Harikalar Diyarı Hallstatt

Hallstatt gezilecek yerler hazırlamanın mutluluğu gerçekten başkaymış...

Böylesine güzel, masal gibi bir kasabayı yazmak gerçekten zor olacak. Dünyayı az çok tanımaya başlamış birine ilk 10 say desem muhtemelen bir tanesi bu özel kasaba olur. Umarım başarabilirim, duygularımı sizlere de yansıtmayı.

Avusturya’nın göller yöresinde Hallstatt’ı sonunda gezme fırsatım oldu. Ljubljana’ya bilet aldığımdan itibaren bu seyahatin en önemli kısmı Hallstatt diyordum. Keza öyle de oldu...

UNESCO Tarihi Miras Listesi'nde yerini alan özel bir kasaba Hallstatt. Özel derken aklınıza nesi meşhur ki vs gibi bir şey gelmesin aman. Günümüze kadar gelmesi ve insanlara iyi ki geziyorum veya iyi ki dünyada böyle yerler de var dedirtebilmesi yeterli değil mi zaten? Gerçekten de öyle oldu. İlk gördüğüm andan itibaren tüylerim diken diken oldu. Hemen iki fotoğraf çektim ve sonrasında 15 – 20 dakika kadar daldım rüyaya. Öylesine sadece baktım. Dünyada sanki hiç bir sıkıntı kalmamış gibi. Düşündüm, "seyahat etmekle ne kadar güzel bir iş yaptın Seymen" dedim kendi kendime. Başkasında okusam muhtemelen ne abartmış yahu derdim ama hayatınızda en mutlu olduğunuz anı düşünün heh işte onu yaşadım ben bu manzaraya bakınca...

Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Hallstatt’a ulaşmanın dört yolu var:

 • Salzburg’dan 70 kilometre mesafede. Araç kiralayabilirsin.
 • Salzburg’dan acentalardan tur satın alabilirsiniz. Ete süte karışmam turla giderim diyebilirsin.
 • Salzburg’dan trenle Hallstatt’a geçebilirsiniz. Fakat burada şöyle bir durum varmış. Hallstatt’ın direkt merkezine gelmeiyorsunuz, tren sizi karşı kıyıda indiriyor. Sonrasında feribota binerek Hallstatt’a ulaşıyorsunuz. Bu feribotun ücreti 2,5 Euro. Yolculuk süresi ise 10 dakika.
 • Bir de, bizim yaptığımız ve en zoru var. Biz açık konuşmak gerekirse biraz zorladık şansımızı. Ama başardık mı, başardık. Değdi mi, değdi. Ljubljana’dan 240 kilometre mesafe yol yaparak Hallstatt’a ulaştık. Bu yolda Avusturya’ya girmenizle beraber 2 tane otoban parası ödedik. Otoban ücretleri, 11,1 Euro ve 7,2 Euro. Yalnız bu yöntemi tercih edecekseniz tavsiyem şu, mutlaka ya aracınızda ya da telefonunuzda navigasyon açık olsun. Çünkü, bu 240 kilometrelik yolun son 10 kilometresine kadar hiç bir Hallstatt tabelası görmedik. Bu sebeple mutlaka online bir şekilde haritadan yardım alın derim.

Araçla geldiğinizde, gölü solunuza alıp yola girmenizle beraber anlayın ki Hallstatt’a son 1-2 kilometre kalmış. Bu yolda bir tünele gireceksiniz. Tünelin ortasında sol tarafa doğru bir sapak olacak otopark gibi. Aracınızla direkt o sapağa girin. Burası bir otopark. Kasabanın tepesine kurulu bir otopark. Buradan merdivenlerle direkt kasabaya inebilirsiniz. Ha sapağı kaçırdım ne yapacağım diye sorarsanız yapacak bir şey yok. Tünel bittikten sonra sağ tarafta tabelasını göreceğiniz kapalı otoparka aracını koyabilirsin. Çok da üzülmeyin 10 dakika fazla yürümüş olursunuz en fazla...

Hallstatt’a Ne Zaman Gitmeli? 

Hallstatt gerçekten turisti kaldırmıyor bazen. Özellikle yaz aylarında her yer kalabalık oluyor. Uzak Doğu tarafından çok fazla takip edilmesi turlara olan ilgiyi de arttırmış Bu sebeple, benim nacizane tavsiyem bu yörenin tadını çıkartmak için Haziran-Temmuz-Ağustos aylarından uzak durun. Yoksa Hallstatt Çin’de miydi yahu düşüncesine kapılabilirsin bir an.

Hallstatt'ın Önde Gelen Noktaları?

Markt Square

Avrupa’da klasiktir ya hani. Kiliseyi yaparlar, önüne bir meydan, çevresine hoş mimarili evler. Burası da öyle işte. Markt Square kilisenin hemen yanında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında kasaba çok kalabalık olduğu için kaybolanlar burada buluşma randevusu verirmiş. Market Square bu açıdan önemli aslında.

