Google+

Arama formu

Viyana

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve turistlerin favori şehirlerinden...
Devamı oku
  Viyana’da havalimanı mevcuttur. Türkiye’nin Ankara, İstanbul, İzmir,...
Devamı oku
  Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Aynı zamanda Avusturya...
Devamı oku
  Viyana dünya üzerinde toplu taşıma ağının en çok geliştiği...
Devamı oku
  Viyana kültürel dokusunun ve tarihinin yanında mutfağı ile de...
Devamı oku
  Viyana kaliteli müzikleri ve kült mekanları ile gece hayatı konusunda...
Devamı oku
  Kültür, müzik ve sanatın en gözde şehirlerinden biri olan Viyana’da...
Devamı oku
  Viyana’da alışveriş için birçok seçenek bulunuyor. Lüks dünya...
Devamı oku
Viyana, Orta Avrupa’da Avusturya’nın kuzeydoğusunda bulunuyor. Viyana...
Devamı oku
Avrupa’nın romantizm denince akla gelen noktalarından birisidir Viyana....
Devamı oku
Viyana’da resmi para birimi olarak Euro (EUR) kullanılmaktadır. 1 Euro...
Devamı oku
Viyana’da resmi dil Almancadır. Viyana halkının çok büyük bir çoğunluğu...
Devamı oku
Avusturya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
Avusturya Viyana Büyükelçiliği Adres: PRINZ EUGEN STR. 40 1040 WIEN...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak) Paskalya...
Devamı oku
Acil yardım: 144 Yangın: 122 Polis: 133
Devamı oku
  Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın hatta dünyanın en gözde...
Devamı oku
  Avusturya’nın başkenti Viyana’da tipik Karasal iklim özellikleri...
Devamı oku
phoenixandphoenix.net Avusturya mutfağı kendini dünyaya kanıtlamış özel ve...
Devamı oku
Avusturya'nın her bölgesinde damak tadınıza uygun lezzetler bulmanız...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0.1℃
Şub 1.6℃
Mar 5.7℃
Nis 10℃
May 15.2℃
Haz 18.2℃
Tem 20.2℃
Ağu 19.8℃
Eyl 15.3℃
Eki 9.9℃
Kas 4.6℃
Ara 1.5℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1,867,960 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4

Viyana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

vienna-1546547_960_720.jpg
 

Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Aynı zamanda Avusturya içerisindeki en kalabalık şehir olmasına rağmen en küçük yüzölçümüne ait eyaletidir. Tarih içerisinde Avrupa’nın en önemli kültür, politika, sanat merkezlerinden olmuş Viyana günümüzde de gerek kültürel gerek siyasi anlamda oldukça önemli bir şehirdir.

Orta Avrupa’da bulunan Viyana tarih içerisinde coğrafi konumu ile birçok farklı imparatorluğa başkentlik yapmasından dolayı tarih, kültür, mimari alanlarında oldukça kozmopolit bir şehirdir. Farklı kültürlerin etkileri ile şehir günümüzde en önemli turizm şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bunların yanında Viyana, Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasındadır. Sistematik işleyen ulaşım ağı, yaşam alanlarının planlanmasında kullanılan tasarımın modernliği, eğitim ve kültür seviyesinin yüksekliği ve yaşam koşulları şehri hem seyahat hem de yaşam için ideal bir şehir haline getirir.

Viyana’ya seyahat etmek için birçok neden sayılabilir. Alışveriş seviyorsanız şehirde dünyaca ünlü markalardan bit pazarlarına, farklı tasarım ürünleri satılan butiklerden vintage mağazalarına kadar birçok seçenek bulunur. Viyana mutfağı ise farklı aromalar ile mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Müze aşıkları için Viyana kelimenin tam anlamı ile bir cennettir. Şehrin her köşesinde birbirinden kaliteli müzeler bulunur. Müziğin başkenti olarak kabul edilen şehrin operaları ve tiyatroları da görülmeye değerdir. Viyana’nın sarayları, katedralleri, tarihi binaları da şehrin büyüleyici özellikleri arasındadır.

Viyana kışları sert ve soğuk geçmektedir. Şehri ziyaret etmek için Mayıs-Eylül arası dönem en ideal dönemdir. Şehri doyasıya yaşamak istiyorsanız Viyana için 4 gününüzü ayırmalısınız.

Tanıtıcı Video:

 

Viyana’da Gezilecek Yerler


 

Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın hatta dünyanın en gözde turizm şehirlerinden biri. Şehirde doğa, tarih, kültür, eğlence bir seyahatten beklenebilecek her şey bulunuyor. Ne tarafa bakacağınızı şaşıracağınız tarih kokan binalarla çevrili caddeler Viyana’nın en güzel özelliklerinden. Tarihi yapılar katedrallerden görkemli saraylara insanı zaman içerisinde bir yolculuğa çıkarıyor. Şehrin her bir köşesinde, adım başına kurulmuş doğanın tadını çıkarabileceğiniz tertemiz bahçeler ise dinlenmek, piknik yapmak, kısa yürüyüşler gibi aktiviteler için birebir. Kültürün tadına doyabileceğiniz iddialı müzeler ise şehrin en ayırt edici ve iddialı yanlarından biri. Kültür, sanat ve müzik başkentlerinden biri olan Viyana namına yakışır şekilde müzeleri ile gerçekten etkileyici. Şehri yalnızca müzeleri için bile ziyaret edebilirsiniz. Viyana’yı hala görmediyseniz en kısa zamanda bu şehri görmek için bir fırsat yaratmalısınız.
 

Prater

Prater
 

Filmlere sahne olmuş dünyaca ünlü eğlence parkı Prater, Viyana’nın en önemli sembolleri arasındadır. Prater’i sıradan eğlence parklarından ayıran en önemli özellik ise maceranın yanında huzuru da bulabileceğiniz bir yer olmasından kaynaklanıyor.

Prater, nostaljik makinelerden modern hız trenlerine kadar 250 farklı atraksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Prater’i şehrin sembolü haline getiren en önemli atraksiyon 1827 yılından beri var olan Giant Ferris Wheel isimli devasa dönme dolaptır. Bu dönme dolabı şehrin her yerinden görmek mümkün. Bunun haricinde içeride hız trenleri, korku tünelleri, ayna labirentleri ve çocuklara yönelik birçok atraksiyon bulunur. Giant Ferris Wheel ve önemli birkaç atraksiyon tüm sene boyunca açık olsa da parkta bulunan çoğu alet Mart-Ekim arasında hizmet vermektedir. İçeride bulunan kafe, restoran, pastane ve sokak yemeği stantları da oldukça lezzetli.

Bu kısımların haricinde eğlence parkının içerisinde yaz kış farklı aktiviteler ev sahipliği yapan Stadtpark isimli bir bahçe de bulunuyor. Stadtpark aynı zamanda ‘Yeşil Prater’ olarak da biliniyor. Dünyanın en güzel parkları arasında gösterilen parka Viyana’nın ortasında doğanın tadını çıkarmak isterseniz mutlaka uğramalısınız. Yaz dönemi çiçeklenen ağaçlar ile yerli halkında yürüyüş, piknik, bisiklet gibi aktiviteler için ilk tercihi olan Stadtpark, kışın kar makinesi ile kocaman bir oyun alanına dönüşür.

Prater, Leopoldstadt bölgesinde bulunuyor. İçeriye girmek ücretsiz ancak atraksiyonlardan yararlanmak isterseniz bilet almanız gerekiyor. Bilet ücretleri kaç alete bineceğinize ve hangilerine bineceğinize göre değişiklik göstermektedir.
 

Viyana şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz At home in the heart of Vienna güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Schloß Schönbrunn Grand Suite, Imperium Residence, Charming Viennese Home. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ferienhaus Weißbacher Wien, Gösser Schlössl, Graetzlhotel Karmelitermarkt gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Hütteldorf, a&t Holiday Hostel, a&o Wien Hauptbahnhof tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Viyana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

St. Stephen Katedrali

St. Stephen Katedrali
 

12. yüzyıldan kalma bir yapı olan St. Stephen Katedrali, şehrin kalbinde Stephenasplatz meydanında bulunuyor. Viyana’nın en önemli sembolleri arasında kabul edilen katedral aynı zamanda Avusturya’nın en önemli gotik yapılarından biridir. Özellikle katedralin çatısında bulunan renkli semboller Viyana’nın tarihini sembolize etmektedir.

Katedral oldukça görkemli 4 kuleye sahiptir. Güney cephede bulunan kule 136 metre ile en yüksek olanı. 343 basamak ile bu kulenin tepesine çıkarak şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Katedralin en meşhur çanı Pummerin ise kuzey cephedeki 68 metrelik kulede bulunuyor. Pummerin, Avrupa’nın en büyük ikinci çanıdır.

St. Stephan Katedrali görkemli mimarisinin ve Viyana tarihindeki yerinin yanında içerisinde barındırdığı eserlerle de oldukça önemlidir. Altın ve kıymetli taşlardan yapılmış dini eserler, eski zamanlardan kalma dini kalıntılar, kitaplar ve el yazmaları katedral hazinesini oluşturan şeyler arasındadır. Ayrıca katedral içerisinde İmparator 3. Friedrich’in 8 ton ağırlığındaki mezarı bulunmaktadır. Katedral içerisinde tarihteki önemli isimlerin mezarları da yer almaktadır.

