Pecs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

pecs-mosque-square-1.jpg

Pecs, Macaristan'ın güneyinde, Mecsek dağlarının güneybatı yamacında, Hırvatistan sınırına yakın bir şehirdir. Yaklaşık iki bin yıllık tarihi boyunca çeşitli yönetim ve kültürlerden zamanımıza kalan zengin eserleri ve çok renkli kültürüyle tanınmış, erken Hıristiyan dönemi nekropol 2000 Aralığında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Şehir, 2010 yılında ise kültür başkenti olarak seçilen kentlerden birisi olmuştur.

Ekonomisini son yıllarda turizmle de büyütmeye başlayan Pecs şehri, tarım alanlarının ortasında yer aldığından burada çiftçilik oldukça gelişmiştir. Endüstri anlamındaysa son yıllarda teknoloji üretimi yapılan yatırımlar göze çarpmaktadır. Bir üniversite şehri olması da önemlidir.

Pecs’te Akdeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Hava çoğunlukla yağışsız ve sıcaktır. En sıcak aylar temmuz ve ağustostur. Bu dönemde hava sıcaklığı 28 dereceye kadar çıkar. En soğuk ay ise ocaktır. Hava sıcaklığı -4 derece olarak görülür. Yağışlar daha çok kasım ayında yaşanır. Bu sebeple Pecs’e gitmek için en uygun zaman ilkbahar ya da yaz dönemidir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=dwjtP66ZQVc

Pecs ile İlgili

Pecs Nerededir?

Pecs, Macaristan'ın güneyinde, Mecsek dağlarının güneybatı yamacında, Hırvatistan sınırına yakın bir şehirdi

Pecs’e Nasıl Gidilir?

Pecs’te bir havalimanı mevcuttur ama çok aktif çalışmamaktadır. Bunun yerine şehre tren ya da otobüsle ulaşım mümkündür. Başkent Budapeşte’den her gün pek çok otobüs firması yolculuk etmektedir. Yaklaşık 4.5 saatte şehre ulaşmak mümkündür. Trenle ulaşım da yaklaşık 4 saat sürmektedir.

Pecs’de Nerede Kalmalı?

Pecs’teki oteller çoğunlukla şehir merkezinde yer alır. Bol yıldızlı otellerin sayısı fazla değildir. Daha çok orta düzeyde konaklama tesisleri mevcuttur.

Pecs’te Gezilecek Yerler

Pecs şehri, savaşlardan ve komünist yönetimden kalma sanayiden çok hasar almamış, sakin bir üniversite şehridir. Merkezi büyük değildir ve kolayca gezilebilir. Ziyaretçiler Pecs şehrinin güzelliğini öve öve bitiremezler, ancak buranın dünyaca ünlü bir yer olması aslında bir tesadüftür. 1975 yılında Pecs şehrindeki bir çeşmenin, mekanizmasının sürekli bozulması nedeniyle değiştirilmesine karar verilir. Çeşmenin bulunduğu yeri kazan işçiler, inanılmaz güzellikteki ve eşsiz mimarisi olan erken döneme ait bir Hıristiyan mezarlığına rastlarlar. Bu mezarlık, şehirde halihazırda bulunan Roma, Ortaçağ Macar ve Osmanlı ile Avusturya tarihi hazineleriyle birleşince Pecs şehri doğal olarak büyük ilgi çekmeye başlar.

Devamını Oku

Pecs İçi Ulaşım

img_3381.jpg

Pecs’te turistik yerler birbirine yakın olduğundan yürüyerek dolaşmak mümkündür. Ama dilerseniz gayet yaygın bir durak ağına sahip olan otobüsleri de kullanabilirsiniz. Biletler otobüs şoföründen alındığında biraz daha pahalı oluyor. Satış noktalarından almak daha avantajlı.

Pecs Mutfağı

Orta Avrupa’daki ülkeler arasında bakılacak olursa Macaristan’ın özel ve bol çeşnili bir mutfağı var. Ülkenin Osmanlı geçmişine de sahip olması, Türk yemekleriyle benzerlik olmasını da sağlamış. Bunun dışında Alman ve Rus mutfağının etkileri de hissediliyor.

Paprika olarak adlandırdıkları baharatı kullanmayı çok seviyorlar. Hem acısı hem de tatlısı olduğu için her yemekte görmek mümkün. Yemek olarak en bilin yemekleri “gulaş”. Eski zamanda daha çok kırsal kesimde tarlada çalışanlar tarafından tüketildiğinden doyurucu bir özelliği vardır. İçerisinde sığır eti, patates, domates, kırmızı ve yeşil biber, soğan ve bol baharat vardır. Yanında küçük hamur parçaları olan “csipetke” servis ediliyor. Bir diğer çorba çeşidi, balık çorbası türü olan “halaszle”.