Beinhaus (Kemikli Ev)

Beinhaus adında bir müze var. Bildiğiniz kuru kafalardan müze yapmışlar. Böylesine rüya gibi bir yer için, biraz fazla gotik geldi. Buranın ise şöyle bir hikayesi var. Kasabanın yüz ölçümü malum. Bizim gibi dolgu yaparak kasabayı da büyütmüyorlar. Bu sebeple kasabada ölenler için artık yer olmamaya başlamış. Onlar da yeni ölen insanlar için yer açmak adına 1970 yılına kadar ki, ölen insanların iskeletlerini mezardan çıkartmış sergilemeye başlamış. Böylece boşalan mezarlara da yeni vefat edenleri koymaya başlamışlar. Günü kurtarmak için bir operasyon olduğu belli. Peki 50 yıl sonra ne yapacaksınız? İşin enteresan kısmı, bu kafatasları boyanmış süslenmiş görücüye çıkmış. Şu anda 1,5 Euro ödeyerek ziyaret edebiliyorsunuz.

Skywalk Finiküler

Ben şubat ayında bu seyahati gerçekleştirdiğim için yapamadım fakat Skywalk adında bir finiküler var. Nisan ile aralık ayları arasında çalışan bu finiküler ile tepeye çıkabilir sadece Hallstatt’ı da değil, Salzburg’a hatta Slovenya’ya kadar görebilirsin çevreyi deniliyor. Ne kadar doğru bilemedim.

Hallstatt Kasaba Müzesi

Hallstatt’ın bir de  kasaba müzesi var. Kasabanın tarihini geçmişini nereden nereye geldiğini görmek için 8 Euro ödeyebilir, ziyaret edebilirsiniz.

Hallstatt'a gidecekler için ipuçları

 • Hallstatt inanılmaz küçük bir yer. Kasabanın bir ucundan diğer ucuna 10 dakikada yürüyebilirsiniz. Hatta biraz hızlı yürüyorum derseniz, 8 dakikaya finali görürsünüz.
 • Kasabayı araştırırken gördüğünüz bir kare var ya hani. Tarif etmeyeceğim o işte. Kiliseyi solunuza alıp devam ettiğinizde 150-200 metre sonra durup ve sağa bakın. İşte klasik Hallstatt manzarası.
 • Hallstatt’ın 1 büfesi var onu da Türk işletiyor desem? Giresunlu Coşkun Abi’ye selam vermek, ayaküstü bir şeyler atıştırmak isterseniz, kendileri kilisenin hemen yanında.
 • Hallstatt’ta yemek noktaları kışın genelde kapalı. Açık bulabileceğiniz restoran sayısı 2 veya 3. Mekanlar genelde sezonluk.
 • İnanılmaz derecede çekik gözlü kardeşlerimiz ziyaret ediyor. Çok fazla göreceksiniz, şaşırmayın.
 • Hallstatt yolunda çok güzel manzaralar göreceksiniz. Kameranız hep açık olsun.

 • Avusturya'nın göller yöresinde olduğunuzu unutma! Wolfgangsee civarına da gidebilirsiniz. Hallstatt’a 20 kilometre mesafede. Ben zaman sorunum nedeniyle gidemedim ama içimde kalmadı değil. Benden tavsiye Salzburg’dan bu bölgeye 2 günlük bir tur düzenleyin derim.
 • Fotoğrafçıysanız, buralar tam sizlik. Bir sürü güzel fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Hediyelik eşya dükkanları genellikle Markt Square civarında. Magnetler 4,5 Euro’dan başlıyor.
 • Göl kuğu ve kaz kaynıyor. Çantanızda onlar için bir şeyler götürürseniz, elinizden yerler. Hayli evcileşmişler.
 • Hallstatt’ı 2-3 saat içinde bitirirsiniz. Ha ben kalacağım ya kopamıyorum derseniz konaklamak için Booking.com’a bir danışın isterseniz.
 • Hallstatt’ın tepelerine de çıkabilirsiniz. Size bir tepeden baktım Aziz Hallstatt demek için merdivenlere vurun kendinizi. Güzel fotoğraf açıları mevcut.
 • Hallstatt’ın meşhur yöresel birası Das Beer var. Bu konuda tecrübe kovalayan biriyseniz, tadına bakın derim.
 • Eğer nisan-aralık arasında bir seyahat planı yaptıysanız, açın Google’ı ve “Schafberg” yazın. Bu bölge Wolfgangsee’de yer alıyor finiküler ile oradan çıkış yapabiliyorsunuz. Değerlendirin derim. Hallstatt’a 20 kilometre.

Fotoğrafların devamına instagram sayfamdan bakabilirsiniz... @seymen.b 

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir