Batum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

architecture-2250270_960_720.jpg

Batum, Gürcistan'ın güneybatıdaki Karadeniz kıyısında yer alan üçüncü büyük Gürcistan kentidir. Küçük Kafkas Dağları'nın eteklerindeki subtropikal bölgede yer alan Batum, sıcak hava koşulları etkisinde hareketli bir sahil beldesidir ve kış aylarında tamamen karla kaplı olabilir. Batum ekonomisinin büyük kısmı turizm ve kumar etrafında dönüyor ancak kent önemli bir deniz limanıdır ve gemi inşaatı, gıda işleme ve hafif üretim gibi endüstrileri kapsamaktadır. Batum, 2010 yılından bu yana modern yüksek katlı binaların inşasıyla ve tarihi Eski Kenti örten klasik 19. yüzyıl yapılarının restorasyonu ile dönüştürülmüştür.

Türkiye'den gelen çoğu gezgin için Batum, karşılaştıkları ilk Gürcü kenti olacak ve rahat atmosferi, çok sayıda otel alanı, iyi restoran ve gece hayatı ile ülkeye büyük bir giriş yapmış olmanın keyfi sürülecektir.

Batum'un şehir silueti, 2007 yılından beri çağdaş mimarinin dikkat çekici binaları ve anıtlarıyla dönüştürülmüştür. Bu binaların başında, Radisson Blu Otel, Kamu Hizmeti Salonu, Hilton Batum, Leogrand, Koz Tower ve Büyük bir Kempinski Otel ile kumarhanesidir. Sheraton Hotel, Mısır'daki Büyük Deniz Feneri tarzında tasarlandı. 145 metre yüksekliğindeki Alfabetik Kule, Gürcüce senaryo ve yazı yazma merkezi oldu. Piazza, İtalyan piazza biçiminde karışık kullanılan bir mimari eseri olarak inşa edildi. Bir deniz feneri, Akropolis ve baş aşağı Beyaz Saray tarzında tasarlanmış binalar da şehri süslemektedir.

Gürcistan'ın ikinci büyük kenti olmasına rağmen Batum, tatil beldesi ve liman kenti olma özelliği, atmosferi ve görünümü bakımından turistler için gerçek bir cazibe merkezidir. Türk sınırının yakınında, sisle kaplı tepeler ile sıcak bir semitropik sahilde yer alan Batum, ülkenin yaz tatilinin başkenti olarak görülür. Tarihi, Gürcü şehirlerinin çoğundan daha kısa olduğu halde biricik cazibesini orijinal ve zarif fin-de-siècle mimarisine borçludur.

Kent, ülkedeki üç uluslararası havalimanından birisi olan Batum Havalimanı ile hizmet vermektedir. BatumVelo adlı bisiklet paylaşım programı, sokakta akıllı kart ile bisiklet kiralamanızı sağlar ve tüm bu güzellikleri bir bisiklet sürüşüyle görebilirsiniz.

Batum, 19. yüzyılın sonlarında Bakü'den gelen, dünyanın petrol üretiminin beşte birini taşıyan bir demiryolunun batı ucunu geliştirmiştir. Bunu, İsveç dinamit mucidi Alfred'in kardeşi Ludwig Nobel tarafından inşa edilen bir boru hattı ve rafineri kısa sürede takip etmiştir. Şehir, serbest liman statüsünü kazanmış; burada 20'den fazla yabancı konsolosluk kurulmuş ve kasaba, Rus İmparatorluğu’nun güney ucunda şık bir tatil merkezi haline gelmiş ve Avrupa ile Asya arasında bir kavşak geliştirmiştir. Abashidze sonrası yönetimin 2004 yılındaki ilk kararlarından biri, Batum'u ziyaret etmek için cazip bir yer haline getirmekti; bu yolla bu amaç başarılmıştır. Büyüleyici eski binalar restore edilmiş, yenilenmiş ve ışıklandırılmış, çekici yenileri onlara katılmıştır. Yapraklı, mütevazı ve ferah sokaklarda gezinmek gerçek bir keyiftir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=H-W62w8lK18

Batum Nerededir?

Batum, Karadeniz’in doğu kesiminde, Gürcistan’ın güneybatısında yer alan bir şehirdir. Türkiye ile sınır komşusu olan şehir, Sarp Sınır Kapısı ile ülkemize bağlanır.

