Google+

Arama formu

Batum Gezilecek Yerler

Batum şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Seaside by Manuchar, Homestay Izolda, M&D güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Natia's Apartment On Kobaladze 8, Orbi Towers Batumi, Mancho's Apartment 8. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Mepe 140, Old Batumi Villa, Medea Guesthouse in Batumi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Guest House Old Boulevard, Ramazi Apartment, Hostel Retro tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Batum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Batum, Karadeniz’in hırçın ve dalgalı sularına inat, kendi köşesine çekilmiş huzurlu ama bir o kadar da canlı bir liman kentidir. Bu kentte, turistlerin güzel zaman geçirmesini sağlayacak çok sayıda gezilip görülecek yer bulunmaktadır. Öncelikle Batum her ne kadar küçük bir şehir olsa da, sadece sınırdan geçmekle değil, içinin gezilerek keşfedilmesi gereken ve çok değerli müzeleri, sanat eserlerini, tarihi binaları barındıran bir şehirdir. Hem mitolojik hem de modern mimari esintileri şehri süslemektedir. Müzelerinde zaman geçirip farklı sergileri gezerken, dışarı çıktığınızda tarihi saat kulelerini, kiliseleri, Osmanlı zamanından kalma deniz feneri, cami gibi yapıları, Romalılardan kalma surları, Antik Yunan’a ithaf edilen heykelleri ve şehre kazandırılan modern ve yaratıcı binaları tanırken bu kentte zaman su gibi akıp gidecektir.

Batum Gezilecek Yerler

Şehirde görebileceğiniz yerler arasında hem tarihi hem de etrafını saran plajlarıyla dikkat çeken Gonio Kalesi, başı çekmektedir. Yemyeşil bir cennet olan Batum Botanik Bahçesi de yine Batum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medea’dan ilham alınarak tasarlanan Medea Heykeli, Gürcü alfabesini ve insanların benzersizliği simgeleyen Alfabe Kulesi, şehrin ve ülkenin tarihine dair önemli eserler barındıran Batum Arkeolojik Müzesi, Azerbaycanlı yazar Kurban Said'in 1937 yılında yazdığı ünlü bir romanındaki bir Müslüman çocuk olan Ali ve Gürcü bir prenses olarak temsil eden Nino'yu temsil eden Ali ve Nino Heykeli de yine bu şehirde görmeniz gereken başlıca yerler arasındadır.

Gonio Kalesi

Gonio Kalesi

Gonio Kalesi, Chorokhi Nehri ağzında, Batum'un 15 km güneyinde, Karadeniz'de, Gürcistan'ın Adjara bölgesinde bir Roma suruydu. Köy, Türk sınırının 4 km kuzeyindedir.

Kaleye en eski atıf, Pliny the Elder tarafından yapılmıştır ve M.S. 1. yüzyıla aittir. Appian'ın Mithridatik Savaşları'nda yer alan antik ada üzerinden buraya gönderme yapılır. M.S. 2. yüzyılda Colchis'in içinde çok iyi korunmuş bir Roma kentiydi. Kasaba, tiyatro ve hipodromuyla da tanınıyordu. Daha sonra Bizans etkisinde kaldı. "Gonio" ismi 14. yüzyılda Michael Panaretos tarafından onaylanmıştır. Buna ek olarak, bölgede kısa ömürlü bir Ceneviz ticaret fabrikası vardı. 1547'de Gonio, San-Stefano Antlaşması’yla Adjara'nın Rus İmparatorluğu’nun bir parçası haline geldiği 1878 yılına kadar Osmanlılar kontrolü altındaydı.

On iki havariden biri olan Aziz Matthias'ın mezarlığının Gonio Kalesi’nin içinde olduğu sanılıyor. Ancak, Gürcistan hükümeti şu anda sözde mezar yakınında kazı yapmayı yasaklamış olduğu için bu doğrulanamıyor. Bununla birlikte, kalenin varlığıyla Roma katmanlarına odaklanan diğer arkeolojik kazılar yapılmaktadır.