Katedral içerisinde Paskalya döneminde ve Noel dönemi öncesi 4 hafta boyunca konserler düzenlenmektedir. Viyana geleneklerini yaşayabileceğiniz bu konserler için bilet almanız gerekmektedir. Bilet ücretleri farklı kategorilere 10 Euro ve 60 Euro arası değişir.

St. Stephan Katedrali’ni Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 06.00-22.00, Pazar günleri ve resmi tatillerde ise 07.00-22.00 saatleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Katedralde Pazartesi-Cumartesi arası 09.00-11.30 ve 13.00-16.30, Pazar günleri ise 13.00-16.30 saatleri arasında turlar düzenlenmektedir. Tur ücretleri katedralin bölgelerine göre değişiklik gösterir. Detaylı bilgi için katedralin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz:

http://www.stephanskirche.at/
 

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı
 

Hofburg İmparatorluk Sarayı 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Başlangıçta bir Orta Çağ savunma kalesi olan Hofburg dönemin hükümdarları tarafından genişletilmiş ve kocaman bir alana yayılarak neredeyse yeni bir şehir haline gelmiştir. 600 yıldan fazla süredir Avusturya Habsburg hanedanlığına kış aylarında ev sahipliği yapan saray günümüzde ise Avusturya Cumhurbaşkanı’nın resmi ikametgah yeridir. Avusturya tarihinin yanında Avrupa tarihinde de yüzyıllar boyunca önemli bir merkez olmuştur.

Saray ziyaretçiler için 3 bölüme ayrılmıştır. İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu sarayın gümüş eşyalarının sergilendiği alandır. Özellikle çatal, bıçak, tabak gibi yemek masasına ait gümüşler sergilenir. Saray içerisinde yemek kültürünün nasıl olduğunu anlamak isteyenler için etkileyicidir. Diğer bölüm Sisi Müzesi’dir. Sisi Müzesi’nde Avusturya tarihinin yanı sıra döneminin imparatoriçelerinden farklı hayat tarzı ve düşünce yapısı ile dünya tarihi açısından da oldukça önemli bir yeri olan Elisabeth Sisi’ye ait kişisel eşyalar sergilenmektedir. Sisi’nin 300’den fazla eşyası bulunur. Üçüncü bölüm ise İmparatorluk Daireleri’dir. Bu bölümde Franz Joseph ve Sisi’nin kişisel hayatlarına ait eşyalar ve kendi yaşam alanları sergilenmektedir.

Hofburg İmparatorluk Sarayı, Viyana tarihi merkezinde bulunmaktadır. Eğer 1 numaralı bölgede iseniz yürüyerek diğer bölgelerden geliyorsanız U3 hattında bulunan Herrengasse durağında inerek ulaşabilirsiniz. Eylül-Haziran ayları arası 09.00-17.30, Temmuz-Ağustos aylarında 09.00-18.00 saatleri içerisinde haftanın her günü ziyarete açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 13.90 Euro, 19-25 yaş arası öğrenciler içinse 12.90 Euro’dur.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Viyana Nerededir?

Viyana, Orta Avrupa’da Avusturya’nın kuzeydoğusunda bulunuyor. Viyana Havzası içerisinde Alpler’in en doğu ucunda kalmaktadır. Şehrin ortasından Tuna Nehri geçmektedir. Avusturya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük yüz ölçümüne sahip şehridir.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?


 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da tipik Karasal iklim özellikleri görülmektedir. Şehirde 4 mevsim belirgin şekilde yaşanır. Yazlar sıcak geçer ve yaz aylarında yağışlara nadiren rastlanır. Kışlar ise oldukça sert geçmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında ise ortalama hava sıcaklıkları ve ılık bir rüzgar hakimdir.

Viyana’da yaz ayları ılık geçmektedir. 19 derecelik ortalama sıcaklık ile Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Aynı zamanda 9 saat ile gün ışığından en çok yararlanılan aydır. Haziran ise 18 derecelik sıcaklık ortalamasına rağmen yılın en çok yağış alan ayıdır. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde yaz dönemleri bile çok sıcak günler yaşanmaz. Görülen maksimum sıcaklık değeri 24 derecedir. Temmuz ve Ağustos ayları şehri ziyaret etmek için en uygun aylardandır. Bunaltıcı olmayan ancak üşümeyeceğiniz hava koşullarında şehri keşfedebilirsiniz.

Şehirde kışlar oldukça sert ve soğuk geçer. -1 derecelik ortalama ile Ocak en soğuk geçen aydır. Sıcaklık değerleri kış günlerinin çoğunda eksi derecelerin altında geçmektedir. Bu nedenle şehri kışın ziyaret ediyorsanız mutlaka hava koşullarına uygun kıyafetler ile gelmelisiniz.

Viyana’da sonbahar ve ilkbahar belirgin olarak yaşanır. İlkbahar döneminde Mart kışın etkilerinin hala yoğun olarak hissedildiği bir aydır. 5 derece sıcaklık ortalamasının yanında senenin en rüzgarlı geçen ayıdır. Mayıs ayında ise sıcaklık ortalaması 15 dereceye çıkmaktadır. Sonbahar başlangıcı olan Eylül ayında güneş hala kendini göstermektedir. 15 derecelik ortalama sıcaklık ile şehrin ılık geçen dönemlerinden biridir. Mayıs ve Eylül şehri ziyaret etmek için güzel zamanlar arasındadır.

Viyana’da Nerede Kalınır?

Avrupa’nın romantizm denince akla gelen noktalarından birisidir ViyanaMozart’ın şehri, Gustav Klimt’in ilham kaynağı, mimarinin harikalar yarattığı bu zengin şehir yer yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlar. Her yapısını tek tek izlemek isteyeceğiniz, bir müzeden diğerine koşacağınız, birçok kafede ve parkta vakit geçirebileceğiniz Viyana, konaklama konusunda da birçok seçenek sunmaktadır. Viyana’da otelinizi seçerken öncelikle gezilecek yerlere olan uzaklığına dikkat etmelisiniz. Bu doğrultuda şehirde en konforlu şekilde konaklayabileceğiniz yerleri derledik.

Viyana’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Viyana otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Viyana pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Viyana Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Viyana Otelleri
En Uygun Fiyatlı Viyana Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Viyana Otelleri
Viyana Ev Kiralama

Viyana’ya Nasıl Gidilir?


 

Viyana’da havalimanı mevcuttur. Türkiye’nin Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerinden aktarmasız uçuşlarla Viyana’ya ulaşabilirsiniz. Uçuşlar yaklaşık 2 saat 35 dakika sürmektedir.

Viyana şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Viyana İçi Ulaşım

vienna-178467_960_720.jpg
 

Viyana dünya üzerinde toplu taşıma ağının en çok geliştiği şehirlerden biri. Şehrin her yerine kolayca üstelik gayet ucuz ücretlerle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bu ulaşım ağını otobüsler, trenler, tramvaylar ve metrolar oluşturuyor. Metrolar U-Bahn, yerel trenler S-Bahn olarak isimlendiriliyor. Bunlar haricinde bisiklet de şehrin en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri. Şehrin yolları bisiklet kullanımı için çok uygu. Bu nedenle, bisiklet kullanmayı seviyorsanız tedirginlik duymadan kiralayabilirsiniz. Şehir merkezinde bisiklet kiralayabileceğiniz birçok yer bulunuyor.

Biletlerde otobüs bileti, tren bileti gibi ayrı bilet tipleri yok. Tek bir bilet çeşidi ile tüm araçları kullanabilirsiniz. Biletleri büfelerden, istasyonlardaki bilet makinelerinden ya da bilet ofislerinden alabilirsiniz. Biletler tek kullanımlık, 24/48/72 saatlik ve 8 günlük olarak satılıyor. Bunların haricinde turistlere yönelik The Vienna Pass with Travel ve The Vienna Card’ı da inceleyebilirsiniz. Her ikisi de ulaşımın haricinde turistik birçok yere girişte indirim ve belirli restoran ve mağazalarda avantajlar sunuyor.

Ulaşım ücretli ancak ulaşım araçlarının içerisinde ya da metro, tren girişlerinde bilet bariyerleri bulunmuyor. Durum böyle olsa da her an yanınıza bir görevli gelip biletinizi görmek isteyebilir. Bilet almadığınız ortaya çıktığı taktirde de çok daha fazla bir ceza ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle bilet almanız da fayda var. Bileti aldıktan sonra istasyonlarda ve otobüslerin içerisinde bulunan bilet onaylama makinelerinde biletinizi okutmalısınız.

Havaalanından Viyana şehir merkezine tren, otobüs ve taksi ile ulaşma imkanınız var. Otobüs tercih ederseniz havaalanından çıktığınız gibi direk kapıda durakları göreceksinizdir. Tren olarak ise CAT veya S7 S-Bahn hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. CAT 3. platformdan, S7 1. ve 2. Platformandan hareket ediyor. Taksi ile ulaşım ise yaklaşık 40 Euro tutmaktadır.

Şehir merkezi çevresini gezmek için 1 ve 2 numaralı tramvay hatları tercih edilebilir. Şehrin numaralarla ayrılmış farklı bölgelerine ise metro ile ulaşabilirsiniz.

Viyana Otelleri

Öncelikle Viyana’da uygun bütçeli otellerin yanı sıra çok sayıda lüks otel de bulunmaktadır. Kendiniz için en doğru oteli bulmak için önceliklerinizi değerlendirmek gerekir. Şehrin merkezinde olup daha lüks bir otelde toplu taşıma araçlarına ihtiyaç duymaksızın bir seyahat planı çizebilirsiniz ya da şehir dışında daha be konaklayıp toplu taşımayı kullanarak şehrin pek çok turistik noktasına ulaşabilirsiniz. 

Viyana Otelleri

Viyana şehir merkezinde çoğunlukla lüks ve pahalı otellerin bulunduğu ise göz önüne alınmalıdır. Numaralandırma sistemine göre bölgelere ayrılmış olan şehirde, merkez olan birinci numara yerine iki veya üçü tercih ederek daha uygun bütçeli ve merkeze yürüme mesafesinde bulunan seçenekleri düşünebilirsiniz. Daha uzak ve sakin bir konum da tercihiniz olabilir. Nitekim buralarda kalarak da metro, otobüs ve tramvay sisteminin gelişmiş olması sayesinde merkezde kalıyor gibi hissedebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Viyana otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Viyana Mutfağı

sacher-cake-1280575_960_720.jpg
 

Viyana kültürel dokusunun ve tarihinin yanında mutfağı ile de görülmeye değer bir şehir. Avusturya mutfağında, ülkenin kendine has özelliklerinin haricinde İtalyan ve Fransız mutfaklarının izlerine de sıklıkla rastlanır. Her tür yemek çeşidine rastlayabileceğiniz Viyana mutfağının en ayırt edici özelliği ise farklı lezzetteki sosların birbirleri ile harmanlanmasından ortaya çıkan değişik aromalardır. Ana yemeklerin yanında Avusturya mutfağında tatlıların da oldukça önemli bir yeri vardır. Viyana seyahatinizde mutlaka denemeniz gereken başlıca birkaç lezzeti aşağıda okuyabilirsiniz.

Viyana usulü Şnitzel, şehre geldiğinizde yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Hindistan cevizi ve hardalla hazırlanmış bir sos ile pişirilen et, patates salatası eşliğinde servis ediliyor.

Avusturya’nın milli yemekleri arasında sayılan Tafelspitz sığır etinin havuç, patates gibi sebzeler ile haşlanması ile hazırlanan bir yemek. Yemeği özel yapan detay ise etin kesiminde saklıdır.

Semmelknödel için ekmek köftesi demek yanlış olmayacaktır. Kavrulmuş ekmek parçaları, süt, soğan, yumurta, un ve baharatlar ile yoğurularak elde edilen köfte haşlandıktan sonra özel bir sos ile servis edilir.

Zwiebelrostbraten, et severlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerden biridir. Dövülmüş et kavrulmuş soğanlar ile servis edilir. Üzerinde gezdirilen sos ise yemeğe tamamen ayrı bir lezzet katmaktadır.

Griebnockerlsuppe, Avusturya mutfağının baş tacı yemeklerinden biri olsa da bizim kültürümüze oldukça yabancı bir lezzettir. İrmikten yapılmış hamur lokmaları baharatlar ile harmanlanarak bir çeşit çorba ortaya çıkarılmıştır.

Wurst, Viyana sokaklarının meşhur lezzeti sosislerdir. Viyana’ya özgü hazırlanan sosislileri mutlaka denemelisiniz.

Sacher Torte, şehirde mutlaka denenmesi gereken tatlıların başında geliyor. Yoğun çikolatalı ve kayısı marmelatlı pasta özellikle çikolata severler için unutulmayacak bir lezzet olacaktır. Şehirde en lezzetli halini denemek için Cafe Sacher’e uğramalısınız.

Meyve aromalı tatlı sevenler içinse Apfelstrudel etkileyici bir lezzet olacaktır. İncecik hamurun içerisine elma parçaları ve kuru üzüm konularak hazırlanan tatlı üzerine pudra şekeri dökülerek sıcak servis edilir.

