Cruise ile Adriyatik: İzmir – İstanbul Arası Gemi ile Tanışma

Cruise ile yapacağımız Adriyatik turu 7 gün sürecek. Rotamız: İzmir – İstanbul – Dubrovnik – Venedik – Bari – Katakolon – İzmir. Yazının birinci bölümünde hem gemiyi tanıyacağız hem de İzmir – İstanbul arası seyahat anılarını paylaşacağız.

Eveeet… Seyahat şirketinizi seçtiniz, önceden biletinizi aldınız, pasaportlar, vizeler zaten hazır ve o güzel gün geldi ve geminize binme vakti. Gemiler genelde limana sabah erken saatte yanaşır, yolcusunu indirir ve yeni yolcularını öğle yemeğinde ağırlamak için saat 11 gibi almaya başlar. Gümrük ve pasaport işlemlerinizi yaptıktan sonra sizi gemi personeli karşılayacak, biletlerinizi kontrol edecek ve gemi biniş kartınızı vererek, valizlerinizi bilahare odanıza göndermek için emanete alacaklardır. Siz gemi kartınızı aldıktan sonra elinizi kolunuzu sallayarak, kendinizle gurur duyarak (tabii ki içinizdeki mutluluğu ve sevici ifade ediyorum), önce şöyle bir free shopları dolaşarak gemiye giriş yaparsınız. Fotoğraflarınız çekilir ve kimliğiniz o meşhur gemi girişindeki bilgisayarın dıt sesiyle onaylanır. Bu dıt sesiyle, siz ya gemiye binişiniz, ya da gemiden inişiniz onaylanmış olur. Bu kartınız sizin bu gezi boyunca her şeyinizdir. Bununla gemide alışveriş yapabilirsiniz ,  barlarda ve kafelerde içkinizi keyifle yudumlarsınız. Unutmayın ki bu gemide self servis restoranlarda su, ice tea, limonata ve sıcak içecekler ücretsizdir. Diğer restoranlarda ve barlarda her türlü içecek ve içki bedeli kart hesabınıza yansıtılacaktır. Odanıza da bu kartınızla gireceksiniz. Sakın kaybetmeyin ve kimseye vermeyin. Kaybederseniz de resepsiyona hemen bildirin. Ara sıra bu kartınızı otomatik makinalarda ya da resepsiyonda kontrol ettirin ki gemi harcamalarınızı kontrol altında tutabilin. Sonra gemiden inerken sürpriz fatura ile karşılaşmayın. Tabii ki bu kartınızla birlikte girişte resepsiyona avans mahiyetinde kredi kartı bilgilerinizi veya avans nakit Euro yatırıyorsunuz. Çıkarken de ancak hesabınızı kapatıp ayrılabilirsiniz geminizden. Bu hesabınıza ayrıca günlük (her gün kişi başı) 7 Euro kadar bahşiş ilave edilmektedir. Bu bahşiş gemide size hizmet edenlere seyahat sonunda paylaştırılmaktadır. Yani gemide 7€ x 7 gün ise x 2 kişi = 98€ mecburi ödemeniz olacaktır. Haberiniz olsun...

Resepsiyondan girişinizi yaptırdıktan sonra sizi hemen odanıza götüreceklerdir. Şöyle rahat bir şekilde yatağınızın üzerine atlayın, etrafı çabucak kolaçan edin ve hemen üst katlardaki açık büfe yemek salonlarından birinde self servis olarak ilk öğle yemeği ziyafetinizi çekin.

Tabii ki alışmadığınız ve bilmediğiniz bir çok yemek görecek ve tadacaksınız. Her zaman bu tip gemilerde etrafınızda  size yardımcı olacak birileri olacaktır. Zaten lisan biliyorsanız hayat size daha kolay olacaktır.

Pastaya benziyor mu sizce?

Her şeyi sorun, cevabınızı size verebilecek personeli her zaman her yerde  bulabileceksiniz. Hele bu tip, Türkiye’den çıkışlı gemilerde Türk rehber de vardır, Türk personel de bulabilirsiniz. Her şeyi  ama her şeyi bıkıp usanmadan onlara sorabilirsiniz. Personelin  görevi sizi mutlu etmek bunu unutmayınız, Onlar ve tüm gemi personeli orada sizi mutlu etmek için bulunuyorlar. Böyle bir anlayış içinde oldukları için de her geçen gün yolcuları ve bahşişleri artıyor. Böylece bahşişlerinizin bir bakıma karşılığını da alıyorsunuz.

Geminizin limandan ayrılma vakti geldi. Akşam oluyor ve şehri gezmeye çıkan yabancı yolcular artık gemilerine döndü. Bu arada siz geminizi tanımak için dolaştınız. Asansörleri karıştırdınız . Ben önde miyim, arkada mıyım diye şaşırdınız. Merak etmeyin 2-3 günde öğrenirsiniz her şeyi. Yemekten sonra hemen yukarı çıkın. Üst güverteden güzel İzmir’in daha önce görmediğiniz manzarasını içinize sindirerek seyredin.

Mutluluğu hissedin ve geminiz yavaş yavaş bu limandan ayrılma vakti gelince, sizi yolcu eden martılarla konuşun ve yeni dostlarınıza merhaba, şehrinize 1 hafta sonra görüşmek üzere allahaısmarladık deyin.. İşte  tatil ve işte  macera…

İzmir’den ayrılan gemimiz körfezi bir kuğu gibi yavaş yavaş terk ediyor. Siz gemiyi keşfetme telaşı ile limandan ayrılınca açılan mağazaları dolaşıyorsunuz. Işıltılı ve albenili mücevherleri, saatleri, marka giysileri, çantaları, parfümleri, çikolata ve şeker dükkanlarını, logolu ürün mağazalarını ve free shopları bir bir gözden geçiriyorsunuz. Fiyat araştırması yapıyorsunuz ve alabileceklerinizi gözünüze kestiriyorsunuz. Merak etmeyin daha çok o mağazaları gezeceksiniz. Hemen alışverişe dalmayın. Promosyonlu günler olacak, oradan da bir şeyler alabilirsiniz. Biz Türklerin alacaklarını size söyleyeyim. Promosyon günlerinde 3 adedi 99€’ya parfümler ve free shoplarda çikolata ve içkiler.

Fiyatları normal ve promosyonlu ürünler yakalarsanız daha da ucuz. Ancak free shoplardan aldığınız içkileri yanınıza alamazsınız. Size inmeden bir gece önce teslim edeceklerdir. Siz uyanıklar odanızda içmeyin diye tabii ki. Gemide eğlence başlamıştır artık. Şimdi barları ve orada canlı müzik yapan sanatçıları keşfetme zamanı. Kulağınıza hangi müzik hoş geliyorsa o bara takılın ve müziğin keyfini çıkarın. Gelen garsona isterseniz kahve, isterseniz bir içki, istemiyorsanız da “Thank you” diyerek sadece müzik dinlemek istediğinizi belirtebilirsiniz. Şu anda restoranların birisinde 5 çayı servisi başlamış olabilir. Keyfiniz spor istiyorsa hemen ücretsiz fitness centere gidip terlemeye başlayın.

O kadar yemeği yedikten sonra bu gemiden kilo almadan inmek istemiyorsanız bence buna ihtiyacınız olacak. Resepsiyondan gemideki aktiviteleri saat saat bildiren günlük bültenlerden bir tane alın. Esasında bu bültenler her gece odanıza bırakılıyor. Ertesi gün ne yapacağınızı programlamanız açısından çok faydalı. Nerede hangi güvertede veya katta ne var ve hangi barda kim çalıyor. Promosyon haberlerinden, ertesi gün varılacak şehrin kısa hava durumu ve bilgilerine kadar her şey. Geminin varış ve kalkış saatleri ile gemide en geç olmanız gereken saatler de belirtiliyor. Aman bu saatlere uyun ve geminizi sakın kaçırmayın, sonra da tatilinizi berbat etmeyin.  Gemiye binmeden önce, hatta rezervasyonunuzu yaptırırken akşam yemeği saatinizi de seçmelisiniz. Bu yemeğinizi erken yiyip sonra şovları mı izlemek istediğinize, yoksa tersini mi istediğinize göre değişir. Bence biz Türkler erken yemeyi yani saat 17:00 – 18:00 gibi ve sonra 21:00 gibi şovlara katılmayı tercih ederiz.

Ben bir gezimde geç yemeği denedim pişman oldum hemen saatimi değiştirdim. Gece o yemeği yedikten sonra eritemiyorsunuz ve o halde yatmak insanı yoruyor, tabii ki tehlikeli de. Zaten bu yemek saatlerinize uymak zorunda da değilsiniz. Alt katlardaki özenli, beyaz peçeteli , şık garsonların özenle size hizmet ettiği ve özel hazırlanan menülerden seçtiğiniz yemeklerin bulunduğu önceden belirlenen masanızda oturacağınız restoranınızda da her akşam yemek yemek zorunda değilsiniz!  Yukarı katlarda, yemek saatleri uzun olan ve her an açık büfeden seçebileceğiniz ve kendi gözünüzle görüp tabağınıza istediğiniz miktarda koyabileceğiniz self servis açık büfe restoranlardan birini de tercih edebilirsiniz. Burada istediğinizi ve tadınız bilmediğiniz bir yemek veya mezeyi görerek seçebilirsiniz.

Aşağıdaki restoranda menüden seçtiğiniz bir yemeğin tadı düşündüğünüz gibi olmayabilir. Bu konuda garsonunuzda yardım alabilirsiniz veya bu Türkçe rehberli hatlarda Türkçe menü talep edebilirsiniz. Bu da sizi epey rahatlatır. Yalnız şunu hiç unutmayın. Her şey sizin memnuniyetiniz içindir. Beğenmediğiniz yemeği yiyemediğiniz zaman aç kalmayın, başka bir şey isteyin. Onu da beğenmediniz  menüdekileri hepsini isteyin. Sizi kırmazlar ve hayretle karşılamazlar. Hepsi ücretsizdir! Yemeğinizi afiyetle yediniz. Şimdi şov zamanı. Haydi bakalım tiyatroya.

Gemisine göre bu 1000 ila 3000 kişilik tiyatroların ambiansından ve şovlarından eminim etkileneceksiniz.

Muhteşem ışık ve müzik gösterileri eşliğinde zaman zaman profesyonel sanatçıların da katıldığı sahne performansları size 1 saat hoş vakit geçirtecek. Bu şovlara büyük paralar harcıyor bu şirketler. Kostümler ve temalar her zaman ve her gece değişiyor ve sizi sıkmadan eğlendirmenin yollarını inanın biliyorlar. Tabii bu şovları izlerken bir kadeh içkinizi de alabilirsiniz yanınıza. Sonra, evet sonra odanıza gitmeden önce yine barlarda müziklerle veya danslarla oyalanabilir veya kumarhaneyi ziyaret edebilirsiniz. Ama ne kumarhaneler, İnsanın hemen oynayası geliyor. Siz siz olun limitinizi bilin ve ona göre keyif alın. Bu salonda sigara içilebiliyor ve sigara dumanından da rahatsız olmuyorsanız bol şans.

İşteee… İlk günün sonuna geldik, sanıyorsunuz!!! Hemen 24:00 – 01:00 gibi güverteye çıkın ve hem biraz nefes alın hem de geminizin Çanakkale boğazını nasıl süzülerek geçtiğini seyredin. İşte buna değdi ve ben artık kamarama çekilip yatayım mı diyorsunuz, yoksa diskoya çıkıp eğlenmek mi yoksa, yine ben acıktım gece büfesinden bir şeyler yiyeyim mi diyorsunuz. Yok artık daha neler!!! değiiiiil, büfede kuyruk var. İnsanlar hep yiyor, siz ne yapıyorsunuz?

Haydi şeytana uymayın, yarın uzun bir gün sizi bekliyor. Saat 07:00’de kalkıp kahvaltınızı yaparken dünyanın incisi İstanbul’da güneş nasıl doğuyor, ve geminiz boğaza nasıl giriyor onu seyredeceksiniz. İyi uykular…

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE ADRIYATIK” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE ADRIYATIK” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.    BÖLÜM: CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyayi-kesfetmek-icin-ipuclari

2.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: İZMİR – İSTANBUL ARASI GEMİ İLE TANIŞMA
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-izmir-istanbul-arasi-gemi-ile-tanisma

3.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: İSTANBUL’A VARIŞ VE DUBROVNİK’E SEYAHAT
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-istanbula-varis-ve-dubrovnike-seyahat

4.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: DUBROVNİK ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-dubrovnik-anilari

5.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: VENEDİK ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-venedik-anilari

6.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: BARİ ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-bari-anilari

7. BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: KATAKOLON’DAN İZMİR’E DÖNÜŞhttp://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-katakolondan-izmire-donus

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.