Avusturya Hakkında Temel Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Avusturya, köklü tarihiyle Avrupa’nın önemli ülkelerinden biridir. Österreich, yani Avusturya, Doğuİmparatorluğu anlamına gelir. Habsburg Hanedanlığı’nın 20. yüzyıl başlarına kadar hüküm sürdüğü bir ülke olan Avusturya’da Birinci Dünya Savaşı ardından yönetim şekli cumhuriyettir ve temsili demokrasi ile yönetilir.

Devamını Oku

Avusturya’nın Başkenti ve Şehirleri

1.8 milyonluk nüfusuyla Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en önemli kültür ve ekonomi şehridir. Krallık zamanında da başkentlik yapmış olan şehir Birinci Dünya Savaşı’na kadar en fazla Almanca konuşan nüfusa sahip şehir unvanına sahipti.

Devamını Oku

Avusturya Nerededir?

Alpler üzerinde konumlanan Avusturya, bir orta Avrupa ülkesidir. 83 bin kilometre karelik küçük ama merkezi bir ülke olan Avusturya’nın batısında İsviçre ve Liechtenstein, kuzeyinde Almanya ve ÇekCumhuriyeti, doğusunda Slovakya ve Macaristan, güneyinde ise Slovenya ve İtalya bulunmaktadır.

Avusturya’da Konuşulan Diller

Resmi dili Almanca olan Avusturya’da nüfusun önemli bir bölümü Bavyera Almancası lehçesiyle konuşur. Diğer resmi olarak kabul edilmiş lokal diller Macarca, Burgenland Hırvatçası ve Slovencedir. Ülkenin yüzde 2,3’ü Türk göçmeni olarak Türkçe konuşmaktadır. Bu rakamı yüzde 2,2 ile Boşnakça ve yüzde 1,8 ile Sırpça takip eder.

Almanya Almancası ile neredeyse aynı olan dilde bazı kelime söyleyişleri fark gösterir.

Merhaba Guten Tag

Günaydın Guten Morgen

Tünaydın Guten Abend

Devamını Oku

Avusturya’da Din ve İnanç

Katoliklik için tarihi öneme sahip olan Avusturya, Ortaçağ ve Yeniçağ dönemlerinde kilisenin koruyucu ülkesi olmuştur. Avusturya’nın nüfus olarak yüzde 74’lük gibi büyük bir bölümü Katolik’tir. Bunun yanında yüzde 5’lik bir oranı ise kendini Protestan olarak görmektedir. Yıllık gelirlerinin yüzde birini kiliseye destek niyetiyle vergi olarak veren Hristiyanların kiliseye bağlılıkları yıllar geçtikçe düşmektedir. 1971 yılında 7,491,526 kişilik nüfusun 6,5 milyonu kiliseye bağlı iken; 1991 yılında 8 milyonluk nüfusun 6 milyonu, 2014 yılında 8,5 milyonluk nüfusun 5,2 milyonu kiliseye bağlı olmuştur. Nüfusun yüzde 9’u pazar günü ayinlerine katılmaktadır.

Nüfusun yüzde 12’si kendini bir dine bağlı görmezken, 350 bin civarında Müslüman nüfusa sahip olan Avusturya’da 180 bin kişinin de Ortodoks olduğu varsayılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Holokost kurbanı olan ve göç eden Yahudiler, 1938 yılında sadece Viyana’da 200 bin kişiydiler. Bu rakam günümüzde 8 bine düşmüştür.

hohensalzburg-fortress-117297_960_720.jpg

Avusturya Kısa Tarihi

Habsburg Hanedanlığı’yla birlikte yükselen Avusturya, Germen coğrafyasının önemli güç merkezlerinden biriydi. Habsburgların önemli siyasi evlilikleri ve başarılarıyla güç kazanan topraklar 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Avrupa’nın en güçlü hanedanlığına ev sahipliği yapmıştır. 18. yüzyıl başı itibariyle Prusya ve Avusturya arasında Germen bölgesine hakimiyet üzerinde çekişmeler başlar. Neredeyse bin yıllık tarihi olan Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu Napoleon tarafından 1806 yılında yıkılmıştır ve Avusturya İmparatorluğu kurulmuştur.


 

1866 yılında Prusya-Avusturya Savaşı’nda Prusya’nın galibiyeti, Alman kentlerinin birleşmesi ve Modern Almanya’ya giden yolun açılmasına sebep olmuştur. Bu tarihten sonra Avusturya etki alanını Almanya’ya bırakmıştır. Birinci Dünya Savaşı’yla birlikte Almanya’nın yanında yer alan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu savaşta yenik ayrılır ve Almanya ile birleşme çabalarına rağmen itilaf güçleri tarafından engellenir. Daha sonra İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından Almanya topraklarına katılan Avusturya, savaş sonrası modern sınırlarına ulaşır.

Avusturya’ya Ne Zaman Gidilir?

Yılın her ayı Avusturya seyahati için mümkün olmakla beraber kış ve bahar ayları Alpler'de kayak yapmak isteyecek turistler için oldukça uygundur. Bunun dışında kış ayları sıcak yerlerden gelen turistleri zorlayacak bir soğuklukta olabilir. Karasal iklimin sert soğuğu geceleri oldukça etkili olup tatili keyifsiz bir hale getirebilir. Bahar ve yaz ayları şehirler oldukça renklenir ve keyifli bir tatil yapılabilecek bir ortam mümkün olur.