Dünya üzerindeki ilk yazılı turta tarifi olması ile dünya çapında ün kazanan Linzer Torte de şehirde tadabileceğiniz tatlar arasındadır. Oldukça fazla malzemeden oluşan turtanın en ağır basan tatları arasında tarçın, limon, reçel ve fındık bulunur.

Viyana’da Gece Hayatı

vienna-933500_960_720.jpg
 

Viyana kaliteli müzikleri ve kült mekanları ile gece hayatı konusunda dünyada nam salmış bir şehir. ‘Müziğin Şehri (The City of Music)’ olarak tanınmasının hakkını veriyor çünkü şehirde klasik müzikten elektronik müziğe her şey var. Bu durum gece hayatına da yansımış. Viyana gece hayatında salaş mekanlardan şık mekanlara, her bütçeye uygun mekan bulunuyor. Elektronik müzik sevenler bir gecesini mutlaka Gürtel yolunda metro yolunun kemerleri altına kurulan gece kulüplerine ayırmalı. Geceyi güzel bir yemek eşliğinde şık bir mekanda, daha salaş ve genç bir atmosfer içerisinde geçirmek isteyenler için de Viyana’nın her köşesinde birçok seçenek bulunuyor. Bunlar haricinde operalara, müzikallere, dans gösterilerine, tiyatrolara ve daha birçok etkinliğe de katılabilirsiniz.

Gürtel, ilk bakışta Viyana’nın çok da güzel ve güvenli bir bölgesiymiş gibi durmuyor ancak bu durum aslında bölgeye çok daha farklı bir hava katmış. Metro kemerlerinin altına kurulan gece kulüpleri sabaha kadar hareketli. Yaz döneminde ziyaret ederseniz eğlencenin kulüplerin içi ile kalmayıp sokaklara taştığına da şahit olacaksınız. Chelsea isimli mekan bölgenin en popülerlerinden ve aynı zamanda en eskilerinden biri. Eskiden profesyonel futbol oyuncusu olan biri tarafından açılan işletme Gürtel’in şuanki namına kavuşmasına giden yolda başlangıç olmuş. Birkaç adım ötesinde bulunan Rhiz isimli bar Viyana’nın en popüler elektronik müzik mekanlarından. B72, elektronik müziği gitarla buluşturarak diğer mekanlardan ayrılmış. Q isimli bar ise birbirinden lezzetli kokteylleri ve farklı tasarıma sahip iç dizaynı ile etkileyici.

Gece hayatında Viyana’ya özgü bir şey arıyorsanız lokaller tarafından da yoğun ilgi gören Palm House’u ziyaret edebilirsiniz. Viyana İmparatorluk Sarayı’nın (Imperial Palace) sağ kanadına kadar uzanan tarafta bulunan Palm House çelik ve camdan yapılmış bir fanusun içerisine konumlanmış kocaman bir bahçe. Lezzetli yemek, kahve ve kokteyllerin yanında DJ performansları da oldukça etkileyici. Volksgarten isimli gece kulübü şehrin merkezinde Volksgarten Parkı’nın içerisinde bulunuyor. Mekanın hem açık alanı hem de kapalı bölümü var. Ayrıca 1950 yılına ait orijinal mobilyaların kullanıldığı bir kış bahçesi de bulunuyor. Şık bir ortamda eğlenmek için şehrin en iyi seçeneklerinden biri.

Şehrin en trend kulüplerinden olan Pratersauna, 1950’li yıllarda bir saunaymış. Şu anda eski saunadan geriye kalanlar modern bir tarzda yeniden yorumlanmış şekilde hala kulüp içerisinde bulunuyor. Bahçede ise çevresi kumlarla çevrilmiş bir havuz var. Yaz aylarında 22.00’a kadar yüzülebilen havuz gece ise ışık gösterilerinin merkezi oluyor. Flex, Avrupa’nın en bilinen gece kulüplerinden biri. Ayrıca 1990 yılına dayanan tarihi ile Viyana’nın en eski kulüpleri arasında. Mekanda her tarz müziğe rastlayabilirsiniz. DJ performanslarının yanında konserler de sahneleniyor. Tuna Nehri’nin kenarında bulunan mekanda yaz dönemleri eğlence dışarıya kadar taşıyor.

Viyana gece hayatında daha kültürel seçenekler de mevcut. Viyana Devlet Operası, dünyadaki en iyi opera sahnelerinden biridir. Sahnelenen opera ve bale performansları da bir o kadar etkileyici. Performansları içeriden izleyebileceğiniz gibi belirli dönemlerde opera önündeki meydanda kurulan dev ekrandan da ücretsiz izleyebilirsiniz. Theater an der Wien ise en kült sanatçıların eserlerinin uyarlanan performanslarını izleyebileceğiniz bir yer.

