflamaya doyamadım. Fotoğraf severler için ideal bir malzeme.

N- Normal: İspanya’nın normalleri biraz bizim dışımızda. Mesela, siesta. Öğle arası verilen küçük aralarda herkes uyuyor. Dükkanlar kapalı  mola vermiş durumda. Bu durum akşam yemeklerine de yansıyor tabi. Bizler normalde 19.00 gibi yemek yeriz alışmışızdır. Fakat, İspanya’da durum farklı. 22.00-00.00 arası yemek yenir. Hatta 23.00 gibi barda olan biri için insanlar, demek ki yarın işi var erken geldi yorumu yapıyor.

O- O Zaman Mahalle: Lavepies’ten bahsettim. Bu kadar mı? Hayır. Malasana, Latina olmak üzere bir çok mahallede kaldırımda masa sandalyesi olan mekanlar var. Özellikle yaz aylarında baya keyif yuvası buralar. Madrid’de mahalle kültürü gerçekten hissedilen bir kavram.

Ö- Özeli Ne Var?: Özel ne var dersen tapas tabii ki. Girdiğin her sokakta caddede neredeyse bir tapas bar’a rastlayabilirsin. Birbirinden leziz bol çeşitli tapas var. Buranın iki özeli var. Birincisi tapas, ikincisi ise, Sangria içkisi.

P- PrimeMark: Gran Via üzerinde, alışveriş seven gezginler için ideal bir nokta var. Birçok Avrupa ülkesinde de bulunan çok katlı ucuz alışveriş noktası. Kimine göre kullan at, kimine göre evladiyelik tekstil mağazası. Herkes ister spor ister klasik, ister kendisine ister sevdiğine bir çok ürünü çok ucuza bulabilir.

R- Retiro: Avrupa’da bir kültürdür büyük parkların olması. Haftasonu şehrin tüm insanları buralara akın eder. Kimi parkta yatar kimi koşar. Ama hepsinin nefes almak için ihtiyaç duyduğu bir yerdir. Retiro’da Madrid’in yeşili. Görmeye kesinlikle değer.

S- Sol: Madrid’in Taksim Meydanı. Her şey bu bölgede yer alıyor. Gün boyunca kalabalık ve çok fazla restoran ve mağazanın bulunduğu nokta. Turistik bölgenin kalbi.

T- Tren: Atocha Renfe İstasyonu Madrid’in Merkez İstasyonu. Buradan Toledo, Segovia gibi yarım saat 45 dakikada gideceğin yerlere, hızlı trenle ile 10 -20 € civarı fiyatlara ulaşabilirsin. Madrid’i bitirince sıra günü birlik turlarda olmalı.

U- Ulaşım: Bir yerden bir noktaya gitmek gerçekten çok kolay. Madrid’de şehrin altında bir şehir daha var adeta. Keyifle dolaşıyorsun. 15 Kullanımlık metro kartı almanı öneririm. 12,2 Euro.  Hayır abi tek bilet yeter dersen de 1,5 Euro’ya bu işi halledebilirsin.

V- Ventas: Asıl adı Las Ventas olan boğa güreşleri arenası. Ventas istasyonunda inerek direkt ulaşabilirsiniz.

Y- Yemek: Madrid’de o kadar çok yemek mekanı var ki tavsiye versem mutlaka bir çok güzel yeri kaçırabilirim. Ama atıştırmalıklarla kişi başı 10 15 €’ya doyarsınız bi öğünü rahatlıkla atlatırsınız. Hatta çok aç değilim atıştırmalık desen 5 €’ya bile bitirebilirsin bir öğünü. Market of San Miguel’de ayak üstü bir şeyler atıştır derim.

Z- Zaman: Madrid’de tüm turistik noktaları gezeceğim dersen 4 güne ihtiyacın var. Fakat Türk gezginler genelde bu tarz şehirleri sıkıcı bulur ve 2 gün ayırır. Bence biraz daha uzatmalısın ya da zaman yönetimini iyi yapmalısın.

Fotografların devamı için instagram: @seymen.b

 

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir