Viyana Belediye Binası

Almanca Wiener Rathaus adıyla bilinen Viyana Belediye Binası, günümüzde halen aktif olarak faaliyet gösteren bir yerdir. Yapı 19. yüzyıl mimarisinin etkilerini yansıtan neo-gotik tarzda yapılmış bir mimari eserdir. Neo-Gotik mimarisi tasarımıyla dikkat çeken binanın inşası 1872 ile 1883 yılları arasında sürmüştür. Binanın yapımı esnasında kulenin üzerine Viyana şehrinin sembollerinden olan Rathausmann konulmuştur. Ayrıca binanın karşısına büyük de bir park yapılmıştır.

Binanın yenileme çalışmaları 27 Eylül 2012'de başlamıştır. Yenileme çalışmaları için 35 milyon Dolar bütçe ayrılmış ve çalışmaların 2023'e kadar süreceği söylenmiştir.

Gerek eşsiz tarihi dokusu gerekse göz alıcı mimarisi ile Rathaus, Viyana'nın en dikkat çekici yerlerinden biri olmayı sürdürmektedir. Avrupa'da modanın ve kültürün başkenti olan Viyana şehrinin tüm özelliklerini yansıtan bu yapı, köklü tarihi yapısı ile modern görünümünü bir araya getirerek şehrin silüetini oluşturan mihenk taşlarından biri olmuştur. Rathaus her yıl Viyana şehrinde en çok turist çeken yerlerden biridir. Viyana denince akla gelen ilk resimlerden biri olan bu bina, halen hizmet veren aktif bir yer olmasının yanı sıra şehrin turizmine de katkı sağlamaktadır.

Rathaus'un mimarı Friedrichvon Schmidt’tir. Sağ tarafında Viyana Üniversitesi, sol tarafında Avusturya Parlamento Binası bulunmaktadır.

Yılın belirli zamanlarında Rathaus önünde çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu etkinlikler binanın ününü korumasını sağlamaktadır. Viyana Belediye Binası ziyarete de açık olan bir kurumdur.

Ziyaret Bilgileri: Belediye Binası hafta içi her gün 08:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Eşsiz mimarisi ve halen süren tüm canlılığını ile bu bina Viyana şehrinin en göz alıcı noktalarından biri olmaya devam etmektedir.

Adres:Landesgerichtsstraße 8, 1010 Viyana

Yol Tarifi: Volkstheater durağından metroya binerek kolayca Rathaus’a ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Wiener Eistraum, Rathausplatz, Burgtheater, Minoritenkirche, Ringstrasse, Universitad Wien, Votivkirche, Doğa Tarihi Müzesi, Sanat Tarihi Müzesi, Volksgarten, Mozart Statue, Leopold Müzesi, Neue Burg, Heldenplatz, Burgtor.