Medea Anıtı

Batum_Avrupa_Meydani.jpg

Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medea’dan ilham alınarak tasarlanan Medea Heykeli, Batum şehrinin Avrupa Meydanı’nda bulunmaktadır. Şehrin hemen her yerinden görülen heykel, heykeltıraş David Khmaladze tarafından yapılmıştır. Altınla süslü turkuaz renkli heykelin yapımı 1 milyon Lari’ye mal olmuştur. Haziran 2007'de açılan heykel, o günden beri Batum gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. 

Medea, elinde altın bir post tutmaktadır. Altın post, mitolojide büyük öneme sahiptir. Mitolojiye göre, Iason’un babası, amcası tarafından öldürülür. Iason da yıllar sonra genç bir delikanlı olunca krallığını amcasından geri almak ister. Bunu yapabilmek için de uzak bir ülkede bulunan altın postu ele geçirmesi gerekir. Zeus’a adanan altın postun hikayesinin şehirle bağlantısı da, postun Yunanistan’a getirilmesi için yola çıkan adamların Gürcistan’ın kıyılarına gelmiş olmasıdır. Bu heykel, Yunan mitolojisinin Gürcistan'da da ilgi gördüğünün kanıtı. 

Karadeniz kıyılarının en güzel şehirlerindne biri olan Batum, daha çok deniz tatili ya da eğlence hayatıyla ön plana çıksa da aslında kültürel referenaslarıyla da güçlü bir şehir. Batum'da hepsi kendine has, sanatsal açıdan etkileyici birçok heykel bulunuyor. Ali ve Nino, Poseidon heykeli gibi Medea Heykeli de Batum'un heykeller şehri olarak bilinmesindeki sebeplerden biri. Batum'u gezerken şehre bir de bu yönden bakmaya, heykellerin anlattığı hikayeleri keşfetmeye özen gösterirseniz çok daha renkli bir seyahat geçirmiş olursunuz. 

Adres: Europe Square, Batum

Yol Tarifi: 10, 6 ve 7 numaralı otobüslerle anıta ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Neptün Çeşmesi, Avrupa Meydanı