Batum’a Nasıl Gidilir?

georgia-1383959_960_720.jpg

Batum’a Türkiye’den yapılan direkt uçuşlarla gidilebilmektedir. İstanbul üzerinden yapılan uçuşlar yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sürmektedir. Vize uygulaması olmadığından şehre kolaylıkla istediğinizde giriş yapabilirsiniz.

Devamını Oku

Batum’a Ne Zaman Gidilir?

BATUMI2-Copy.jpg

Batum’da dört mevsim ılıman bir hava yaşanır. Yıllık ortalama sıcaklık 14 derece civarındadır ve yazın ortasında en sıcak aylarda 22 dereceler görülmektedir. Ağaçlarla çevrili ülkede ayrıca bol yağış vardır. Bu nedenle deniz tatili için Batum’a mayıs ayından itibaren gidilebilir. Özellikle yaz aylarında Türkiye tatili sonrası bölgeye Karadeniz’den çok turist geçmektedir. Asıl sezondan sonbahara doğru geçen sürede yani mayıs ve kasım ayları arasında da yine kamp ve doğa yürüyüşleri için Batum’a gitmek uygundur.

Batum’da Nerede Kalınır?

Batum, alternatif tatil arayışı içinde olan insanların son zamanlarda yıldızı parlayan şehirlerinden biridir. Bu yüzden şehirde birçok kişinin istek ve beklentilerine göre otel, hostel ve konuk evleri bulunmaktadır. Batum ekonomisi gereği en lüks seçeneklerinde bile ziyaretçilerine oldukça uygun konaklama imkânları sunmaktadır. Aşağıda sizler için derlediğimiz konaklama imkânlarını bulabilirsiniz. Şimdiden iyi seyahatler. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Batum otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Batum Otelleri

 

Batum Otelleri

Yurt dışında hesaplı tatil yapılacak adreslerden bir tanesi de Gürcistan’ın başkenti Batum. Birçok açıdan keyifli bir tatilin adresi haline gelen Batum otelleri de her yaşa ve eğlence tarzına hitap eden imkanlarla donatılmış. Şehrin en büyük avantajlarından biri elbette ülkemizden vizesiz seyahat edilebiliyor olması. Dolayısıyla yaz kış fark etmeksizin aldığı ziyaretçi sayısı oldukça fazla.Batum'a gidecekseniz ve bölgede bir tesis arayışındaysanız Batum otelleri yazımızın devamını okumalısınız. 

Devamını Oku

Batum Gezilecek Yerler

Batum, Karadeniz’in hırçın ve dalgalı sularına inat, kendi köşesine çekilmiş huzurlu ama bir o kadar da canlı bir liman kentidir. Bu kentte, turistlerin güzel zaman geçirmesini sağlayacak çok sayıda gezilip görülecek yer bulunmaktadır. Öncelikle Batum her ne kadar küçük bir şehir olsa da, sadece sınırdan geçmekle değil, içinin gezilerek keşfedilmesi gereken ve çok değerli müzeleri, sanat eserlerini, tarihi binaları barındıran bir şehirdir. Hem mitolojik hem de modern mimari esintileri şehri süslemektedir. Müzelerinde zaman geçirip farklı sergileri gezerken, dışarı çıktığınızda tarihi saat kulelerini, kiliseleri, Osmanlı zamanından kalma deniz feneri, cami gibi yapıları, Romalılardan kalma surları, Antik Yunan’a ithaf edilen heykelleri ve şehre kazandırılan modern ve yaratıcı binaları tanırken bu kentte zaman su gibi akıp gidecektir.

Batum Gezilecek Yerler

Şehirde görebileceğiniz yerler arasında hem tarihi hem de etrafını saran plajlarıyla dikkat çeken Gonio Kalesi, başı çekmektedir. Yemyeşil bir cennet olan Batum Botanik Bahçesi de yine Batum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medea’dan ilham alınarak tasarlanan Medea Heykeli, Gürcü alfabesini ve insanların benzersizliği simgeleyen Alfabe Kulesi, şehrin ve ülkenin tarihine dair önemli eserler barındıran Batum Arkeolojik Müzesi, Azerbaycanlı yazar Kurban Said'in 1937 yılında yazdığı ünlü bir romanındaki bir Müslüman çocuk olan Ali ve Gürcü bir prenses olarak temsil eden Nino'yu temsil eden Ali ve Nino Heykeli de yine bu şehirde görmeniz gereken başlıca yerler arasındadır.