Sebze yemeği olarak “fozeleks”i tercih edebilirsiniz. Soğan, haşlanmış veya kızartışmış bezelye, taze fasulye, kabak ve mercimeğin sütlü bir sosla karıştırılmasıyla hazırlanıyor. Popüler bir etli yemek olan “paprikas csirke”nin ana malzemesi tavuktur. Paprika, soğan, sarımsak, yeşil biber, domates ve ekşi krema ile yapılıyor.

“Palacsintak” ya da diğer adıyla “palaçinka”, tatlı olarak tüketilen bir tür kreptir. İçine dövülmüş ceviz ve toz şeker serpip ısıtarak yenir. Üzerine sıcak çikolata sosu koymak da seçenekler arasında. Bir başka tatlı türü de “kürtos kalacs”. Şekerli ve mayalı hamurla hazırlanıyor. Üzerine kakao, tarçın ya da vanilya dökülerek servis ediliyor.

Popüler restoranlar

Enoteca Corso, Kiraly 21, Addo Cafe, Caesar Pince, Kolibri, Semiramis.

Bahşiş

Macaristan’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

Pecs’de Alışveriş

Macaristan’da yoğun alışveriş kültürü son yıllarda geliştiğinden mağazaların sayısı yavaş yavaş artmaya devam ediyor. Pecs’te alışveriş merkezi sevenler için önerilerimiz ARKAD ve Pecs Plaza olacaktır. Butik mağazaların yoğunlaştığı yer ise Kiraly Sokağı. Buralarda uluslararası markaların ürünlerini bulabileceğiniz gibi, yerel üretim porselenler, takılar, özel oyunlu kutular, seramikler ya da dantel işleri de almanız mümkün. Bunun dışında “Pecsi Vasar”, şehrin bit pazarı. Bu açık hava pazarında sadece aradıklarınızı değil, aklınıza gelmeyecek pek çok şeyi de görebileceksiniz.

Pecs Gece Hayatı

Sayıları çok fazla olmasa da Pecs’te gece hayatı için bar ve gece kulüpleri mevcuttur. Şehrin en çok tercih edilen ve hareketli mekanı Rak gece kulübüdür. Mekanda rocktan house’a kadar farklı tarzda müzikler çalıyor. Bir diğer ünlü mekan Club 5. Haftaiçi günlerde sakin bir bar olan mekan, haftasonları enerjisi bitmeyen bir gece kulübüne dönüşüyor. Golden Triangle, diğer adıyla Little Bermudas, üç farklı mekandan oluşuyor: Pacus, Dante Cafe ve Kiosk. Hepsinin kendine özel farklı dekorasyonu ve müzik tarzı var. Zevkinize uygun olandan birini seçebilirsiniz.

Pecs Festivaller

Sokak Festivali (Haziran-Ağustos)

Baharat Festivali (Mayıs)

Macar Birası Festivali (Mayıs)

ZSolnay Festivali (Mayıs)

Uluslararası Kültür Haftası (Temmuz)

Pecs Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

1848 Devrimini Anma Günü (14-15 Mart)

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Macaristan Ulusal Günü (20 Ağustos)

1956 Devrimi Anma Günü (23 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Pecs İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Pecs Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Pecs’e girmek için vize alması gerekmektedir.

Türkiye Pecs Dış Temsilcilikleri

BUDAPEŞTE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: ANDRASSY UT. 123 1062 BUDAPEST/HUNGARY

Telefon: 00 36-1 344 50 25 (5 hat)

Faks: 00 36-1 344 51 43 (Dahili 119 mesai saatleri içinde)

[email protected]

http://www.budapeste.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Macaristan

Pecs Para Birimi

Macaristan sınırları içerisinde yer alan Pecs şehrinin para birimi Macar Forinti’dir (HUF). 1 TL yaklaşık 90,00 Macar Forinti’dir.

Pecs Resmi Dili

Macaristan sınırları içerisinde yer alan Pecs’in resmi dili Macarca’dır. Ülke genelinde İngilizce, Almanca, Sırpça, Slovakça ve Rusça da konuşulmaktadır.

Pecs Saat Farkı

Pecs (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Pecs Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 1oC
  • Mar 6oC
  • Nis 10oC
  • May 15oC
  • Haz 18oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 11oC
  • Kas 5oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 156,801 / Dil: Macarca / Para Birimi: Macar Forinti (HUF) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün