Google+

Arama formu

Pecs

BUDAPEŞTE BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: ANDRASSY UT. 123 1062 BUDAPEST/HUNGARY...
Devamı oku
Pecs’te bir havalimanı mevcuttur ama çok aktif çalışmamaktadır. Bunun...
Devamı oku
Pecs’teki oteller çoğunlukla şehir merkezinde yer alır. Bol yıldızlı...
Devamı oku
Pecs’te turistik yerler birbirine yakın olduğundan yürüyerek dolaşmak...
Devamı oku
Pecs şehri, savaşlardan ve komünist yönetimden kalma sanayiden çok...
Devamı oku
Orta Avrupa’daki ülkeler arasında bakılacak olursa Macaristan’ın özel...
Devamı oku
Sayıları çok fazla olmasa da Pecs’te gece hayatı için bar ve gece...
Devamı oku
Macaristan’da yoğun alışveriş kültürü son yıllarda geliştiğinden...
Devamı oku
Sokak Festivali (Haziran-Ağustos) Baharat Festivali (Mayıs) Macar...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) 1848 Devrimini Anma Günü (14-15 Mart) Paskalya...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Pecs’e girmek için vize alması...
Devamı oku
Pecs, Macaristan'ın güneyinde, Mecsek dağlarının güneybatı yamacında,...
Devamı oku
Pecs, Macaristan'ın güneyinde, Mecsek dağlarının güneybatı yamacında...
Devamı oku
Macaristan sınırları içerisinde yer alan Pecs şehrinin para birimi Macar...
Devamı oku
Macaristan sınırları içerisinde yer alan Pecs’in resmi dili Macarca’dır...
Devamı oku
Pecs (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 HUF = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 1℃
Mar 6℃
Nis 10℃
May 15℃
Haz 18℃
Tem 20℃
Ağu 20℃
Eyl 17℃
Eki 11℃
Kas 5℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 156,801 / Dil: Macarca / Para Birimi: Macar Forinti (HUF) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Pecs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

pecs-mosque-square-1.jpg

Pecs, Macaristan'ın güneyinde, Mecsek dağlarının güneybatı yamacında, Hırvatistan sınırına yakın bir şehirdir. Yaklaşık iki bin yıllık tarihi boyunca çeşitli yönetim ve kültürlerden zamanımıza kalan zengin eserleri ve çok renkli kültürüyle tanınmış, erken Hıristiyan dönemi nekropol 2000 Aralığında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Şehir, 2010 yılında ise kültür başkenti olarak seçilen kentlerden birisi olmuştur.

Ekonomisini son yıllarda turizmle de büyütmeye başlayan Pecs şehri, tarım alanlarının ortasında yer aldığından burada çiftçilik oldukça gelişmiştir. Endüstri anlamındaysa son yıllarda teknoloji üretimi yapılan yatırımlar göze çarpmaktadır. Bir üniversite şehri olması da önemlidir.

Pecs’te Akdeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Hava çoğunlukla yağışsız ve sıcaktır. En sıcak aylar temmuz ve ağustostur. Bu dönemde hava sıcaklığı 28 dereceye kadar çıkar. En soğuk ay ise ocaktır. Hava sıcaklığı -4 derece olarak görülür. Yağışlar daha çok kasım ayında yaşanır. Bu sebeple Pecs’e gitmek için en uygun zaman ilkbahar ya da yaz dönemidir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=dwjtP66ZQVc

Pecs’te Gezilecek Yerler

Pecs şehri, savaşlardan ve komünist yönetimden kalma sanayiden çok hasar almamış, sakin bir üniversite şehridir. Merkezi büyük değildir ve kolayca gezilebilir. Ziyaretçiler Pecs şehrinin güzelliğini öve öve bitiremezler, ancak buranın dünyaca ünlü bir yer olması aslında bir tesadüftür. 1975 yılında Pecs şehrindeki bir çeşmenin, mekanizmasının sürekli bozulması nedeniyle değiştirilmesine karar verilir. Çeşmenin bulunduğu yeri kazan işçiler, inanılmaz güzellikteki ve eşsiz mimarisi olan erken döneme ait bir Hıristiyan mezarlığına rastlarlar. Bu mezarlık, şehirde halihazırda bulunan Roma, Ortaçağ Macar ve Osmanlı ile Avusturya tarihi hazineleriyle birleşince Pecs şehri doğal olarak büyük ilgi çekmeye başlar.