Viyana’da Festivaller

vienna-82647_960_720.jpg
 

Kültür, müzik ve sanatın en gözde şehirlerinden biri olan Viyana’da sene boyunca birçok festival düzenleniyor. Akla gelebilecek her alanda festivale sahip olan Viyana’da özellikle film ve müzik festivalleri ön plana çıkmaktadır. Viyana’yı diğer şehirlerden ayıran en önemli özellik ise şehrin tarihinden beri süregelen balo kültürüdür. Festivallerinin harici Viyana sene içerisindeki baloları ile de oldukça keyifli bir şehirdir.

Her yıl Ekim ayında düzenlenen The Viennale, şehrin en önemli film festivallerinden biridir. 1960’lı yıllardan beri devam eden festivalde kısa filmler, deneysel film çalışmaları ve belgesellere ayrı bir önem verilmektedir. Haziran ayından Eylül ayına kadar süren Müzik/Film Festivali şehrin en popüler açık hava film festivalidir. Özel film gösterimlerinin yanında konserler, canlı müzik performansları ve dünyanın her köşesinden lezzetlerin satıldığı yemek stantları bulunur. Temmuz ayında Karlsplatz’da düzenlenen Yıldızların Altında Sinema isimli festivalde bağımsız filmler sergilenmektedir. Özellikle Alman ve İngiliz kökenli Viyana ile bağlantısı olan filmler gösterilir.

Ocak ayının birinde gerçekleşen yılbaşı konserleri Viyana’nın geleneksel etkinliklerinden biridir. Wiener Musikverein’de gerçekleşen konserlerde genellikle klasik müzik eserleri seslendirilmektedir.

Mayıs Festivali, şehrin en eğlenceli mekanlarından biri olan Prater Park’ta gerçekleşir. 1 Mayıs’ta gerçekleşen festivalde şehrin sol görüşlü kitlesi İşçi Bayramı için geçitler düzenler.

Viyana Festivali, 1920’li yıllardan beri gerçekleşmektedir. Mayıs ortasından Haziran ortasına kadar süren festivalde Avrupa’nın en önemli kültürel etkinlikleri gerçekleşmektedir. Festival boyunca farklı alanlarda birçok etkinlik düzenlenir. 200.000 kişiden fazla kişinin katıldığı festival Belediye Binası önünde ücretsiz bir konser ile açılış yapar.

Viyana Caz Festivali (Jazzfest Wien), şehirde caz müziğin hakim olduğu dönemlerden birini oluşturur. Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleştirilen festivalde şehrin Staatsoper, Burgtheather gibi en önemli sahnelerinde çeşitli performanslar yer alır.

Temmuz-Ağustos dönemi gerçekleştirilen bir diğer festivalde ImPuls Tanz isimli dans festivalidir. Festival döneminde şehrin farklı yerlerinde performanslar yer alsa da festivalin çıkış noktası Müze Bölgesi’dir.

Viyana Opera Balosu, dünyanın en popüler balolarından biridir. Viyana Devlet Operası içerisinde gerçekleştirilen balonun tarihi 1930’lu yıllara dayanmaktadır. Avusturya devlet görevlileri, uluslararası devlet yetkilileri gibi birçok önemli katılımcının katılımı ile gerçekleşir.

Hayat Balosu (Life Ball), dünyadaki en büyük AIDS yardım etkinliklerinden ve Viyana yaz döneminin en önemli etkinliklerinden biridir. Balo, Viyana Belediye Binası önünde bir kırmızı halı ile başlar ve bina içerisinde bir balo ile devam eder. Geceyi Volksgarten içerisinde tüm gece süren parti takip etmektedir. Etkinlik kapsamında bir de ünlü tasarımcıların ve popüler modellerin yer aldığı moda şovu gerçekleştirilir.

Viyana’da Alışveriş

vienna-1460110_960_720.jpg
 

Viyana’da alışveriş için birçok seçenek bulunuyor. Lüks dünya markalarından tasarım mağazalarına, antika dükkanlarından bit pazarlarına farklı şeyler keşfedebilirsiniz.

Şehrin merkezinde bulunan ‘Goldenes Quartier’ olarak adlandırılan bölge lüks alışveriş için en doğru adres. Yüksek-moda markalarının yer aldığı bölge Tuchlauben, Bognergass ve Am Hof isimli sokaklar arasında kurulmuş. Bölgede 2012 yılında açılan Vivienne Westwood Outlet Merkezi ise lüks markaların indirimli ürünlerini bulabileceğiniz bir yer.

Mücevherlere meraklıysanız Kohlmarkt bölgesini ziyaret edebilirsiniz. En modern tasarımların yanında Viyana’ya özgü mücevherleri de bulabilirsiniz. Viyana’ya özgü markalardan olan Bucherer ve Wagner saatleri ve mücevherleri ile oldukça etkileyici. Dünyanın en saygı değer açık arttırma evlerinden olan Dorotheum ise farklı bir alışveriş deneyimi sunuyor.

The Viennastore, hediyelik eşya olarak sıradan hediyeliklerden daha farklı ürünler bulabileceğiniz bir mağaza. Şehrin farklı bölgelerinde şubelerini bulabilirsiniz. İçeride aklınıza gelebilecek her türlü ürün var. Hepsinin tasarımında da Viyana’ya özgü sanatçılardan, tarihi olaylardan ve şehrin sembollerinden faydalanılmış. Ampelparchen.rocks ise Viyana sokaklarına ait trafik işaretlerinden esinlenerek tasarlanmış farklı ürünler satıyor.

Viyana ’vintage’ mağazaları ile zamanda yolculuk yapmanızı sağlıyor. 1920’lerden kalma ihtişamlı kıyafetler, 1970’lerin mesajlı tişortları ve daha birçok ürüne rastlayabilirsiniz. Şehrin en popüler vintage mağazalarından Vintage Flo, Freihausviertal’de bulunuyor. İçeride 5000’den fazla ürün bulabilirsiniz. Deja Vu ise lüks markaların ürünlerinden sıradan ürünlerin ikinci ellerini bulabileceğiniz bir yer. Bootik 54 hem Amerikan hem de Avrupai tarzda vintage ürünleri ile meşhur. Şehrin en trend bölgelerinden birinde bulunan Gumpendorfer sokağı üzerindeki Fraulein Kleidsam da vintage tutkunlarının ziyaret etmesi gereken bir yer.

Şehrin açık hava pazarları da alışveriş severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında. Naschmarkt’da bulunan bit pazarında 400’den fazla satıcının ürünlerini sergiliyor. Değerli antikaların yanında aklınıza gelebilecek her türlü şeye rastlamak da mümkün. Cumartesi günleri 06.30-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yirmi seneden beri kurulan Sanat ve Antika Pazarı, Am Hof’da yer alıyor. Eski paralardan porselen ürünlere, el yazmalarından kitaplara oldukça geniş bir ürün seçeneği bulunuyor. Bu pazar, Mart ayından Kasıma kadar her Cuma ve Cumartesi 10.00-18.00 saatleri arasında kuruluyor. Time Travel Antiques Market her ayın 2. ve 4. Pazar gününe denk gelen zamanda Ringstraben Galerian’da, 1. ve 3. ise Ekazent Hietzing’de kuruluyor. Her tür antika ürünü bulabileceğiniz bu pazarı 08.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. El yapımı ürünlere meraklıysanız 7 numaralı bölgede Spittelberg’de kurulan Handicraft Market’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. El yapımı mücevherlerden seramiklere, oyuncaklardan ahşap ve cam ürünlere birçok seçenek var. Mayıs ayından Ekime kadar her ayın ilk hafta sonu Cumartesileri 11.00-20.00, Pazarları ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık.

Viyana Saat Farkı

Avusturya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunmaktadır. Viyana, Türkiye’ye göre 1 saat daha geridir.

Viyana Para Birimi

Viyana’da resmi para birimi olarak Euro (EUR) kullanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık 3.92 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Viyana Resmi Dili

Viyana’da resmi dil Almancadır. Viyana halkının çok büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşabilmektedir. Şehirde turistik tabelaların birçoğunda da İngilizce kullanılmıştır.

Viyana Türkiye Dış Temsilcilikleri

Avusturya

Viyana Büyükelçiliği

Adres: PRINZ EUGEN STR. 40 1040 WIEN AUSTRIA

Tel: 00 431 505 73 38

Faks: 00 43 1 505 36 60

e-Posta: botschaft.wien@mfa.gov.tr

Web: http://viyana.be.mfa.gov.tr

Viyana Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya (14-17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Yükseliş Günü (25 Mayıs)

Temiz Pazartesi (27 Şubat)

Meryem Ana’yı Anma Günü (15 Ağustos)

Ulusal Tatil (26 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Noel (24-26 Aralık)

Viyana İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 144

Yangın: 122

Polis: 133

Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır? 

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin Avusturya seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil pasaport (hususi) sahiplerinin kısa süreli (90 günden az) seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan TC vatandaşları da Avusturya vizesinden muaftır.