Macaristan Hakkında Temel Bilgiler

Dünyanın en popüler 15 turistik ülkesinden biri olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte de dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak kabul edilmektedir. UNESCO Dünya Mirası’nın koruma altına aldığı pek çok bölge ve binanın bulunduğu ülke dünya üzerindeki en büyük ikinci termal göl Heviz, Orta Avrupa’nın en büyük gölü Balaton ve Avrupa’nın en geniş yeşil arazisi Hortobagy gibi pek çok doğal güzelliğe sahiptir. Ayrıca Avrupa topraklarındaki en büyük sinagog olan Great Sinagog ve en büyük kilise Estergon Bazilikası da buradadır.

90.030 kilometrekarelik alana yayılmış ülke mimari açıdan büyüleyici pek çok yapıya sahiptir. Özellikle Pecs’teki müzeler ve Hasburg’daki neoklasik döneme ait binalar oldukça etkileyicidir. Dünyanın en iyi korunmuş kalelerinin bulunduğu ülkenin yerleşimi ve dağılımında iki önemli nehri Danube ve Tisza’nın etkisi büyüktür.

 

Travel to Budapest, Hungary (4K) [Trailer] from Hazmir Hashim on Vimeo.

Macaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti Budapeşte olan Macaristan 5 ana bölgeden oluşur. Ülkenin başkentinin de ait olduğu Macaristan Merkezi en çok ziyaret edilen bölgesidir, Balaton Nehri bölgesi ülkenin şarapları ile meşhur kırsal bölgesidir. Danube Nehri’nin batısında kalan tarihi bölge Transdanubia aynı zamanda ülkenin ekonomik olarak en gelişmiş bölgesidir. Büyük tarihi kentleri ve mağaralarıyla en turistik bölgelerden biri olan Kuzey Macaristan ve ülkenin geri kalanına göre daha izole Büyük Macaristan Ovası ise ülkenin diğer bölgeleridir.

Macaristan Nerededir?

Dört tarafı karayla çevrili Macaristan OrtaAvrupaKarpatlar’da yer almaktadır. Ülkenin kuzeyinde Slovakya, doğusunda Romanya, güneyinde Sırbistan, güneybatısında Hırvatistan, batısında Slovenya, kuzeybatısında Avusturya ve kuzeydoğusunda da Ukrayna vardır.

Macaristan’a Nasıl Gidilir

Macaristan’a gitmenin en kolay yolu havayolu ulaşımıdır. Türkiye'den direkt seferlerin düzenlendiği Macaristan’a Avrupa içinden de kolayca aktarma yapabilirsiniz. Schengen vizesinin uygulandığı ülkeler arasında olan Macaristan’a T.C.D.D yollarından trenle giderek nostaljik bir yolculuk da geçirebilirsiniz.

Macaristan’a Ne Zaman Gidilir?

Macaristan ılıman karasal iklime sahiptir. Ülkede yazlar oldukça sıcak geçmektedir. Sıcaklığın 35 dereceye kadar yükseldiği yaz aylarının yanı sıra ülkede bahar ayları serin geçmektedir. Kış aylarında ise kar yağışı görülür. Macaristan’ı ziyaret etmek için ideal zaman diye bir tanım yoktur. Her mevsimde güzel olan ülkede kış sporları yaygındır. Fakat olur da yaz aylarında giderseniz aniden başlaması muhtemel yağmurlara karşı hazırlıklı olmanız gerekir.

Macaristan Kültürü

Macaristan’da eğer karşı cinsten biriyle tanıştıysanız yanaklarından öpmek çok alışıldık bir hareket değildir, onun yerine tokalaşmanız daha doğrudur. Genel olarak el sıkışmanın selamlaşma biçimi olduğu Macaristan’da insanlar birbirlerine isim ve soy isimleriyle hitap etmeye alışıktırlar. Bir yere yemeğe davet edildiğinizde çiçek, çikolata ya da iyi kalite bir şarap götürmeniz oldukça nazik karşılanır. Sigara içme alışkanlığının oldukça yüksek seviyede olduğu ülkede toplu taşımalarda ve kamusal alanlarda sigara içmek yasaklanmıştır. Turistik alanlarda İngilizce kişi bilen sayısı fazladır fakat biraz Almanca da işinize yarayacaktır. Kırsal alanda yaşayan Macarlar kendileri ‘gözlerinde yaşlarla dans edenler’ olarak tanımlamaktadır. Bu deyim anlamını ülkenin uzun yıllar süren kötü talihinden alır. Bir eve girdiğinizde genel olarak ayakkabılarınızı çıkarmanızın beklendiği ülkede, genç nüfus tarafından çok uygulanmasa da yaşlı nüfus arasındaki yaygın alışkanlık içki içerken kadeh, bardak ya da şişe tokuşturmamaktır. Artık terk edilmek üzere olan bu 150 yıllık gelenek kaynağını kadeh tokuşturan Avusturyalılara duydukları tepkiden alır.

Macaristan Mutfağı

Macaristan mutfağı denince akla ilk gelen şey paprikadır. Çok geniş bir coğrafyadan etkilendiği mutfağında Fransa ve Türkiye’nin yanı sıra Orta Avrupa ülkelerinin de etkisi görülür. Mutfaklarıyla gurur duyan Macarların yemeklerinin olmazsa olmazı baharatlarıdır. Macarların ulusal yemeği gulaştır. Paprika aromalı bir çeşit çorba olan gulaşın yanı sıra Macaristan mutfağında et oldukça popülerdir. Özellikle domuz eti ve bifteği yemeklerinde çokça kullanırlar. Irmak balıkçılığının yaygın olduğu ülkede sazan ve sudak en çok tüketilen balıklar arasındadır. Tavuk ve hindi etinin de oldukça yaygın olduğu ülke mutfağında ülkenin kendine has lezzetleri paprika soslu tavuk paprikás csirke ve paprikalı balık çorbası halászlé çokça tüketilir.

Devamını Oku

Macaristan'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Macaristan para birimi Forint olmasına rağmen ülkedeki pek çok restoran, otel ve alışveriş merkezinde Euro da kabul edilmektedir. Macaristan’dan dönerken sevdiklerinize özel bir hediye almak isterseniz pek çok seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Ülkenin yerel markalarından Herend and Zsolnay çok zarif porselen hediye alternatifleri sunmaktadır. Tahta oyuncak ve ulusal bebeklerin de çokça karşınıza çıkacağı ülkede Budapeşte’deki Ecseri Bit Pazarını ya da yaygın adıyla Çin Pazarı’nı mutlaka ziyaret edin. İyi durumda pek çok antika eşya ve bibloyu bu pazarda bulabilirsiniz.

Macaristan hediye olarak alınabilecek yiyecek ve içki alternatifleri açısından da zengindir. En popüler hediyelerin başında ise soğuk tütsülenmiş sosis geliyor. Ayrıca Gundel şaraplarıyla aynı yaştaki Gundel peynirlerinden de alabilirsiniz. Ülkenin yerel şarapları Tokaji, Bikaver, bitki likörü Unicum ve oldukça meşhur ve sert içkisi palinka da seçenekler arasında. Ülkenin güneyinde kalan Szeged’den gelen salamlar ise hediyeler içinde en popüler olanları arasında.

Macaristan’ın Festivalleri

1

Macaristan hem yerel hem ulusal pek çok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Festivallerin merkezi her ne kadar başkent Budapeşte olarak görülse de ülkenin geri kalanında da büyüklü küçüklü pek çok festival düzenlenmektedir.

Macaristan’daki festivallerden en ilgici şüphesiz her ocak ve şubat ayında kutlanan Budapeşte Uluslararası Sirk Festivali’dir. Dünyadan pek çok ziyaretçinin buluştuğu festivalde dünyanın en büyük sirk performansları sergilenmektedir. Yerli filmlerin yanı sıra yurtdışından pek çok filmin de gösteriminin yapıldığı Titanic Uluslararası Film Festivali mart ayında gerçekleştirilmektedir.

Mart ayının sonunda gerçekleştirilen Bahar Festivali Budapeşte’nin en meşhur festivallerinden de biridir aynı zamanda. Budapeşte’nin ikonik pek çok binasında birbirinden farklı konser ve etkinliklerin düzenlendiği festival kapsamında dünya çapında sanatçılar bir araya gelir. Macaristan demek güçlü bir yerel kültür demek şüphesiz. Gyula kentinde düzenlenen Körös Valley Folk Arts Festival de geniş çapta yerel müzik, dans ve drama gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Her temmuz ve ağustos ayında düzenlenen festival ülkenin kültür mirasını da yansıtmaktadır.

Sadece Macaristan’ın değil Avrupa’nın da en büyük müzik festivali denebilecek Sziget Festivali ise Danube Nehri’nin ortasındaki adada gerçekleştirilmektedir. Her geçen yıl büyüyen festival geçen sene 400 bin ziyaretçiyi ağırladı. 1993’ten bu yana ağustos aylarında düzenlenen festival dünya çapında birçok müzisyeni hayranlarıyla buluştururken farklı yan etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

 Macaristan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· 1848’de Avusturya’ya Karşı Başkaldırının Yıldönümü (15 Mart),

· Pazartesi Paskalyası (Mart ayının son pazartesi günü),

· İşçi Günü (1 Mayıs),

· Hamsin Yortusu (Paskalya’dan sonraki yedinci pazartesi),

· Aziz Stephen Günü (20 Ağustos),

· Azizler Yortusu (1 Kasım),

· Noel Arifesi (24 Aralık),

· Noel (25 Aralık)

Macaristan’da İklim ve Hava Durumu

Dört mevsimin de yaşandığı Macaristan’da ortalama sıcaklıklar yazın 39 derece civarında seyrederken kışın -20 dereceye kadar düşer. Ilıman karasal iklime sahip ülkede yağmurun düşüşünü öngörmek genelde çok kolay değildir. Yaz aylarında aniden çıkan kuvvetli fırtınalar yaşanabilmektedir, ama en çok yağmurun düştüğü mevsim sonbahardır. Ülkenin batısı doğusuna göre daha yağışlıdır. Yazları havanın sıcak olduğu ülkede kışları sıcaklıklar 0 derecenin altına düşer.

Macaristan’ın Kısa Tarihi

Macaristan halkınınkökenlerinin 9. yüzyıla dek Avrasya ortalarında göçebe yaşayan göçebe topluluklar olduğudüşünülmektedir. Ugor, Onogur, Hunlar ve Kavar adlı dört boyun birleşmesinden oluştuğu zannedilen Macarlar Hristiyan bir uygarlıktır. Osmanlı Devleti’nin yaklaşık 150 yıl boyunca farklı dönem ve bölgelerde hâkimiyet kurduğu Macaristan toprakları üzerinde Fransız İhtilali döneminde Almanlaştırma çalışması uygulanmıştır. Bir dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğu olarak varlığını sürdüren ülkede Birinci Dünya Savaşı’yla bu birliktelik bozulmuştur. İkinci Dünya Savaşı’nda Stalingard Cephesi’nde büyük kayıplar veren ülkede Nazilerin desteği ile Yahudi sürgünleri gerçekleştirilmiştir. Savaş sonrası komünist rejimi benimseyen ülkede 1849 senesinde Sovyetler Birliği’nin anayasasını model alan bir anayasa kabul edildi. 1989 senesinde Sovyetler Birliği’nin çökmesiyle daha özgürlükçü ve çoğulcu bir demokrasi modelini benimseyen Macaristan 2004 senesinde Avrupa Birliği üyesi olmuştur.

Macaristan Ekonomisi

Oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip Macaristan’ın ekonomisi ihracat odaklıdır. Çok fazla doğal kaynağa sahip olmayan ülkede boksit ve doğalgaz mevcuttur. Endüstriyel ekonominin gelişmiş olduğu ülkede kimyasal, plastik, gübre, alüminyum ve inşaat sektörleri aktiftir. Bunun yanı sıra bilgisayar ve tekomünikasyon ağında da oldukça gelişmiştir. OECD üyesi ülke yabancı yatırımcıları destekleme konusunda Orta ve Doğu Avrupa’daki liderliğini korumaktadır. Almanya, Avusturya, Slovakya, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Fransa ile ticari ilişkilerini sürdüren ülke bilim ve teknoloji alanında önemli atılımlar yapmaktadır. Fizik, matematik, kimya ve mühendislik alanlarında hatırı sayılır katkılara sahip ülke bu alandaki faaliyetleri desteklemektedir. Şimdiye kadar 13 Macar bilim adamı Nobel Ödülü kazanmıştır.

Macaristan’da Din ve İnanç

MacaristantarihselolarakHristiyanbirülkedir. Dolayısıyla ülkede Hristiyan nüfus çoğunluktadır. Roman Katoliknüfusun ülkenin büyük kısmını oluşturduğu ülkede bunun yanı sıra Kalvinizm ve Luteryenler de yaşamaktadır. Aynı zamanda Ortodoks Hristiyan ve Yahudi azınlık da mevcuttur.

Macaristan’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

BUDAPEŞTE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: ANDRASSY UT. 123 1062 BUDAPEST/HUNGARY

Telefon: 00 36-1 344 50 25 (5 hat)

Faks: 00 36-1 344 51 43 (Dahili 119 mesai saatleri içinde)

[email protected]

http://www.budapeste.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Macaristan

Macaristan’da Konuşulan Diller

Macaristan’ın resmidiliMacarca’dır. Bunun yanı sıra Almanca ve İngilizce de hem yaşlı hem de genç nüfus arasında yaygın şekilde konuşulmaktadır. Ülkenin batı bölgesinde yer yer Fransızca da konuşulmaktadır.

Macaristan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 6oC
  • Nis 11oC
  • May 16oC
  • Haz 18oC
  • Tem 21oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 11oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 9.855.571 Dili: Macarca Para Birimi: Forint İklim: Karasal İklim