Google+

Avusturya

AVRUPAAvusturya
Avusturya - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-4.7℃
 • Şubweather-icon-3℃
 • Marweather-icon1.2℃
 • Nisweather-icon5.3℃
 • Mayweather-icon10.7℃
 • Hazweather-icon13.6℃
 • Temweather-icon15.6℃
 • Ağuweather-icon15.3℃
 • Eylweather-icon11.4℃
 • Ekiweather-icon6.5℃
 • Kasweather-icon0.4℃
 • Araweather-icon-4℃
Nüfus: 8,662,588 Dili: Almanca Para Birimi: Euro İklim: Alp iklimi Big Mac Index: 3.76  

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Avusturya, köklü tarihiyle Avrupa’nın önemli ülkelerinden biridir. Österreich, yani Avusturya, Doğu İmparatorluğu anlamına gelir. Habsburg Hanedanlığı’nın 20. yüzyıl başlarına kadar hüküm sürdüğü bir ülke olan Avusturya’da Birinci Dünya Savaşı ardından yönetim şekli cumhuriyettir ve temsili demokrasi ile yönetilir.

vienna-674855_960_720.jpg

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Avusturya’da kişi başına düşen milli gelir 43,546 Dolar'dır. Ülke İnsani Gelişme Endeksi’nde 21’inci sıradadır. 1995 yılından bu yana Avrupa Birliği’nde olan Avusturya, Euro para birimi bölgesindedir. Ülke 300 bin civarında Türk göçmeni barındırırır.

Avusturya hakkında tanıtıcı video: https://youtu.be/SJNgDAx85aI

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

1.8 milyonluk nüfusuyla Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en önemli kültür ve ekonomi şehridir. Krallık zamanında da başkentlik yapmış olan şehir Birinci Dünya Savaşı’na kadar en fazla Almanca konuşan nüfusa sahip şehir unvanına sahipti.

Günümüzde dokuz eyaletten oluşan Avusturya’nın en büyük şehri olan Viyana’dan başka; üniversite şehri olan Graz, tarih kenti Linz, barok mimarisiyle Alpler yanında kurulmuş Salzburg, İnnsbruck ve Klagenfrut ülkenin diğer önemli şehirlerdendir.

Alpler üzerinde konumlanan Avusturya, bir orta Avrupa ülkesidir. 83 bin kilometre karelik küçük ama merkezi bir ülke olan Avusturya’nın batısında İsviçre ve Liechtenstein, kuzeyinde Almanya ve Çek Cumhuriyeti, doğusunda Slovakya ve Macaristan, güneyinde ise Slovenya ve İtalya bulunmaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Resmi dili Almanca olan Avusturya’da nüfusun önemli bir bölümü Bavyera Almancası lehçesiyle konuşur. Diğer resmi olarak kabul edilmiş lokal diller Macarca, Burgenland Hırvatçası ve Slovencedir. Ülkenin yüzde 2,3’ü Türk göçmeni olarak Türkçe konuşmaktadır. Bu rakamı yüzde 2,2 ile Boşnakça ve yüzde 1,8 ile Sırpça takip eder.

Almanya Almancası ile neredeyse aynı olan dilde bazı kelime söyleyişleri fark gösterir.

Merhaba Guten Tag

Günaydın Guten Morgen

Tünaydın Guten Abend

İyi günler Guten tag

İyi akşamlar Guten abend

İyi geceler Gute nacht

Teşekkür ederim Danke sehr

Bir şey değil Nicht zu danken

Nasılsınız? Wie geht es ıhnen

Sağolun, iyiyim Danke gut

Evet Ja

Hayır Nein

Hanım Dame

Bey Here

Lütfen Bitte

Katoliklik için tarihi öneme sahip olan Avusturya, Ortaçağ ve Yeniçağ dönemlerinde kilisenin koruyucu ülkesi olmuştur. Avusturya’nın nüfus olarak yüzde 74’lük gibi büyük bir bölümü Katolik’tir. Bunun yanında yüzde 5’lik bir oranı ise kendini Protestan olarak görmektedir. Yıllık gelirlerinin yüzde birini kiliseye destek niyetiyle vergi olarak veren Hristiyanların kiliseye bağlılıkları yıllar geçtikçe düşmektedir. 1971 yılında 7,491,526 kişilik nüfusun 6,5 milyonu kiliseye bağlı iken; 1991 yılında 8 milyonluk nüfusun 6 milyonu, 2014 yılında 8,5 milyonluk nüfusun 5,2 milyonu kiliseye bağlı olmuştur. Nüfusun yüzde 9’u pazar günü ayinlerine katılmaktadır.

