Viyana’da Gezilecek Yerler


 

Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın hatta dünyanın en gözde turizm şehirlerinden biri. Şehirde doğa, tarih, kültür, eğlence bir seyahatten beklenebilecek her şey bulunuyor. Ne tarafa bakacağınızı şaşıracağınız tarih kokan binalarla çevrili caddeler Viyana’nın en güzel özelliklerinden. Tarihi yapılar katedrallerden görkemli saraylara insanı zaman içerisinde bir yolculuğa çıkarıyor. Şehrin her bir köşesinde, adım başına kurulmuş doğanın tadını çıkarabileceğiniz tertemiz bahçeler ise dinlenmek, piknik yapmak, kısa yürüyüşler gibi aktiviteler için birebir. Kültürün tadına doyabileceğiniz iddialı müzeler ise şehrin en ayırt edici ve iddialı yanlarından biri. Kültür, sanat ve müzik başkentlerinden biri olan Viyana namına yakışır şekilde müzeleri ile gerçekten etkileyici. Şehri yalnızca müzeleri için bile ziyaret edebilirsiniz. Viyana’yı hala görmediyseniz en kısa zamanda bu şehri görmek için bir fırsat yaratmalısınız.
 

Devamını Oku

Viyana Nerededir?

Viyana, Orta Avrupa’da Avusturya’nın kuzeydoğusunda bulunuyor. Viyana Havzası içerisinde Alpler’in en doğu ucunda kalmaktadır. Şehrin ortasından Tuna Nehri geçmektedir. Avusturya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük yüz ölçümüne sahip şehridir.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?


 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da tipik Karasal iklim özellikleri görülmektedir. Şehirde 4 mevsim belirgin şekilde yaşanır. Yazlar sıcak geçer ve yaz aylarında yağışlara nadiren rastlanır. Kışlar ise oldukça sert geçmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında ise ortalama hava sıcaklıkları ve ılık bir rüzgar hakimdir.

Devamını Oku

Viyana’da Nerede Kalınır?

Avrupa’nın romantizm denince akla gelen noktalarından birisidir ViyanaMozart’ın şehri, Gustav Klimt’in ilham kaynağı, mimarinin harikalar yarattığı bu zengin şehir yer yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlar. Her yapısını tek tek izlemek isteyeceğiniz, bir müzeden diğerine koşacağınız, birçok kafede ve parkta vakit geçirebileceğiniz Viyana, konaklama konusunda da birçok seçenek sunmaktadır. Viyana’da otelinizi seçerken öncelikle gezilecek yerlere olan uzaklığına dikkat etmelisiniz. Bu doğrultuda şehirde en konforlu şekilde konaklayabileceğiniz yerleri derledik.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Viyana otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Viyana’ya Nasıl Gidilir?


 

Viyana’da havalimanı mevcuttur. Türkiye’nin Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerinden aktarmasız uçuşlarla Viyana’ya ulaşabilirsiniz. Uçuşlar yaklaşık 2 saat 35 dakika sürmektedir.

Viyana Otelleri

Viyana Otelleri

Avusturya’nın başkenti  Viyana, yaklaşık iki milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehridir. Şehrin toplam popülasyonu bir milyon dokuz yüz bin kişiden oluşmaktadır. Şehrin birçok noktasında konaklama tesisi, oteller ve hosteller bulunmaktadır. Özellikle bu merkezler şehrin göbeğine toplanmış ve ara sokaklarda konumlanmıştır. Viyana şehrinin tarihi birikimi oldukça fazla olduğundan dolayı bölgeye ayırmanız gereken zaman da diğer Avrupa ülkelerine nazaran biraz daha fazladır. Konaklama hizmetleri yüksek talep karşısında iyi bir hizmet vermek adına sürekli kendini yenileme politikasını izlemektedir. Bu yüksek talep doğrultusunda hızla tükenen odaları kaçırmamanız için erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Devamını Oku

Viyana’da Alışveriş

vienna-1460110_960_720.jpg
 

Viyana’da alışveriş için birçok seçenek bulunuyor. Lüks dünya markalarından tasarım mağazalarına, antika dükkanlarından bit pazarlarına farklı şeyler keşfedebilirsiniz.

Devamını Oku

Viyana Saat Farkı

Avusturya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunmaktadır. Viyana, Türkiye’ye göre 1 saat daha geridir.

Viyana Para Birimi

Viyana’da resmi para birimi olarak Euro (EUR) kullanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık 3.92 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Viyana Resmi Dili

Viyana’da resmi dil Almancadır. Viyana halkının çok büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşabilmektedir. Şehirde turistik tabelaların birçoğunda da İngilizce kullanılmıştır.

Viyana Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya (14-17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Yükseliş Günü (25 Mayıs)

Temiz Pazartesi (27 Şubat)

Meryem Ana’yı Anma Günü (15 Ağustos)

Ulusal Tatil (26 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Noel (24-26 Aralık)

Viyana Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0.1oC
  • Şub 1.6oC
  • Mar 5.7oC
  • Nis 10oC
  • May 15.2oC
  • Haz 18.2oC
  • Tem 20.2oC
  • Agu 19.8oC
  • Eyl 15.3oC
  • Eki 9.9oC
  • Kas 4.6oC
  • Ara 1.5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,867,960 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4