Neo-Romaneks Katedrali

Neo-Romaneks Katedrali

Szent Istvan adresindedir. Katedralin cephesi 1882-1891 yılları arasında tamamlanmıştır. İç ve dış bölümler post-romaneks mimari tarzı yansıtır. Katedralin son iç dekorasyonu 1962 ve 1968 yılları arasında yapılmıştır. Katedralin tarihi Roma imparatorluğu döneminde başlar. Mevcut alt kilisenin temelleri 4. yüzyılın sonuna atfedilir. Bazı çalışmalara göre, 8. yüzyılda burada bulunan bir erken Hıristiyan dönemi katedrali, 9. yüzyılda uzatılarak genişletilmiştir.

Romanesk katedralin inşaatı 1064 yılında Lombard ve Macar mimarlar tarafından yapılmıştır. Günümüzde görülen katedral ise 19. yüzyıl yapımıdır. Bu katedralin yapımında, önceki dönemlere ait heykel parçaları çıkarılmıştır ve bunlar katedralin Lapidarium bölümünde sergilenmektedir.

Ortaçağ kilisesine sonradan fazladan iki kule ilave edilmiştir. Şapel inşaatı ise gotik tarzdadır. 1543-1686 yılları arasında Osmanlı işgali görülür. Katedral takip eden süreçte, Mihaly Pollack tarafından 1807 yılında yeniden inşa edilmiştir. Mihaly Bartalist tarafından yapılan havarilerin 12 heykeli, cephenin üzerine bu dönemde yerleştirilmiştir.

Katedralin bugünkü şekli, 1882-1891 yılları arasında tamamlanmıştır. Restorasyon çalışmaları Avusturyalı mimar Friedrich von Schmit tarafından yönetilmiştir. Bu yeniden yapılanma ile, katedral orijinal haline geri dönüştürülmüştür. Yan koridorlar üzerindeki çatı 22 metre boyunda ve kilisenin uzunluğundadır. Kulelerin yüksekliği 60 metredir. Genişlik ise 22 metredir.

Yeni havari heykelleri, güney kapısı üzerinde, 1968 yılında Karoly Antal tarafından oluşturulmuştur. Bunlar Meryem ve Macaristan’ın koruyucu azizlerini tasvir ederler. 21 metre uzunluk ve 21 metre genişlikteki alt kilise, katedralin eski bir parçasıdır ve sütunlar tarafından bölümlere ayrılmıştır. Beyaz mermerden oyulmuş piskopos Nandor Dulanszky heykeli burada bulunmaktadır. Kuzey ve güney merdivenlerdeki kabartmalar György Zala eserleridir. Orijinal kabartmalar 11. yüzyıl civarında yapılmıştır. Bugün görünen kabartmalar bunların kopyalarıdır.

Pecs ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Mini Flathotel1, Aradi Vértanúk útja, Csigaház Apartman güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Endresz 34 Apartment, Aura Apartman, Zsinkó Villa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Masi Apartman, Ramp- Art 3 Apartment, Viola Apartman gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Corner hostel, Nap Hostel Pécs, Kolpingház Pécs tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pecs aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yakovali Hasan Paşa Camii

Yakovali Hasan Paşa Camii

Pecs Rakoczi adresindedir. Cami şehrin Szigeti kapısı dışında, 16. yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır. Minaresiyle birlikte bozulmadan kalarak günümüze gelen, Macaristan ülkesindeki tek camidir. Cami kubbesi sekizgen, zemin kare planlıdır. Caminin kuzeydoğu köşesinde bir minare bulunmaktadır.

Osmanlı döneminde, 1702-1703 yılları arasında Saint John adına adanmış bir şapelin bulunduğu yere yapılmıştır. 1971-1972 yılları arasındaki yenileme çalışmalarında cami kompleksine bağlı medrese kalıntıları ortaya çıkarılmıştır ve özgün giriş yeniden inşa edilmiştir. Duvarlarda, simetrik Osmanlı tarzı pencereler vardır. Restorasyon 1975 yılında tamamlanmış ve Türk hükümeti tarafından bağışlanan eserler kullanılarak burada kalıcı bir sergi açılmıştır.