Devamını Oku

Batum İçi Ulaşım

P1030153.jpg

Batum’a geldiğinizde kolaylıkla araba kiralayabilirsiniz. Online olarak ya da özel ödeme noktalarında güvenle ödemenizi yaparak şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Araba kiraları çok yüksek değildir.
 
Şehirde taksi kullanmak oldukça konforlu ve pratiktir. Taksiler 24 saat kullanabileceğiniz tek araçlardır. Taksiler oldukça güvenlidir. Taksi şoförünüzle dil problemi yaşama ihtimalinize karşı gideceğiniz yerin adını ya da haritadaki yerini yanınızda bulundurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bindikten sonra taksimetrenin sıfırlandığından emin olmanızı öneririz. Batum, çok geniş bir şehir değildir ve burada taksiler ucuzdur. Popüler gezme noktaları için havalimanından itibaren uzak mesafeler arasında ortalama 10-25 Lari kadar ödeme yaparsınız.

Devamını Oku

Batum Mutfağı

Gürcü mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Ancak Batum'da bir Viking gemisine benzeyen, acharuli khachapuri (Ajarian khaçapuri) adlı, merkezdeki bir yumurta ile karıştırılan haçapuri çeşidi denenmelidir. Yüksek kolesterolünüz varsa bu lezzetten kaçının; ancak aksi halde kesinlikle denemelisiniz. Haçapuri için Gürcü pidesi de denmektedir. Bunun yanı sıra Gürcü mantısı olarak da bilinen ve büyük bir hamur topunun içine kıyma konulmasıyla hazırlanan hıngel de denemeniz gereken lezzetlerdendir. Patlıcan, ıspanak gibi farklı türlere sahip pkhali ise Gürcülerin severek tükettiği mezeler arasındadır. Ana yemek olarak sofralarda en sık karşınıza çıkacak lezzet şaşlık olacaktır. Tatlı olarak ise churchkhela diye anılan ceviz sucuklarını tercih edebilirsiniz. Gürcistan’ın peynir ve şarap konusunda da oldukça geniş bir yelpaze sunduğunu unutmayın.

Popüler Restoranlar

Adjara: Çok çeşitli yerel ve uluslararası gıda (khaçapuris, pkhalis, pakhlava, vb.) çeşidinin yer aldığı restorandır. Bu restoranda ücretsiz Wi-Fi ve güleryüzlü, İngilizce konuşan personel vardır.

Boulangerie: Mazniashvili Caddesi’nin köşesindedir. Oldukça lüks görünen ama şehirdeki benzer yerlerden çok daha düşük fiyatlara sahip olan bir Fransız tarzı fırın/kafedir. Çok güzel cappuccino ya da latte yaparlar ve sadece 3 Lari’dir. Pek çok kek ve kruvasan çeşidi bulunur.

Cafe Literaturuli: Lüks bir kitap-kafedir. Menüdeki kahveler, kek ve temel Gürcüce sandviçlerle haçapuri ve lobiani tadılmalıdır.

Privet iz Batumi: 39 Abashidze’de bulunur. Bu büyüleyici kafede sizi en çok pitoresk açık hava tabloları etkileyecektir. Menü, sıcak yöresel yemekler üzerine kurulurdur ve çok çeşitlidir.

Batum’da Alışveriş

c8f4fa4e25c8b3106c2467c2eadb035e.jpg

Batum şehrinde tıpkı ülkemizde olduğu gibi alışveriş merkezlerine rastlayabilirsiniz. Buralardan tekstil ürünleri, hediyelikler bulabilirsiniz. Özellikle parfüm, elektronik ürünler ve tekstil oldukça ucuzdur. Alışveriş merkezlerine gittiğinizde, bu ürünler için mağazaları gezmenizi ve sonra karar vermenizi tavsiye ederiz çünkü bazı kampanyalarda aldığınız bir ürünü daha uygun fiyata başka bir yerde de bulabilirsiniz. Ayrıca dışarıdaki mağaza ve dükkanlardan da yöresel gıdalar ya da hediyelikler için alışveriş yapabilirsiniz. Örneğin şehirden bal alarak dönebilirsiniz. Batum yiyecek konusunda eli bol bir şehirdir. Bu nedenle alacağınız gıdalardan bol bol alabilirsiniz.
 
Turistik noktalarda ve müzelerde hediyelik olarak fazlaca ürün bulabileceğinizi söyleyebiliriz. El işçiliğiyle yapılan çok fazla ürün bulabileceğiniz gibi ahşapel oymacılığıyla yapılan ürünleri de alabilirsiniz. El emeği ile yapılan bu ürünlerde, zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz.

