Az Biraz Budapeşte

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’nin nüfusu 2 milyonun biraz aşağısındadır. Macar arkadaşımın dediğine göre de, nüfusun azalma eğilimi söz konusuymuş. Budapeşte iki şehir olan Budin ve Peşte birleşmesi ile oluşmuş şehirdir. Avrupa’ya göre "Tuna’nın incisi"dir. :)

Birçok farklı medeniyetin dönem dönem buralarda bulunması hasebiyle farklı mimariler, değişik izler görmeniz olasıdır. Yıllardır planlarımda olan bu seyahati bu yıl gerçekleştirebildim. Oldukça da keyif aldım. Tekrar gitmek ister miyim? Evet isterim. Herkese de tavsiye ederim.

Gül Baba Türbesi 

Gül Baba Osmanlı Döneminde burada yaşamış Bektaşi bir dervişmiş. Halkın sevgisini kazanmış kendi halinde yaşlı bir adam olan Gül Baba, kafasına taktığı gül ve gül sevgisi ile bu lakabı almıştır. Cenazesinde ise Sultan Süleyman Han hazır bulunmuş. Kendisi için bir türbe yapılmış ve yakın zamanda bu türbe yenilenerek ziyaretçilerin hizmetine açılmış.

Széchenyi Kaplıcaları 

Széchenyi Kaplıcaları şehirde bulunan heybetli bir mimari ile hizmet eden büyük bir kaplıca kompleksidir. Açık alanda bulunan üç havuzuna ek olarak kapalı alanda onun üzerindeki oda ve havuzlar ile bir gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz şifalı termalli bir noktadır. Benim bulunduğum dönemde Rus bir arkadaşım annesini bu şifalı termaller için Budapeşte’ye getirmişti, öyle ki, burada birkaç yıl önce ev bile almışlar.

Kahramanlar Meydanı 

Bu meydan, civarında müzelerin parkların bulunduğu meydandır. Széchenyi Kaplıcası da biraz arkasında kalmaktadır. Unesco tarafından koruma altına alınan meydan, görülmeye değer ve bol bol fotoğraflamaların yapılacağı bir başka noktadır.

Büyük Market 

Saat 18:00 e kadar hizmet veren büyük kapalı güzel bir Pazar olan Büyük Market'i gezmekten keyif alacağınıza inanıyorum. Meyve sebzeden tutun hediyelik eşyalara kadar bir çok farklı ürünü bulabileceğiniz, keyifle içerisinde gezebileceğiniz bir alan.

Tuna Boyundaki Pabuçlar 

Gyul Pauer ile yakın ahbabı olan Sinema sanatçısı ve tasarımcı Can Togay'ın 2005 yılında birlikte tasarladıkları demirden pabuçlar, Tuna Pabuçları adını taşır ve acıklı bir hikayesi vardır. Naziler tarafından öldürülen Budapeşteli Yahudilerin anısına Tuna nehri boyunca yerleştirilmiş 60 çift ayakkabının bulunduğu alan, oldukça etkileyicidir.  

Parlamento Binası 

Yaklaşık 700 odası bulunan bu görkemli ve tarihi bina Budapeşte için öncelikli sembollerden bir tanesidir. Gece ışıklar eşliğinde ayrı güzel, gündüz gün ışığı altında ayrı güzel olan bina fotoğraf severler için büyük bir motivasyon kaynağıdır. 15 yıldan fazla sürede tamamlanan bina; din ile devlet işlerini dengeli kılmak adına Aziz Stefan Bazilikası ile eşit yükseklikte tesis edilmiş.

Buda Kalesi

1265 yılında yapılan kale, şehirin ziyaretçileri açısından ilk gezilesi yer olarak liste başında yer almaktadır. 28000 eserin bulunduğu Macar Askeri Müzesi'nin bulunduğu yermiş burası. Ulusal galeri, tarih müzesi ve ulusal kütüphanelere de ev sahipliği yapmaktaymış bu kale. Kale civarında Trinity Meydanı bulunmaktadır. Burası da görülesi bir başka noktadır.

Balıkçı Tabyası 

Şehri kuran yedi kavme ithafen yedi kule ile kurulmuş bir mekanmış Balıkçı Tabyası. Şehre yüksekten bakmak adına güzel bir nokta. Tuna Nehri'ni ve Parlamento Binası'nı fotoğraflamanız için gece biçilmiş kaftandır.

Matthias Kilisesi 

700 yılı aşkın süredir ayakta olan bir mimariymiş. Buda Kalesi'ne yürüyüş mesafesinde bulunan bu kilise değişik çatı tasarımı ile göze çarpmaktadır .Bir başka bilgi ise Avusturya-Macaristan Kralı Franz Joseph ve karısı Elizabeth’in taçlarını giyme töreninin burada icra edilmesi hadisesidir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Camii olarak değiştirilmiş.

St. Stephen Bazilikası

Budapeşte’nin en büyük kilisesi ünvanına sahip bu  mekan, 50 yıldan uzun sürede inşa edilmiş. 96 metre yükseklikte yapılmış şehrin ana karakterlerinden bir diğer nokta. Jozsef Hilfd ile serüvene başlanmış fakat mimarın vefatı nedeniyle yapıyı Miklos Ybl devralmış.

Margaret Adası

Margaret Adası Budapeşte'nin göbeğinde yer alan bir noktadır. Dünyaca şöhrete sahip Szieget Müzik Festivali'ne ev sahipliği yapan bu adayı, festival harici dönemde de görmek gerekir. Yeşile doyacağınız bir alan, keyifle zaman geçirebilirsiniz.

Birkaç gün için Budapeşte güzel bir rota olabilir. Güzel anılar biriktirebilirsiniz, keyifli zaman harcayabilirsiniz. Yerel lezzetlerden Gulaş çorbasını tadabilir, alkolle aranız var ise; palinkayı yerinde tadabilirsiniz.
Dolu dolu ve daha keyifli seyahatler dilerim. Naçizane  gözlem ve paylaşımlarım da  umarım sizler için motivasyon kaynağı oluşturur.

"Seyahat eden sıhhat bulur.’"

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı