Budapeşte’nin Central Parkı diye tanımlayabileceğimiz Margaret Adası, Buda ve Pest arasında Tuna Nehri’nde bulunan bir ada. Ortaçağlarda ‘Tavşan Adası’ olarak bilinen Margaret Adası, asil bir avlanma rezervi olarak kullanılırmış. Moğol istilasını takiben, Macar Kralı Bela, adada bir rahibe manastırı kurmuş ve eğer ülkeyi Moğol istilasından kurtarırsa, kızı Margaret’ı oraya göndermeye ant içmiş. Moğollar ülkeyi terk ettikten sonra Kral Bela, sözünü tutarak 11 yaşındaki kızı Margaret’ı manastıra göndermiş ve böylece adaya Margaret’ın ismi verilmiş.

Tuna Nehri turu yapan gemilerle adaya ulaşım mümkün. Bir diğer seçenek ise 6 nolu tramvay ile Margit Köprüsü’ne gitmek ve kısa bir yürüyüş sonrası adaya varmak. Arpad Köprüsü ile Margaret Köprüsü arasında yer alan ada, 2.5 kilometre uzunlukta ve 500 metre genişliğinde 96.5 hektarlık bir alana yayılmıştır. Eğer çocuklarla ya da aileniz ile seyahat ediyorsanız, yürüyerek adayı turlamak iyi bir seçenek olmayabilir. Bu yüzden adada kiralama seçenekleri bulunan çeşitli araçları tercih edebilirsiniz. Margaret Köprüsü’nün sonundaki operatörlerden bisiklet kiralanabilir ya da golf arabası, elektrikli scooter gibi farklı seçenekler deneyebilirsiniz.

1

Şimdilerde ise ada, şehri Margaret Köprüsü ile bağlayan bir halk parkı halini almıştır. Margaret Adası, Budapeşte’nin yerlileri için akşamüstünü dinlenerek geçirmek, spor ve yürüyüş yapmak için ideal bir yerdir. Yeşillikler içerisindeki ada, şehrin gürültüsünden bunalanlara, adeta ufak bir kaçamak sunar. Kaydıraklı su parkları, su kulesi ve muhteşem doğa manzarası ile Tuna Nehri’nin kalbinde yer alan Margaret Adası, Budapeşte’de kesinlikle görülmesi gereken bir cennet.

Adada bulunan alımlı su kulesi, Art Nouveau tarzına sahip zarif dekoratif kıvrımları ve süslemeleriyle 1911 yılında inşa edilmiş. Margaret Adası’na su kaynağı olan kule, 2012 senesinde ziyaretçilere açılmış. Margaret Adası, o zamandan beri de Budapeşte Yaz Festivali’ne ev sahipliği yapmakla kalmayıp sanat ve sergiler için bir gösteri merkezi olarak kullanılmış. Kuleye çıkıp Margaret Adası’nın ve Buda tepelerinin muhteşem manzarasında büyülenmek, burayı ziyaret etmek için bir diğer sebep. Margaret Adası’na gitmişken Budapeşte’nin meşhur termal havuzlarına girmeden dönmek olmaz. Rahatlatıcı termal sulardan sıkıldıysanız, adada bulunan macera havuzu, dalga havuzu ve kaydırakları tercih edebilirsiniz. Musical Fountain yani Dans Eden Çeşme, Margaret Adası’nın tarihi kalıntıları, Japon Bahçesi, adada görülmesi gereken diğer güzelliklerden.

Ziyaret Bilgileri: Hep Açık

Adres:Margitsziget Budapeşte, Macaristan (Tuna Nehri’nin ortasında Margaret Köprüsü’nün güneyi ile Arpad Köprüsü’nün kuzeyi arasındadır. Ayrıca şehir merkezine yakındır.)

2

Yol Tarifi: 4 ve 6 numaralı tramvayları kullanarak Margaret Köprüsü durağında inebilirsiniz, 10 dakika yürümeyle adaya varabilirsiniz.

Yakın Yerler:Tuna Nehri, Arpad Köprüsü, Margaret Köprüsü