Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan Adjara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Batum'un 9 km kuzeyinde 108 hektarlık bir alana sahiptir. Karadeniz kıyısındaki Mtsvane Kontskhi yani Yeşil Kap adı verilen yerde, eski Sovyetler Birliği'ndeki en büyük botanik bahçelerinden biridir. Batum gezilecek yerler listenizde mutlaka yer vermeniz gereken botanik bahçesinde hem yorgunluğunuzu atacak, hem de botanik üzerine yeni bilgiler öğreneceksiniz. 

Batum Botanik Bahçesi, 1880'lerde General Pyotr Krasnov'un kardeşi olan Rus botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov (1862-1914) tarafından başlatıldı ve 3 Kasım 1912'de resmi olarak açıldı. İki yetenekli bahçıvan ve dekoratörün yardım ettiği Fransız D 'Alphonse ve Gürcü Yason Gordeziani ile tasarlandı. Krasnov 1914'te öldü ve mezarı ile heykelini barındıran bahçeye taşındı.

Sovyetler Birliği döneminde, bahçe 1925'ten bu yana Kafkasya deniz alt tropikal kültürlerinin incelenmesi için bir ana kurum haline getirildi ve geliştirildi.

Şu anda, bahçe dokuz floristik sektörden, Kafkas nemli alt tropik bölgelerinden, Doğu Asya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz'den oluşmaktadır. Bahçe koleksiyonu, 1047 Kafkasyalı kökenli olmak üzere 2037 taksonomik ağaçsı bitki birimi içermektedir.

Ziyaret Bilgileri: Botanik bahçesi, haftanın her günü 09:00-20:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Giriş Ücreti: 6 Lari (11,4 TL)

Adres: Mtsvane Kontskhi (Green Cape), Batum

Yol Tarifi: 31 ve 40 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Ali ve Nino Heykeli, Miracle Park