Piazza Meydanı

Batum gezilecek yerler arasında mutlaka kendine yer bulan Batumi Piazza, kentin en önemli simgelerinden biri. Meydan lüks ve butik oteller, kafeteryalar ve ilginç mimari unsurlar içermektedir. Gürcistan'ın incisi Batum'u bir Karadeniz kentinden çok küçük bir İtalyan kenti gibi göstermektedir. Zaten Piazza, İtalyanca'da meydan demek. MEydanın düzenlenmesi İtalya'daki meydanlar örnek olarak yapılmış, ortaya Gürcistan'ın en güzel meydanlarındna biri çıkmıştır. 

Piazza Meydanı, yerel halk ve turistler için adeta buluşma yeridir. Batumi Piazza, 2009 yılında Eski Batum'da inşa edilmiştir. Meydan, ünlü Gürcü mimar Vazha Orbeladze tarafından tasarlanmıştır ve farklı stil ve trendlerden oluşan bir karışım ve eşsiz bir mimari tasarım bilinci içermektedir. Meydanın üstündeki restoranlar ve kafeler, Batum'u gezmekten yorulanlar için özel alternatifler sunuyor. Meydan, turistler olduğu kadar Gürcülerin arasında da oldukça popüler, öyle ki gezerken bir gelin-damat fotoğraf çekimine denk gelmeniz çok olası. 

Gayet ferah ve iç açıcı bir tasarıma sahip meydan 5700 metrekarelik bir alana yayılmış durumda. Meydanda kimi zaman konser, dans performansı gibi etkinlikler de oluyor. Meydanın en ünlü kafesi La Brioche'de her akşam canlı müzik olduğunu da hatırlatalım. Kahvenizi yudumlarken müziğin ve hoş ortamın keyfine varabilirsiniz. 

Piazza Meydanı'nın hemen yanında Batum'un en güzel dini yapılarından biri bulunuyor. 1865 yılında inşasına başlanan kilise, Osmanlı döneminde yapıldığı için padişah kilisede çan olmamasını şart koşmuş, bu şarta uyularak yapılan kilisenin taşları Trabzon'dan getirtilmiştir. 

Adres:  25, Parnavaz Mepe ST, Batum 6010, Gürcistan

Yakın Yerler: Argo Cable Car, Europa Square

Websitesi:http://www.piazza.ge/