Ana girişten geçerken, ilk odada Mevlevi dervişlerin öyküsü tanıtılır ve haritalar ile Osmanlı işgali anlatılır. Ayrıca burada Türk silahlarının yanı sıra, Türk mimarisinin kalıntıları da görülebilir. İkinci kattaki odada ise, muhteşem Türk tekstil işçilik ürünleri, müzik, edebiyat ve fen bilimleriyle ilgili resimler görülebilir. Şehirdeki küçük bir Müslüman topluluğu, düzenli olarak camiyi ibadet için kullanırlar. Eski Türk mezarlığının eski mezar taşlarının bazıları, bahçede sergilenmektedir.

İdris Baba Türbesi

İdris Baba Türbesi

Nyar bölgesindedir. Şehrin banliyö bölgesindeki bu tenha anıt, çocuk hastanesi toprakları içindedir. Türbede yatan kişi hakkında ayrıntılı bilgi bulunmamaktadır. Çağdaş tarihçiler, onun mucizevi işler yaptığını ve bu nedenle kutsal kişi olarak kendisine saygı duyulduğunu söylemektedir. Kubbe, sekizgen planlıdır ve 1591 yılında inşa edilmiştir. 6 metre çapında ve 8.5 metre yüksekliğindedir.

Duvarlar üzerinde küresel bir kubbe bulunur. Kapı gotik çerçeveli, 17. yüzyıl yapımıdır. 18. yüzyılda türbe bir veba şapeli olarak kullanılmıştır. 1912 yılında türbe kısmen restore edilmiş ve 1961 yılında bugünkü şeklini almıştır. İdris Baba mezar yeri de 1912 yılında tespit edilmiş ve onun bozulmamış iskeleti bulunmuştur. Türbede, Türk hükümeti tarafından hediye edilen mobilya, mezar anıtı, dokuma kapağı ve seccade bulunmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Pecs Nerededir?

Pecs, Macaristan'ın güneyinde, Mecsek dağlarının güneybatı yamacında, Hırvatistan sınırına yakın bir şehirdi

Pecs’e Nasıl Gidilir?

Pecs’te bir havalimanı mevcuttur ama çok aktif çalışmamaktadır. Bunun yerine şehre tren ya da otobüsle ulaşım mümkündür. Başkent Budapeşte’den her gün pek çok otobüs firması yolculuk etmektedir. Yaklaşık 4.5 saatte şehre ulaşmak mümkündür. Trenle ulaşım da yaklaşık 4 saat sürmektedir.

Pecs şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Pecs’de Nerede Kalmalı?

Pecs’teki oteller çoğunlukla şehir merkezinde yer alır. Bol yıldızlı otellerin sayısı fazla değildir. Daha çok orta düzeyde konaklama tesisleri mevcuttur.

Pecs pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Pecs Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Pecs Otelleri
En Uygun Fiyatlı Pecs Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Pecs Otelleri
Pecs Ev Kiralama

Pecs İçi Ulaşım

img_3381.jpg

Pecs’te turistik yerler birbirine yakın olduğundan yürüyerek dolaşmak mümkündür. Ama dilerseniz gayet yaygın bir durak ağına sahip olan otobüsleri de kullanabilirsiniz. Biletler otobüs şoföründen alındığında biraz daha pahalı oluyor. Satış noktalarından almak daha avantajlı.

Pecs Mutfağı

Orta Avrupa’daki ülkeler arasında bakılacak olursa Macaristan’ın özel ve bol çeşnili bir mutfağı var. Ülkenin Osmanlı geçmişine de sahip olması, Türk yemekleriyle benzerlik olmasını da sağlamış. Bunun dışında Alman ve Rus mutfağının etkileri de hissediliyor.

Paprika olarak adlandırdıkları baharatı kullanmayı çok seviyorlar. Hem acısı hem de tatlısı olduğu için her yemekte görmek mümkün. Yemek olarak en bilin yemekleri “gulaş”. Eski zamanda daha çok kırsal kesimde tarlada çalışanlar tarafından tüketildiğinden doyurucu bir özelliği vardır. İçerisinde sığır eti, patates, domates, kırmızı ve yeşil biber, soğan ve bol baharat vardır. Yanında küçük hamur parçaları olan “csipetke” servis ediliyor. Bir diğer çorba çeşidi, balık çorbası türü olan “halaszle”.

Sebze yemeği olarak “fozeleks”i tercih edebilirsiniz. Soğan, haşlanmış veya kızartışmış bezelye, taze fasulye, kabak ve mercimeğin sütlü bir sosla karıştırılmasıyla hazırlanıyor. Popüler bir etli yemek olan “paprikas csirke”nin ana malzemesi tavuktur. Paprika, soğan, sarımsak, yeşil biber, domates ve ekşi krema ile yapılıyor.

“Palacsintak” ya da diğer adıyla “palaçinka”, tatlı olarak tüketilen bir tür kreptir. İçine dövülmüş ceviz ve toz şeker serpip ısıtarak yenir. Üzerine sıcak çikolata sosu koymak da seçenekler arasında. Bir başka tatlı türü de “kürtos kalacs”. Şekerli ve mayalı hamurla hazırlanıyor. Üzerine kakao, tarçın ya da vanilya dökülerek servis ediliyor.

Popüler restoranlar

Enoteca Corso, Kiraly 21, Addo Cafe, Caesar Pince, Kolibri, Semiramis.

Bahşiş

Macaristan’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

Pecs Gece Hayatı

Sayıları çok fazla olmasa da Pecs’te gece hayatı için bar ve gece kulüpleri mevcuttur. Şehrin en çok tercih edilen ve hareketli mekanı Rak gece kulübüdür. Mekanda rocktan house’a kadar farklı tarzda müzikler çalıyor. Bir diğer ünlü mekan Club 5. Haftaiçi günlerde sakin bir bar olan mekan, haftasonları enerjisi bitmeyen bir gece kulübüne dönüşüyor. Golden Triangle, diğer adıyla Little Bermudas, üç farklı mekandan oluşuyor: Pacus, Dante Cafe ve Kiosk. Hepsinin kendine özel farklı dekorasyonu ve müzik tarzı var. Zevkinize uygun olandan birini seçebilirsiniz.

Pecs Festivaller

Sokak Festivali (Haziran-Ağustos)

Baharat Festivali (Mayıs)

Macar Birası Festivali (Mayıs)

ZSolnay Festivali (Mayıs)

Uluslararası Kültür Haftası (Temmuz)

Pecs’de Alışveriş

Macaristan’da yoğun alışveriş kültürü son yıllarda geliştiğinden mağazaların sayısı yavaş yavaş artmaya devam ediyor. Pecs’te alışveriş merkezi sevenler için önerilerimiz ARKAD ve Pecs Plaza olacaktır. Butik mağazaların yoğunlaştığı yer ise Kiraly Sokağı. Buralarda uluslararası markaların ürünlerini bulabileceğiniz gibi, yerel üretim porselenler, takılar, özel oyunlu kutular, seramikler ya da dantel işleri de almanız mümkün. Bunun dışında “Pecsi Vasar”, şehrin bit pazarı. Bu açık hava pazarında sadece aradıklarınızı değil, aklınıza gelmeyecek pek çok şeyi de görebileceksiniz.

Pecs Saat Farkı

Pecs (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Pecs Para Birimi

Macaristan sınırları içerisinde yer alan Pecs şehrinin para birimi Macar Forinti’dir (HUF). 1 TL yaklaşık 90,00 Macar Forinti’dir.

Pecs Resmi Dili

Macaristan sınırları içerisinde yer alan Pecs’in resmi dili Macarca’dır. Ülke genelinde İngilizce, Almanca, Sırpça, Slovakça ve Rusça da konuşulmaktadır.

Türkiye Pecs Dış Temsilcilikleri

BUDAPEŞTE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: ANDRASSY UT. 123 1062 BUDAPEST/HUNGARY

Telefon: 00 36-1 344 50 25 (5 hat)

Faks: 00 36-1 344 51 43 (Dahili 119 mesai saatleri içinde)

embassy.budapest@mfa.gov.tr

http://www.budapeste.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Macaristan

Pecs Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

1848 Devrimini Anma Günü (14-15 Mart)

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Macaristan Ulusal Günü (20 Ağustos)

1956 Devrimi Anma Günü (23 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Pecs İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Pecs Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Pecs’e girmek için vize alması gerekmektedir.