Avusturya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den diğer Avrupa ülkelerine olduğu gibi Avusturya’ya olan havayolları ulaşım hattı oldukça yoğundur. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer kentlerimizden Viyana’ya uçak seferleri yapılmaktadır. Bunun dışında Graz, Salzburg ve Linz şehirlerine İstanbul başta olmak üzere diğer şehirlerimizden de ulaşım mümkündür.

Avusturya’da İklim ve Hava Durumu

Ilık-serin bir karasal iklimin hakim olduğu Avusturya’da ülkenin dörtte üçünü etkisi altına alan Alpler’in hava şartlarına etkisi görülmektedir. Avrupa’nın içlerinde olan Avusturya’nın denizlere yakın olmaması sebebiyle kış aylarında sıcaklık -10 derecelere kadar düşer, yaz aylarında kısmi sıcak hava etkisini gösterir. Ülke diğer Alp bölgelerinden daha az yağışlıdır.

Avusturya Ekonomisi

Dünyanın en zengin ülkeleri sıralamasında 12’inci sırada yer alan Avusturya’da yüksek standartlarda bir yaşam vardır. Ülkenin kamu şirketlerinin özelleşmesiyle ve Avrupa Birliği’ne girilmesiyle ekonomi daha aktif hareket etmeye başlamıştır. Bazı sektörlerde Almanya’ya olan bağlılığı AB üyeliğiyle ülkeye nefes aldırmıştır. Ülke, elektrik enerjisinin yüzde 65’ini yenilenebilir enerjiden elde eder. Diğer yandan yıllık 21 milyonluk turistiyle, turizm ülkenin gelir kaynağının yüzde 9’luk oranını oluşturur ve 19 milyar dolarlık gelirle ülke turizm gelir sıralamasında dünyada dokuzuncu sıradadır.
 

Avusturya Kültürü

Avrupa’nın merkezinde ve kesişme noktasında bulunan Avusturya, ülke olarak Avrupa kültürüyle büyük farklılıklar göstermez ve ılımlı, açık fikirli, yabancılara karşı sevecen ve yardımsever bir topluma sahiptir. Kısacası çoğu aşırılıkları törpülenmiş bir Avrupa ülkesidir.

Devamını Oku

Avusturya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

İsviçre veya Belçika kadar ünlü olmasa da, çikolataları güzel olan Avusturya’dan ünlü Sacher ürünlerini ülkenize götürebilirsiniz. MeşhurMozart çikolataları da turistlerin hediyelik ürün olarak öncelik gösterdiği bir üründür. Bunun yanında Zotter, tercih edilebilecek diğer çikolata markasıdır. Gegenbauer’den bir sirke veya Manner kurabiyeleri de listenizde olabilir.

Avusturya Mutfağı

Avusturya, et ve hamurişi tatlılarıyla ünlü bir mutfağa sahiptir. Dünyaca ünlü WienerSchnitzel, yumurtalı ve unlu kızartılmış et Avusturya ve özellikle Viyana’nın meşhur yemeğidir. Bunun dışında Tafelspitz adı verilen, Viyana’nın özel kaynatılmış, patates ve yaban turpuyla servis edilen eti oldukça önemli bir yemektir. Tatlılarıyla ünlü olan bu mutfakta Strudel denilen tart tarzı tatlılar oldukça popülerdir. Sachertorte ise çikolatalı ve içinde kayısı reçeli bulunan bir turtadır. Yağlı yeşil balkabağı olan Kernöl ve tatlı mantı veya içli köfteye benzer duruşuyla Kletzennudeln Avusturya’ya gidildiğinde kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerdendir. Ekmekleriyle ünlü olan Avusturya’da birçok çeşit ekmek bulabilirsiniz. Vollkornbrot ve Bauernbrot geleneksel köylünün yediği çavdar ekmeğidir. Kafelerin bir kültür olduğu Avusturya’da her köşe başında kaliteli bir kafe bulmak mümkündür. Bunun dışında ülkenin meşhur birası MarzenLager’dir.
 

Avusturya’nın Festivalleri

WienerFestwochen, UluslararasıViyanaFestivali

Dünyanın dört bir yanından önemli müzisyenleri, gösteri gruplarını ve tiyatrolarını bünyesinde barındırır. Festival mayıs ve haziran aylarında çeşitli etkinliklerle kutlanır. Düzenlenmeye başladığı 1951 yılından itibaren Viyana için önemli bir yeri vardır.

Devamını Oku

Avusturya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 01 Ocak Yeni Yıl
 • 06 Ocak Üç Aziz Kral
 • 28 Mart Paskalya
 • 01 Mayıs Resmi Tatil
 • 05 Mayıs Hz İsa'nın Göğe Yükselişi
 • 16 Mayıs Küçük Paskalya
 • 26 Mayıs Yortu Bayramı
 • 15 Ağustos Meryem Ana'nın Göğe Yükselmesi
 • 26 Ekim Ulusal Bayram
 • 01 Kasım Azizler Yortusu
 • 08 Aralık Meryem Ana'nın Gebe Kalışı
 • 25 Aralık Hz İsa Günü
 • 26 Aralık Hz Stephani Günü

Avusturya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4.7oC
  • Şub -3oC
  • Mar 1.2oC
  • Nis 5.3oC
  • May 10.7oC
  • Haz 13.6oC
  • Tem 15.6oC
  • Agu 15.3oC
  • Eyl 11.4oC
  • Eki 6.5oC
  • Kas 0.4oC
  • Ara -4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 8,662,588
Dili: Almanca
Para Birimi: Euro İklim: Alp iklimi Big Mac Index: 3.76