Gonio şu anda bir turizm patlaması yaşamaktadır. Çoğu turist, Batum'un plajlarına kıyasla daha temiz olarak görülen buradaki plajların tadını çıkarmak için geldiğinde kaleye de uğramaktadır.

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan Adjara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Batum'un 9 km kuzeyinde 108 hektarlık bir alana sahiptir. Karadeniz kıyısındaki Mtsvane Kontskhi yani Yeşil Kap adı verilen yerde, eski Sovyetler Birliği'ndeki en büyük botanik bahçelerinden biridir.

Batum Botanik Bahçesi, 1880'lerde General Pyotr Krasnov'un kardeşi olan Rus botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov (1862-1914) tarafından başlatıldı ve 3 Kasım 1912'de resmi olarak açıldı. İki yetenekli bahçıvan ve dekoratörün yardım ettiği Fransız D 'Alphonse ve Gürcü Yason Gordeziani ile tasarlandı. Krasnov 1914'te öldü ve mezarı ile heykelini barındıran bahçeye taşındı.

Sovyetler Birliği döneminde, bahçe 1925'ten bu yana Kafkasya deniz alt tropikal kültürlerinin incelenmesi için bir ana kurum haline getirildi ve geliştirildi.

Şu anda, bahçe dokuz floristik sektörden, Kafkas nemli alt tropik bölgelerinden, Doğu Asya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz'den oluşmaktadır. Bahçe koleksiyonu, 1047 Kafkasyalı kökenli olmak üzere 2037 taksonomik ağaçsı bitki birimi içermektedir.

Medea Anıtı

Medea Anıtı

Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medea’dan ilham alınarak tasarlanan Medea Heykeli, Batum şehrinin Avrupa Meydanı’nda bulunmaktadır. Şehrin hemen her yerinden görülen heykel, heykeltıraş David Khmaladze tarafından yapılmıştır. Altınla süslü turkuaz renkli heykelin yapımı 1 milyon Lari’ye mal olmuştur.

Medea, elinde altın bir post tutmaktadır. Altın post, mitolojide büyük öneme sahiptir. Mitolojiye göre, Iason’un babası, amcası tarafından öldürülür. Iason da yıllar sonra genç bir delikanlı olunca krallığını amcasından geri almak ister. Bunu yapabilmek için de uzak bir ülkede bulunan altın postu ele geçirmesi gerekir. Zeus’a adanan altın postun hikayesinin şehirle bağlantısı da, postun Yunanistan’a getirilmesi için yola çıkan adamların Gürcistan’ın kıyılarına gelmiş olmasıdır.

Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi, Gürcistan'ın Batum kentinde 130 metre yüksekliğindeki bir yapıdır. Kulede Gürcü alfabesinin ve insanların benzersizliği simgelenir. Yapı, çift sarmal deseninde DNA tasarımını birleştiriyor. İki sarmal bant, her biri 4 metre yüksekliğinde ve alüminyumdan yapılmış, Gürcü alfabesinin 33 harfini tutan kulede yükselir.

Binanın ortasında, devasa bir gümüş topun bulunduğu yapının tepesine uzanan açık bir asansör şaft bulunur. Kule, iki gövdeden oluşan çelik boruların konsol kütüğünden meydana gelen on bir modülden oluşur. İçerideki iletişim çekirdeği, panoramik asansörler ve merdivenleri içermektedir; dış kısım ise tüm yapıyı desteklemek ve cildi büyük karakterlerle tanımlamak için tasarlanmıştır. Her iki göbek de diyaframlarla yıldız şeklinde yapıştırılmıştır. Üstte, çelik profiller üzerine sabitlenmiş ve mühürlenmiş üçgen elemanlardan yapılmış bir cam küre durmaktadır. Küre, içi boş dairesel kesit yapısından oluşur.

Birinci kat transfer zemini olarak adlandırılır ve iki ana panoramik asansörden geçilebilir. Transfer katından, diğer katlara hizmet eden diğer asansörlere ulaşabilirsiniz.

İkinci kat, mutfağın yanındaki bir TV stüdyosu ve üçüncü katta dönen bir halka gibi tasarlanmış restorana ev sahipliği yapmaktadır. Saatte 360 derece dönen bu halka, yemek keyfini çıkarırken ziyaretçilere kentin ve Karadeniz'in panoramik manzarasını sunar.

Batum Arkeoloji Müzesi

Batum Arkeoloji Müzesi

Batum Arkeoloji Müzesi, Ilia Chavchavadze Caddesi üzerinde 77 numarada bulunur. Ulusal müzelere kayıtlı devlet korumasındaki bu yer, 1994 yılında kurulmuştur. Batum Arkeoloji Müzesi, bünyesinde 28.508 tarihi eser barındırmaktadır.

Müzede Tunç Çağı'ndan Ortaçağ Ajaristskali Gorge'ye kadar olan arkeolojik malzemeler, Ajara ve Batum (Pichvnari, Namchaduri, Khikhadziri, Kvashta bölgelerine ait olanlar) arkeolojik kazılarından alınmış örnekler yer alır. Ayrıca ortak Gürcü-İngiliz ortaklı kazılardan çıkartılan eşsiz örneklerin büyük kısmı da bu müzede sergilenmektedir. Koleksiyonların içerisinde Gürcü ve yabancı menşeli sikkeler, bronz kaplar, cam eşyalar ve seramik gibi eşsiz tarihsel nesne örneklerine rastlayarak zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

Müze, pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ile 18.00 arası açıktır. Yetişkinler için giriş 2 Lari, çocuklar ve öğrenciler için 1 Lari’dir. Eğer rehberli gezmek isterseniz 10 Lari ödemeniz gerekmektedir.

Khariton Akhvlediani Adjara Eyalet Müzesi

Khariton Akhvlediani Adjara Eyalet Müzesi

Khariton Akhvlediani Adjara Eyalet Müzesi, Jincharadze Caddesi üzerinde yer alır. Oldukça eski olan bu müze, 1908 yılında kurulmuştur. Müze, bünyesinde 169.198 tane birbirinden nadide eser barındırmaktadır.

Müzede M.Ö 9-12. yüzyıllara ait arkeolojik malzemeler bulunur. Milattan öncesine tarihlenen eserler arasında oyma eksenler, bronz koç, Gonio hazine örnekleri, Afrodit ve Eros görüntüleri ile oyukları yer alır. Altın gravür elmas, atıcı altın figürleri, Helios ve dekoratif motifli altın kolyeler, eski dönemlere özgü çeşitli malzemelerden boncuklar, altın ve diğer değerli madenlerden kemer parçaları, broş, dini bronz heykelleri ve figürleri, meşe palamudundan oyulmuş gövdeli süslemelerin parçaları ve yaprak desenleri görenleri etkilemektedir. Etnografik, halk ve uygulamalı sanat örnekleri, el yazması, güzel sanatlar ve 25 milyar yıllık fosilleşmiş doğanın nadir örnekleri müzede sergilenmektedir.

Müze, Pazartesi günleri hariç 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Yetişkin girişleri 1 Lari, öğrenci girişleri 0.50 Lari’dir.

Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Gorgiladze Caddesi üzerinde yer alır. Müze, ünlü Gürcü ve yabancı sanatçıların resimlerini (Niko Pirosmani, D. Kakabadze, L. Gudiashvili, E. Akhvlediani, S. Bakalovich, A. Zommer, N. Ignatov, A. Zankovski, vb.) barındırır. E. Pantareli'nin "Nymph and a Little Faun", G. Ochiauri'nin "Portrait" adlı eseri ve daha niceleri bu müzede sergilenmektedir. N. Churgulia, R. Petviashvili, L. Zambakhidze, G.Tsereteli gibi önemli değerler de bu müzenin koruması altındadır. Bunların yanı sıra sanatsal dekoratif örnekler de sergilenmektedir. Seramik, ahşap oyma, cam işleri, gravürler ve goblen tasarımlar bunların başında gelmektedir. Bu müzede ülkemizden Ankara Bilkent Üniversitesi de sanatsal çalışmalarını sergilemiştir.

Müze, pazartesi günleri hariç 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Yetişkin girişleri 1 Lari, öğrenci girişleri 0.50 Lari’dir.

Batum Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi

Batum Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi

Batum Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi, Leselidze Caddesi üzerinde yer alır. Müze, 2007 yılında kurulduğu için çok derin bir geçmişe sahip değildir. Ancak tarih kategorisindeki bu müze, 2.000 parçalık bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Müze, Batum'da 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında tanıtılan teknik teknolojik başarıları temsil etmektedir. Nobel Kardeşler, Rotschilds ve Mantashev'in faaliyetleri bu müzede görülmektedir. Nobel Kardeşler’in yardımı ve aktivitesi ile yeni petrol transit geçiş teknolojisi uygulandı ve teknoloji, Batum Uluslararası Ticaret İşleri tarafından kullanılmaya başlandı. Bu gelişmelerin haricinde çay kültürü, matbaa ve fotoğraf geliştirme alanlarında sergiler de vardır. Müzede renkli fotoğrafın ilk efendisi olan Prokudin-Gorski'nin fotoğrafları vardır.

Müze, pazartesi günleri hariç 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Yetişkin girişleri 2 Lari, öğrenci girişleri 1 Lari’dir.

Batum Fener Kulesi

Batum Fener Kulesi

Batum Fener Kulesi, liman şehrini süsleyen güzelliklerden biridir. Batum’daki hırçın Karadeniz limanı, eski çağlardan beri önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Özellikle ilerleyen dönemlerde Orta Asya ve Uzak Doğu zenginliklerini Rusya, Ukrayna, Avrupa hattından batı dünyasına taşıdığı için gemilerin uğrak yerlerinden biri olmuş ve haliyle tarihi bir fenere ev sahipliği yapma gereği uzun yıllar önce doğmuştur. Fener, 1863 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında inşa edilmiştir. 1878’de Batum’un Rusların eline geçmesiyle fener yeniden inşa edilmiştir. Kulenin günümüzdeki son görünür hali ise 1882 yılında Fransız mühendislerce tasarlanmıştır. Batum limanı üzerinde yer alan ve gemilere yol gösteren 21 metre uzunluğundaki Batum Fener Kulesi, geçmişte beyaz ışığıyla rehberlik ederken günümüzde kırmızı ışıkla aydınlatılmaktadır.

Ali ve Nino Heykeli

Ali ve Nino Heykeli

Ali ve Nino aşk heykeli, Gürcü heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılan 8 metrelik, 26 ayaktan oluşan uzun boylu hareketli bir çelik heykeldir. Modern mimarinin en başarılı örneklerinden biri olan bu heykeller, her yıl binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Gürcistan'ın Batum kentinde bulunan iki figür, Azerbaycanlı yazar Kurban Said'in 1937 yılında yazdığı ünlü bir romanındaki bir Müslüman çocuk olan Ali ve Gürcü bir prenses olarak temsil eden Nino'yu temsil eder. Trajik hikaye, Sovyet Rusya istilası ile ayrılan sevgililerle biter.

Heykeller, her gün saat 07.00'de hareket etmeye başlar ve belirli aralıklarla açı değiştirerek birbirlerine geride kalmadan kısa bir kucaklama yapmak için birleşirler. 10 dakika sonra ise hareket tamamlanır ve ayrılırlar. Heykel 2007'de tasarlandı, ancak şehre 2010'da kuruldu.