Nüfusun yüzde 12’si kendini bir dine bağlı görmezken, 350 bin civarında Müslüman nüfusa sahip olan Avusturya’da 180 bin kişinin de Ortodoks olduğu varsayılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Holokost kurbanı olan ve göç eden Yahudiler, 1938 yılında sadece Viyana’da 200 bin kişiydiler. Bu rakam günümüzde 8 bine düşmüştür.

hohensalzburg-fortress-117297_960_720.jpg

Habsburg Hanedanlığı’yla birlikte yükselen Avusturya, Germen coğrafyasının önemli güç merkezlerinden biriydi. Habsburgların önemli siyasi evlilikleri ve başarılarıyla güç kazanan topraklar 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Avrupa’nın en güçlü hanedanlığına ev sahipliği yapmıştır. 18. yüzyıl başı itibariyle Prusya ve Avusturya arasında Germen bölgesine hakimiyet üzerinde çekişmeler başlar. Neredeyse bin yıllık tarihi olan Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu Napoleon tarafından 1806 yılında yıkılmıştır ve Avusturya İmparatorluğu kurulmuştur.


 

1866 yılında Prusya-Avusturya Savaşı’nda Prusya’nın galibiyeti, Alman kentlerinin birleşmesi ve Modern Almanya’ya giden yolun açılmasına sebep olmuştur. Bu tarihten sonra Avusturya etki alanını Almanya’ya bırakmıştır. Birinci Dünya Savaşı’yla birlikte Almanya’nın yanında yer alan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu savaşta yenik ayrılır ve Almanya ile birleşme çabalarına rağmen itilaf güçleri tarafından engellenir. Daha sonra İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından Almanya topraklarına katılan Avusturya, savaş sonrası modern sınırlarına ulaşır.

Yılın her ayı Avusturya seyahati için mümkün olmakla beraber kış ve bahar ayları Alpler'de kayak yapmak isteyecek turistler için oldukça uygundur. Bunun dışında kış ayları sıcak yerlerden gelen turistleri zorlayacak bir soğuklukta olabilir. Karasal iklimin sert soğuğu geceleri oldukça etkili olup tatili keyifsiz bir hale getirebilir. Bahar ve yaz ayları şehirler oldukça renklenir ve keyifli bir tatil yapılabilecek bir ortam mümkün olur.

Türkiye’den diğer Avrupa ülkelerine olduğu gibi Avusturya’ya olan havayolları ulaşım hattı oldukça yoğundur. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer kentlerimizden Viyana’ya uçak seferleri yapılmaktadır. Bunun dışında Graz, Salzburg ve Linz şehirlerine İstanbul başta olmak üzere diğer şehirlerimizden de ulaşım mümkündür.

Ilık-serin bir karasal iklimin hakim olduğu Avusturya’da ülkenin dörtte üçünü etkisi altına alan Alpler’in hava şartlarına etkisi görülmektedir. Avrupa’nın içlerinde olan Avusturya’nın denizlere yakın olmaması sebebiyle kış aylarında sıcaklık -10 derecelere kadar düşer, yaz aylarında kısmi sıcak hava etkisini gösterir. Ülke diğer Alp bölgelerinden daha az yağışlıdır.

Dünyanın en zengin ülkeleri sıralamasında 12’inci sırada yer alan Avusturya’da yüksek standartlarda bir yaşam vardır. Ülkenin kamu şirketlerinin özelleşmesiyle ve Avrupa Birliği’ne girilmesiyle ekonomi daha aktif hareket etmeye başlamıştır. Bazı sektörlerde Almanya’ya olan bağlılığı AB üyeliğiyle ülkeye nefes aldırmıştır. Ülke, elektrik enerjisinin yüzde 65’ini yenilenebilir enerjiden elde eder. Diğer yandan yıllık 21 milyonluk turistiyle, turizm ülkenin gelir kaynağının yüzde 9’luk oranını oluşturur ve 19 milyar dolarlık gelirle ülke turizm gelir sıralamasında dünyada dokuzuncu sıradadır.
 

Avrupa’nın merkezinde ve kesişme noktasında bulunan Avusturya, ülke olarak Avrupa kültürüyle büyük farklılıklar göstermez ve ılımlı, açık fikirli, yabancılara karşı sevecen ve yardımsever bir topluma sahiptir. Kısacası çoğu aşırılıkları törpülenmiş bir Avrupa ülkesidir.

Ülkelerinin ismini Fransızların aksine her noktada dile getirmeyen Avusturyalılar ilginç bir şekilde yapılan bazı araştırmalara göre en milliyetçi vatandaş grubu sıralamasında beşinci olarak belirlenmiştir. Uzun süren aristokratik geleneğin özellikle Viyana’da toplum ve pozisyon üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Fakat günümüzde ailelerin hukuksal olarak belli bir ayrıcalıkları yoktur.

Avusturya’da işçi hareketleri ülke içerisinde aktiftir ve Avusturya bir sosyal devlettir. Bunun getirisi olarak refah halkın geneline yayılmıştır. Kültür birikimiyle Avrupa’nın en önemli medeniyet merkezlerinden olan Viyana müzik, mimari, bilim, felsefe ve edebiyattan önemli isimler çıkarmıştır. Kış sporlarının yaygın olduğu Avusturya’da insanlar tatillerini Alpler üzerinde geçirirler.

İsviçre veya Belçika kadar ünlü olmasa da, çikolataları güzel olan Avusturya’dan ünlü Sacher ürünlerini ülkenize götürebilirsiniz. Meşhur Mozart çikolataları da turistlerin hediyelik ürün olarak öncelik gösterdiği bir üründür. Bunun yanında Zotter, tercih edilebilecek diğer çikolata markasıdır. Gegenbauer’den bir sirke veya Manner kurabiyeleri de listenizde olabilir.

Avusturya, et ve hamurişi tatlılarıyla ünlü bir mutfağa sahiptir. Dünyaca ünlü Wiener Schnitzel, yumurtalı ve unlu kızartılmış et Avusturya ve özellikle Viyana’nın meşhur yemeğidir. Bunun dışında Tafelspitz adı verilen, Viyana’nın özel kaynatılmış, patates ve yaban turpuyla servis edilen eti oldukça önemli bir yemektir. Tatlılarıyla ünlü olan bu mutfakta Strudel denilen tart tarzı tatlılar oldukça popülerdir. Sachertorte ise çikolatalı ve içinde kayısı reçeli bulunan bir turtadır. Yağlı yeşil balkabağı olan Kernöl ve tatlı mantı veya içli köfteye benzer duruşuyla Kletzennudeln Avusturya’ya gidildiğinde kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerdendir. Ekmekleriyle ünlü olan Avusturya’da birçok çeşit ekmek bulabilirsiniz. Vollkornbrot ve Bauernbrot geleneksel köylünün yediği çavdar ekmeğidir. Kafelerin bir kültür olduğu Avusturya’da her köşe başında kaliteli bir kafe bulmak mümkündür. Bunun dışında ülkenin meşhur birası Marzen Lager’dir.
 

Wiener Festwochen, Uluslararası Viyana Festivali

Dünyanın dört bir yanından önemli müzisyenleri, gösteri gruplarını ve tiyatrolarını bünyesinde barındırır. Festival mayıs ve haziran aylarında çeşitli etkinliklerle kutlanır. Düzenlenmeye başladığı 1951 yılından itibaren Viyana için önemli bir yeri vardır.

Avusturya’nın Festivalleri

VİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: PRINZ EUGEN STR. 40 1040 WIEN AUSTRIA
Telefon: 00 431 505 73 38 (4 hat)
Faks: 00 43 1 505 36 60
Botschaft.wien@mfa.gov.tr
http://viyana.be.mfa.gov.tr

Bağlı Birimler

VİYANA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Hietzinger Hauptstrasse 29, 1130 Viyana-Avusturya
Telefon: 0043 1 877 71 81
Faks: 0043 1 877 71 79
konsulat.wien@mfa.gov.tr
http://viyana.bk.mfa.gov.tr

 • 01 Ocak Yeni Yıl
 • 06 Ocak Üç Aziz Kral
 • 28 Mart Paskalya
 • 01 Mayıs Resmi Tatil
 • 05 Mayıs Hz İsa'nın Göğe Yükselişi
 • 16 Mayıs Küçük Paskalya
 • 26 Mayıs Yortu Bayramı
 • 15 Ağustos Meryem Ana'nın Göğe Yükselmesi
 • 26 Ekim Ulusal Bayram
 • 01 Kasım Azizler Yortusu
 • 08 Aralık Meryem Ana'nın Gebe Kalışı
 • 25 Aralık Hz İsa Günü
 • 26 Aralık Hz Stephani Günü

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır? 

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin Avusturya seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil pasaport (hususi) sahiplerinin kısa süreli (90 günden az) seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan TC vatandaşları da Avusturya vizesinden muaftır.