Bölgede bu tip ürünlerin haricinde içkiler ve tütün mamulleri de ülkemizdeki piyasa değerinin çok altında satılmaktadır. Fiyatının uygunluğundan dolayı turistlerce en çok satın alınan tercih edilen hediyelikler arasındadır. Öyle ki bazen sınırdan giriş çıkış yapan turistler sırf bu ürünleri daha uyguna alabilmek için ülkeye gelmektedirler. Bu durumda gümrükte görevlilerin sorularına hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Yasa dışı satışların önüne geçebilmek için özellikle özel aracınızla çıkış yapıyorsanız gümrüğe takılabilirsiniz. Bu gibi bir durumda ilgililere aldığınız ürünleri izah etmeniz gerekebilir. Ancak makul bir alışveriş yaptıysanız, bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Bu hususta dikkatli olmanız gerekir.

Batum’da Gece Hayatı

maxresdefault.jpg
 

Batum, Gürcistan'ın turistik beldesi olduğu için gece hayatı anlamında size aradığınız eğlenceyi verecektir. Batum gece hayatı; gece kulüpleri, barlar, kumarhaneler, masaj salonları ve daha fazlasıyla gezginler için çeşitli alternatifler sunmaktadır. Günümüz dünyasında medyada yeterince ilgi görmediği için Batum, fazla tanınmış bir şehir değildir. Aslında, Batum'da yapılacak çok şey vardır ve diğer ülkelerdeki bilinen turistik mekanlara kıyasla burada eğlenmek daha ucuzdur.

Gece hayatı anlayışınızın içinde kumarhaneler, dans, müzik ve alkol varsa Batum’da çok eğleneceksiniz. Öyle ki Batum gece hayatının çılgınlıkları Miami ile yarışır düzeydedir. Gün içinde, kumsalların keyfini çıkarabilir, Piazza Meydanı’nda, Tiyatro Meydanı’nda, Avrupa Meydanı'nda, Mtsvane Kontskhi'de yürüyebilirsiniz. Batum’un gece hayatı saat 23.00’te başlar ve günün ilk ışıklarına kadar kesintisiz devam eder.

Devamını Oku

Batum Festivalleri

maxresdefault.jpg

Batum’da yıllık olarak Avrupa’dakiler gibi çok sayıda düzenlenen festival bulunmamaktadır. Ancak ikisi temmuz, biri eylül ayında olmak üzere şehirde üç tane festival gerçekleştirilir:

Karadeniz Jazz Festivali: Temmuz ayında düzenlenir.

Batum Uluslararası Film Festivali: Eylül ayında gerçekleştirilir.

Batum Müzik Festivali: Temmuz ayında gerçekleştirilir.

Batum Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (1-2 Ocak)

Noel Tatili (7 Ocak)

Vaftiz Günü (19 Ocak)

Anneler Günü (3 Mart)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Şehitleri Anma Günü (9 Nisan)

Paskalya Bayramı (14-17 Nisan)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Aziz Andrea Yortusu (12 Mayıs)

Milli Gün (26 Mayıs)

Meryem Ana Yortusu (28 Ağustos)

Svetitskhoveli Kilisesi Bayramı (14 Ekim)

Aziz Giorgi Yortusu (23 Kasım)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Batum İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Batum Türkiye Dış Temsilcilikleri

Batum, T.C. Batum Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. BATUM BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: 0 312 218 60 43 VOIP

0 466 213 15 00 (Tr_Artvin)

00 995 422 25 58 00 (Gürcü Hattı)

00 995 558 11 87 70 (Gürcü Hattı Cep Telefonu)

E-posta: [email protected]

Adres: Ninoshvili Kucha No:9 Batum-Gürcistan

Batum Para Birimi

Gürcistan sınırları içerisinde yer alan Batum’da para birimi olarak Lari kullanılmaktadır. 1 Lari yaklaşık 1.5 Türk Lirasıdır.

Batum’un Resmi Dili

Batum’un resmi dili Gürcücedir. Ülkede ayrıca Rusça ve İngilizce bilinmektedir.

Batum Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Batum (GMT +4) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Batum saati Türkiye’ye göre bir saat ileridedir.

Batum Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6oC
  • Şub 7oC
  • Mar 8oC
  • Nis 12oC
  • May 16oC
  • Haz 20oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 16oC
  • Kas 12oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 152.829/ Dil: Gürcüce / Para Birimi: Lari(GEL) / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün