Batum Gezilecek Yerler

Batum, Karadeniz’in hırçın ve dalgalı sularına inat, kendi köşesine çekilmiş huzurlu ama bir o kadar da canlı bir liman kentidir. Bu kentte, turistlerin güzel zaman geçirmesini sağlayacak çok sayıda gezilip görülecek yer bulunmaktadır. Öncelikle Batum her ne kadar küçük bir şehir olsa da, sadece sınırdan geçmekle değil, içinin gezilerek keşfedilmesi gereken ve çok değerli müzeleri, sanat eserlerini, tarihi binaları barındıran bir şehirdir. Hem mitolojik hem de modern mimari esintileri şehri süslemektedir. Müzelerinde zaman geçirip farklı sergileri gezerken, dışarı çıktığınızda tarihi saat kulelerini, kiliseleri, Osmanlı zamanından kalma deniz feneri, cami gibi yapıları, Romalılardan kalma surları, Antik Yunan’a ithaf edilen heykelleri ve şehre kazandırılan modern ve yaratıcı binaları tanırken bu kentte zaman su gibi akıp gidecektir.

Batum Gezilecek Yerler

Şehirde görebileceğiniz yerler arasında hem tarihi hem de etrafını saran plajlarıyla dikkat çeken Gonio Kalesi, başı çekmektedir. Yemyeşil bir cennet olan Batum Botanik Bahçesi de yine Batum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medea’dan ilham alınarak tasarlanan Medea Heykeli, Gürcü alfabesini ve insanların benzersizliği simgeleyen Alfabe Kulesi, şehrin ve ülkenin tarihine dair önemli eserler barındıran Batum Arkeolojik Müzesi, Azerbaycanlı yazar Kurban Said'in 1937 yılında yazdığı ünlü bir romanındaki bir Müslüman çocuk olan Ali ve Gürcü bir prenses olarak temsil eden Nino'yu temsil eden Ali ve Nino Heykeli de yine bu şehirde görmeniz gereken başlıca yerler arasındadır.

Gonio Kalesi

dsc6441.jpg

Gonio Kalesi, Chorokhi Nehri ağzında, Batum'un 15 km güneyinde, Karadeniz'de, Gürcistan'ın Adjara bölgesinde bir Roma suruydu. Köy, Türk sınırının 4 km kuzeyindedir.Kaleye en eski atıf, Pliny the Elder tarafından yapılmıştır ve M.S. 1. yüzyıla aittir. Appian'ın Mithridatik Savaşları'nda yer alan antik ada üzerinden buraya gönderme yapılır. M.S. 2. yüzyılda Colchis'in içinde çok iyi korunmuş bir Roma kentiydi. Kasaba, tiyatro ve hipodromuyla da tanınıyordu.

Devamını Oku

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan Adjara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Batum'un 9 km kuzeyinde 108 hektarlık bir alana sahiptir. Karadeniz kıyısındaki Mtsvane Kontskhi yani Yeşil Kap adı verilen yerde, eski Sovyetler Birliği'ndeki en büyük botanik bahçelerinden biridir. Batum gezilecek yerler listenizde mutlaka yer vermeniz gereken botanik bahçesinde hem yorgunluğunuzu atacak, hem de botanik üzerine yeni bilgiler öğreneceksiniz. 

Devamını Oku

Medea Anıtı

Batum_Avrupa_Meydani.jpg

Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medea’dan ilham alınarak tasarlanan Medea Heykeli, Batum şehrinin Avrupa Meydanı’nda bulunmaktadır. Şehrin hemen her yerinden görülen heykel, heykeltıraş David Khmaladze tarafından yapılmıştır. Altınla süslü turkuaz renkli heykelin yapımı 1 milyon Lari’ye mal olmuştur. Haziran 2007'de açılan heykel, o günden beri Batum gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. 

Devamını Oku

Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi, Gürcistan'ın Batum kentinde 130 metre yüksekliğindeki bir yapıdır. Kulede Gürcü alfabesinin ve insanların benzersizliği simgelenir. Yapı, çift sarmal deseninde DNA tasarımını birleştiriyor. İki sarmal bant, her biri 4 metre yüksekliğinde ve alüminyumdan yapılmış, Gürcü alfabesinin 33 harfini tutan kulede yükselir. Batum gezilecek yerler listenizi hazırlarken Alfabe Kulesi'ni de eklemeyi unutmayın. 

Devamını Oku

Batum Arkeoloji Müzesi

Batum, doğası, denizi ve gece hayatıyla olduğu kadar tarihi ve kültürel yerleriyle de Gürcistan'ın önemli şehirleri arasında yer alıyor. Batum gezilecek yerler listenizde olması gereken müzelerin başında Batum Arkeoloji Müzesi geliyor. Müze, Ilia Chavchavadze Caddesi üzerinde 77 numarada bulunur. Ulusal müzelere kayıtlı devlet korumasındaki bu yer, 1994 yılında kurulmuştur. Batum Arkeoloji Müzesi, bünyesinde 28.508 tarihi eser barındırmaktadır. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip müzeyi gezmek için 2 saatinizi ayırmanız ideal. 

Devamını Oku

Adjara Eyalet Müzesi

Khariton Akhvlediani Adjara Eyalet Müzesi, Jincharadze Caddesi üzerinde yer alır. Oldukça eski olan bu müze, 1908 yılında kurulmuştur. Müze, bünyesinde 169.198 tane birbirinden nadide eser barındırmaktadır. Batum gezilecek yerler listenizde deniz tatili ve gece hayatının yanında kültürel etkinlikleri de eklemeyi ihmal etmeyin. Khariton Akhvlediani Adjara Eyalet Müzesi, kültür gezinizin en önemli duraklarından biri olacak. 

Devamını Oku

Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Gürcistan'ın Adjara eyaletinin başkenti ve Karadeniz kıyısındaki en güzel şehirlerden olan Batum, sahilleri ve eğlence mekanlarıyla olduğu kadar heykelleri ve müzeleriyle de dikkate değer. Batum gezilecek yerler listenizi hazırlarken müzeleri es geçmeyin. Şehirde yer alan müzeler arasında Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, sanatseverleri memnun edecek bir koleksiyona sahip. Müze binası sahip olduğu eserlerin yanında ışıklandırmasıyla da ziyaretçilerini büyülüyor. 

Devamını Oku

Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi

Batum Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi, Leselidze Caddesi üzerinde yer alır. Müze, 2007 yılında kurulduğu için çok derin bir geçmişe sahip değildir. Ancak tarih kategorisindeki bu müze, 2.000 parçalık bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Müze, Batum'da 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında tanıtılan teknik teknolojik başarıları temsil etmektedir. Batum gezilecek yerler listenizde kültürel alanları da eklemek istiyorsanız Batum Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi'ni mutlaka ziyaret edin. 

Devamını Oku

Batum Fener Kulesi

Batum Fener Kulesi, liman şehrini süsleyen güzelliklerden biridir. Batum’daki hırçın Karadeniz limanı, eski çağlardan beri önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Özellikle ilerleyen dönemlerde Orta Asya ve Uzak Doğu zenginliklerini Rusya, Ukrayna, Avrupa hattından batı dünyasına taşıdığı için gemilerin uğrak yerlerinden biri olmuş ve haliyle tarihi bir fenere ev sahipliği yapma gereği uzun yıllar önce doğmuştur. Batum gezilecek yerler listenizdeki en pastoral footğrafları yakalayacağınız Batum Fener Kulesi'ni gün batımlarında ziyaret etmek, ayrıca güzel. 

Devamını Oku

Ali ve Nino Heykeli

Ali ve Nino aşk heykeli, Gürcü heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılan 8 metrelik, 26 ayaktan oluşan hareketli bir çelik heykeldir. İlginç görünümlerinin yanı sıra hikayesiyle de dikkat çeken bu heykeller, her yıl binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Gürcistan'ın Batum kentinde bulunan iki figür, Azerbaycanlı yazar Kurban Said'in 1937 yılında yazdığı ünlü romanındaki bir Müslüman çocuk olan Ali ve Gürcü bir prenses olarak temsil eden Nino'yu anlatır. Trajik hikâye, sevgililerin Sovyet Rusya istilası ile ayrılmasıyla biter.

Devamını Oku

Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı (önceden Era Meydanı olarak bilinir), Batum'da kaçınılmaz olarak göreceğiniz merkezi yerlerden biri. Batumoba (Batum Günü), Gandagana halk festivali veya bir Noel pazarı olsun, herhangi bir şehir kutlaması için ana buluşma noktasıdır. Batum gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen Avrupa Meydanı, şehrin adeta kalbi niteliğindedir. Astronomik Saat Kulesi, Medea Anıtı ve gösterişli fıskıyesiyle havuz, meydanı süsleyen yapılardan sadece bazıları. 

Devamını Oku

Piazza Meydanı

Batum gezilecek yerler arasında mutlaka kendine yer bulan Batumi Piazza, kentin en önemli simgelerinden biri. Meydan lüks ve butik oteller, kafeteryalar ve ilginç mimari unsurlar içermektedir. Gürcistan'ın incisi Batum'u bir Karadeniz kentinden çok küçük bir İtalyan kenti gibi göstermektedir. Zaten Piazza, İtalyanca'da meydan demek. MEydanın düzenlenmesi İtalya'daki meydanlar örnek olarak yapılmış, ortaya Gürcistan'ın en güzel meydanlarındna biri çıkmıştır. 

Devamını Oku

Miracle Park

Gürcistan'ın Karadeniz kıyılarındaki Batum kentinde bulunan Miracle Park (Mucize Parkı), Batum gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunan çok önemli yapıları içermektedir. Alfabe Kulesi, Saat Kulesi (Chacha Tower), Ali ve Nino Heykeli, Deniz Feneri ve Dönme Dolap, Miracle Park'ın içerisinde yer alıyor. Tüm bu turistik cazibe merkezleriyle burası gerçekten de mucizelerle dolu bir park. Park, yıl boyunca çok sayıda etkinliğe ve festivale ev sahipliği yapıyor. 2011 yılında Julio Iglesias’ın burada verdiği konser hala konuşulmakta.

Devamını Oku

Aziz Nicholas Kilisesi

Aziz Nicholas Kilisesi, Batum'un tam merkezinde yer almaktadır. Bu kilise 150 yıldan daha eski ve şehirdeki en eski kiliselerden biridir. Kilisenin inşaatını başlatan kişi, belediye başkanı Ilya Efremidi’ dir. 1854 yılında Efremidi şehrin yeni belediye başkanı olduğunda, büyük ölçekli inşaat işlerini üstlenmiştir. Gürcistan'ın gözde şehri Batum gezilecek yerler listenizde Aziz Nicholas Kilisesi'ne mutlaka yer açın. 

Devamını Oku

Argo Teleferiği

Tüm Batum'u çoktan gezdiyseniz ve şehri her yönden gördüğünüzü düşünüyorsanız şehre farklı bir açıdan bakmanın zamanı geldi. Teleferik "Argo" bu konuda size yardımcı olacaktır. Acara‘nın başkenti ve çevresinin muhteşem manzaralarını göstermek için tüm ziyaretçileri beklemektedir. Teleferik denilince belki Batum gezilecek yerler listesinde yer almasına ihtimal veremeyeceğiniz Argo Cable, şehir gezinizde mutlaka bulunmalı. 

Devamını Oku