Google+

Batum

Batum - : - / -
--℃
1 GEL=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon8℃
Nüfus: 152.829/ Dil: Gürcüce / Para Birimi: Lari(GEL) / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Batum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Batum, Gürcistan'ın güneybatıdaki Karadeniz kıyısında yer alan üçüncü büyük Gürcistan kentidir. Küçük Kafkas Dağları'nın eteklerindeki subtropikal bölgede yer alan Batum, sıcak hava koşulları etkisinde hareketli bir sahil beldesidir ve kış aylarında tamamen karla kaplı olabilir. Batum ekonomisinin büyük kısmı turizm ve kumar etrafında dönüyor ancak kent önemli bir deniz limanıdır ve gemi inşaatı, gıda işleme ve hafif üretim gibi endüstrileri kapsamaktadır. Batum, 2010 yılından bu yana modern yüksek katlı binaların inşasıyla ve tarihi Eski Kenti örten klasik 19. yüzyıl yapılarının restorasyonu ile dönüştürülmüştür.

Türkiye'den gelen çoğu gezgin için Batum, karşılaştıkları ilk Gürcü kenti olacak ve rahat atmosferi, çok sayıda otel alanı, iyi restoran ve gece hayatı ile ülkeye büyük bir giriş yapmış olmanın keyfi sürülecektir.

Batum'un şehir silueti, 2007 yılından beri çağdaş mimarinin dikkat çekici binaları ve anıtlarıyla dönüştürülmüştür. Bu binaların başında Radisson Blu Otel, Kamu Hizmeti Salonu, Hilton Batum, Leogrand, Koz Tower ve Büyük bir Kempinski Otel ile kumarhanesidir. Sheraton Hotel, Mısır'daki Büyük Deniz Feneri tarzında tasarlandı. 145 metre yüksekliğindeki Alfabetik Kule, Gürcüce senaryo ve yazı yazma merkezi oldu. Piazza, İtalyan piazza biçiminde karışık kullanılan bir mimari eseri olarak inşa edildi. Bir deniz feneri, Akropolis ve baş aşağı Beyaz Saray tarzında tasarlanmış binalar da şehri süslemektedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Batum, Karadeniz’in hırçın ve dalgalı sularına inat, kendi köşesine çekilmiş huzurlu ama bir o kadar da canlı bir liman kentidir. Bu kentte, turistlerin güzel zaman geçirmesini sağlayacak çok sayıda gezilip görülecek yer bulunmaktadır. Öncelikle Batum her ne kadar küçük bir şehir olsa da, sadece sınırdan geçmekle değil, içinin gezilerek keşfedilmesi gereken ve çok değerli müzeleri, sanat eserlerini, tarihi binaları barındıran bir şehirdir. Hem mitolojik hem de modern mimari esintileri şehri süslemektedir. Müzelerinde zaman geçirip farklı sergileri gezerken, dışarı çıktığınızda tarihi saat kulelerini, kiliseleri, Osmanlı zamanından kalma deniz feneri, cami gibi yapıları, Romalılardan kalma surları, Antik Yunan’a ithaf edilen heykelleri ve şehre kazandırılan modern ve yaratıcı binaları tanırken bu kentte zaman su gibi akıp gidecektir.

Gonio Kalesi

028 Tem 2017Gezilecek Yerler

Batum Gezilecek Yerler

Gonio Kalesi, Chorokhi Nehri ağzında, Batum'un 15 km güneyinde, Karadeniz'de, Gürcistan'ın Adjara bölgesinde bir Roma suruydu. Köy, Türk sınırının 4 km kuzeyindedir.

Kaleye en eski atıf, Pliny the Elder tarafından yapılmıştır ve M.S. 1. yüzyıla aittir. Appian'ın Mithridatik Savaşları'nda yer alan antik ada üzerinden buraya gönderme yapılır. M.S. 2. yüzyılda Colchis'in içinde çok iyi korunmuş bir Roma kentiydi. Kasaba, tiyatro ve hipodromuyla da tanınıyordu. Daha sonra Bizans etkisinde kaldı. "Gonio" ismi 14. yüzyılda Michael Panaretos tarafından onaylanmıştır. Buna ek olarak, bölgede kısa ömürlü bir Ceneviz ticaret fabrikası vardı. 1547'de Gonio, San-Stefano Antlaşması’yla Adjara'nın Rus İmparatorluğu’nun bir parçası haline geldiği 1878 yılına kadar Osmanlılar kontrolü altındaydı.

On iki havariden biri olan Aziz Matthias'ın mezarlığının Gonio Kalesi’nin içinde olduğu sanılıyor. Ancak, Gürcistan hükümeti şu anda sözde mezar yakınında kazı yapmayı yasaklamış olduğu için bu doğrulanamıyor. Bununla birlikte, kalenin varlığıyla Roma katmanlarına odaklanan diğer arkeolojik kazılar yapılmaktadır.

Gonio şu anda bir turizm patlaması yaşamaktadır. Çoğu turist, Batum'un plajlarına kıyasla daha temiz olarak görülen buradaki plajların tadını çıkarmak için geldiğinde kaleye de uğramaktadır.

-

Batum lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Levon Apartments, Rock Hostel First Line, Daxon Luxury Apartments. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ritsa Hotel, M-Palace Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Dzveli Batumi, Dolphin Hotel, Antika Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Batum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Batum Botanik Bahçesi

028 Tem 2017Gezilecek Yerler

Batum Gezilecek Yerler-1

Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan Adjara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Batum'un 9 km kuzeyinde 108 hektarlık bir alana sahiptir. Karadeniz kıyısındaki Mtsvane Kontskhi yani Yeşil Kap adı verilen yerde, eski Sovyetler Birliği'ndeki en büyük botanik bahçelerinden biridir.

Batum Botanik Bahçesi, 1880'lerde General Pyotr Krasnov'un kardeşi olan Rus botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov (1862-1914) tarafından başlatıldı ve 3 Kasım 1912'de resmi olarak açıldı. İki yetenekli bahçıvan ve dekoratörün yardım ettiği Fransız D 'Alphonse ve Gürcü Yason Gordeziani ile tasarlandı. Krasnov 1914'te öldü ve mezarı ile heykelini barındıran bahçeye taşındı.

Sovyetler Birliği döneminde, bahçe 1925'ten bu yana Kafkasya deniz alt tropikal kültürlerinin incelenmesi için bir ana kurum haline getirildi ve geliştirildi.

Şu anda, bahçe dokuz floristik sektörden, Kafkas nemli alt tropik bölgelerinden, Doğu Asya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz'den oluşmaktadır. Bahçe koleksiyonu, 1047 Kafkasyalı kökenli olmak üzere 2037 taksonomik ağaçsı bitki birimi içermektedir.

-

Medea Anıtı

028 Tem 2017Gezilecek Yerler

Batum Gezilecek Yerler-2

Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medea’dan ilham alınarak tasarlanan Medea Heykeli, Batum şehrinin Avrupa Meydanı’nda bulunmaktadır. Şehrin hemen her yerinden görülen heykel, heykeltıraş David Khmaladze tarafından yapılmıştır. Altınla süslü turkuaz renkli heykelin yapımı 1 milyon Lari’ye mal olmuştur.

Medea, elinde altın bir post tutmaktadır. Altın post, mitolojide büyük öneme sahiptir. Mitolojiye göre, Iason’un babası, amcası tarafından öldürülür. Iason da yıllar sonra genç bir delikanlı olunca krallığını amcasından geri almak ister. Bunu yapabilmek için de uzak bir ülkede bulunan altın postu ele geçirmesi gerekir. Zeus’a adanan altın postun hikayesinin şehirle bağlantısı da, postun Yunanistan’a getirilmesi için yola çıkan adamların Gürcistan’ın kıyılarına gelmiş olmasıdır.

-

Batum, Karadeniz’in doğu kesiminde, Gürcistan’ın güneybatısında yer alan bir şehirdir. Türkiye ile sınır komşusu olan şehir, Sarp Sınır Kapısı ile ülkemize bağlanır.

Geolocation

BATUMI2-Copy.jpg

Batum’da dört mevsim ılıman bir hava yaşanır. Yıllık ortalama sıcaklık 14 derece civarındadır ve yazın ortasında en sıcak aylarda 22 dereceler görülmektedir. Ağaçlarla çevrili ülkede ayrıca bol yağış vardır. Bu nedenle deniz tatili için Batum’a mayıs ayından itibaren gidilebilir. Özellikle yaz aylarında Türkiye tatili sonrası bölgeye Karadeniz’den çok turist geçmektedir. Asıl sezondan sonbahara doğru geçen sürede yani mayıs ve kasım ayları arasında da yine kamp ve doğa yürüyüşleri için Batum’a gitmek uygundur.

georgia-1383959_960_720.jpg

Batum’a Türkiye’den yapılan direkt uçuşlarla gidilebilmektedir. İstanbul üzerinden yapılan uçuşlar yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sürmektedir. Vize uygulaması olmadığından şehre kolaylıkla istediğinizde giriş yapabilirsiniz.

Batum, Türkiye’ye sınır komşusu olduğu için araç yoluyla da giriş yapabilirsiniz. Sarp Sınır Kapısı üzerinden şehre giriş yapabilirsiniz. Ayrıca Artvin’den kalkan otobüsler ve minibüsler ile Batum’a gezmeye gidebilirsiniz.

Batum’da Nerede Kalınır?

 

Batum, küçük bir liman kentidir. Bu nedenle gezip görülecek her yere yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Kent küçük olduğu için de konaklayacak yerin çok büyük bir önemi yoktur. Kendinizi belirli bir bölgeyle sınırlandırmadan bütçenize uygun bir konaklama yerini seçebilirsiniz. Kumar ülkede serbest olduğu için kumarhanelere gidecek kişiler genellikle büyük otellerde kalmayı ve onların casino salonlarını kullanmayı tercih ederler. Bunların dışında turistler için pek çok hostel, pansiyon, otel ve lüks daireler bulunmaktadır.

Şehrin şüphesiz en popüler otelleri Sheraton Batumi ve Radisson Blu Hotel’dir. Birbirine ve sahil şeridine oldukça yakın konumda olan bu otellerde hem konforlu bir konaklama yapabilir hem de otellerin bünyesinde bulunan kumarhanelerden faydalanabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz diğer otelleri ise şu şekilde sıralamak mümkün:

Beach Hostel Batumi: Merkeze iki dakika uzaklıkta, büyük açık teras ve barbekü alanı bulunan denize yakın klimalı; bedava internetli, güvenlikli bir yerdir. Yurtlar 6.5 Euro’dan, özel odalar 14 Euro’dan itibaren fiyatlandırılır. Mevsimlik bir pansiyondur.

Batum İçi Ulaşım

Batum’a geldiğinizde kolaylıkla araba kiralayabilirsiniz. Online olarak ya da özel ödeme noktalarında güvenle ödemenizi yaparak şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Araba kiraları çok yüksek değildir.
 
Şehirde taksi kullanmak oldukça konforlu ve pratiktir. Taksiler 24 saat kullanabileceğiniz tek araçlardır. Taksiler oldukça güvenlidir. Taksi şoförünüzle dil problemi yaşama ihtimalinize karşı gideceğiniz yerin adını ya da haritadaki yerini yanınızda bulundurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bindikten sonra taksimetrenin sıfırlandığından emin olmanızı öneririz. Batum, çok geniş bir şehir değildir ve burada taksiler ucuzdur. Popüler gezme noktaları için havalimanından itibaren uzak mesafeler arasında ortalama 10-25 Lari kadar ödeme yaparsınız.

Batum Mutfağı
 

Gürcü mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Ancak Batum'da bir Viking gemisine benzeyen, acharuli khachapuri (Ajarian khaçapuri) adlı, merkezdeki bir yumurta ile karıştırılan haçapuri çeşidi denenmelidir. Yüksek kolesterolünüz varsa bu lezzetten kaçının; ancak aksi halde kesinlikle denemelisiniz. Haçapuri için Gürcü pidesi de denmektedir. Bunun yanı sıra Gürcü mantısı olarak da bilinen ve büyük bir hamur topunun içine kıyma konulmasıyla hazırlanan hıngel de denemeniz gereken lezzetlerdendir. Patlıcan, ıspanak gibi farklı türlere sahip pkhali ise Gürcülerin severek tükettiği mezeler arasındadır. Ana yemek olarak sofralarda en sık karşınıza çıkacak lezzet şaşlık olacaktır. Tatlı olarak ise churchkhela diye anılan ceviz sucuklarını tercih edebilirsiniz. Gürcistan’ın peynir ve şarap konusunda da oldukça geniş bir yelpaze sunduğunu unutmayın.

Popüler Restoranlar

Adjara: Çok çeşitli yerel ve uluslararası gıda (khaçapuris, pkhalis, pakhlava, vb.) çeşidinin yer aldığı restorandır. Bu restoranda ücretsiz Wi-Fi ve güleryüzlü, İngilizce konuşan personel vardır.

Batum’da Gece Hayatı
 

Batum, Gürcistan'ın turistik beldesi olduğu için gece hayatı anlamında size aradığınız eğlenceyi verecektir. Batum gece hayatı; gece kulüpleri, barlar, kumarhaneler, masaj salonları ve daha fazlasıyla gezginler için çeşitli alternatifler sunmaktadır. Günümüz dünyasında medyada yeterince ilgi görmediği için Batum, fazla tanınmış bir şehir değildir. Aslında, Batum'da yapılacak çok şey vardır ve diğer ülkelerdeki bilinen turistik mekanlara kıyasla burada eğlenmek daha ucuzdur.

Gece hayatı anlayışınızın içinde kumarhaneler, dans, müzik ve alkol varsa Batum’da çok eğleneceksiniz. Öyle ki Batum gece hayatının çılgınlıkları Miami ile yarışır düzeydedir. Gün içinde, kumsalların keyfini çıkarabilir, Piazza Meydanı’nda, Tiyatro Meydanı’nda, Avrupa Meydanı'nda, Mtsvane Kontskhi'de yürüyebilirsiniz. Batum’un gece hayatı saat 23.00’te başlar ve günün ilk ışıklarına kadar kesintisiz devam eder.

maxresdefault.jpg

Batum’da yıllık olarak Avrupa’dakiler gibi çok sayıda düzenlenen festival bulunmamaktadır. Ancak ikisi temmuz, biri eylül ayında olmak üzere şehirde üç tane festival gerçekleştirilir:

Karadeniz Jazz Festivali: Temmuz ayında düzenlenir.

Batum Uluslararası Film Festivali: Eylül ayında gerçekleştirilir.

Batum Müzik Festivali: Temmuz ayında gerçekleştirilir.

c8f4fa4e25c8b3106c2467c2eadb035e.jpg

Batum şehrinde tıpkı ülkemizde olduğu gibi alışveriş merkezlerine rastlayabilirsiniz. Buralardan tekstil ürünleri, hediyelikler bulabilirsiniz. Özellikle parfüm, elektronik ürünler ve tekstil oldukça ucuzdur. Alışveriş merkezlerine gittiğinizde, bu ürünler için mağazaları gezmenizi ve sonra karar vermenizi tavsiye ederiz çünkü bazı kampanyalarda aldığınız bir ürünü daha uygun fiyata başka bir yerde de bulabilirsiniz. Ayrıca dışarıdaki mağaza ve dükkanlardan da yöresel gıdalar ya da hediyelikler için alışveriş yapabilirsiniz. Örneğin şehirden bal alarak dönebilirsiniz. Batum yiyecek konusunda eli bol bir şehirdir. Bu nedenle alacağınız gıdalardan bol bol alabilirsiniz.
 
Turistik noktalarda ve müzelerde hediyelik olarak fazlaca ürün bulabileceğinizi söyleyebiliriz. El işçiliğiyle yapılan çok fazla ürün bulabileceğiniz gibi ahşap el oymacılığıyla yapılan ürünleri de alabilirsiniz. El emeği ile yapılan bu ürünlerde, zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz.

Bölgede bu tip ürünlerin haricinde içkiler ve tütün mamulleri de ülkemizdeki piyasa değerinin çok altında satılmaktadır. Fiyatının uygunluğundan dolayı turistlerce en çok satın alınan tercih edilen hediyelikler arasındadır. Öyle ki bazen sınırdan giriş çıkış yapan turistler sırf bu ürünleri daha uyguna alabilmek için ülkeye gelmektedirler. Bu durumda gümrükte görevlilerin sorularına hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Yasa dışı satışların önüne geçebilmek için özellikle özel aracınızla çıkış yapıyorsanız gümrüğe takılabilirsiniz. Bu gibi bir durumda ilgililere aldığınız ürünleri izah etmeniz gerekebilir. Ancak makul bir alışveriş yaptıysanız, bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Bu hususta dikkatli olmanız gerekir.

Türkiye (GMT +3) ile Batum (GMT +4) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Batum saati Türkiye’ye göre bir saat ileridedir.

Gürcistan sınırları içerisinde yer alan Batum’da para birimi olarak Lari kullanılmaktadır. 1 Lari yaklaşık 1.5 Türk Lirasıdır.

Batum’un resmi dili Gürcücedir. Ülkede ayrıca Rusça ve İngilizce bilinmektedir.

Batum, T.C. Batum Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. BATUM BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: 0 312 218 60 43 VOIP

0 466 213 15 00 (Tr_Artvin)

00 995 422 25 58 00 (Gürcü Hattı)

00 995 558 11 87 70 (Gürcü Hattı Cep Telefonu)

E-posta: consulate.batumi@mfa.gov.tr

Adres: Ninoshvili Kucha No:9 Batum-Gürcistan

Yılbaşı Tatili (1-2 Ocak)

Noel Tatili (7 Ocak)

Vaftiz Günü (19 Ocak)

Anneler Günü (3 Mart)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Şehitleri Anma Günü (9 Nisan)

Paskalya Bayramı (14-17 Nisan)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Aziz Andrea Yortusu (12 Mayıs)

Milli Gün (26 Mayıs)

Meryem Ana Yortusu (28 Ağustos)

Svetitskhoveli Kilisesi Bayramı (14 Ekim)

Aziz Giorgi Yortusu (23 Kasım)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.