Batum Fener Kulesi

Batum Fener Kulesi, liman şehrini süsleyen güzelliklerden biridir. Batum’daki hırçın Karadeniz limanı, eski çağlardan beri önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Özellikle ilerleyen dönemlerde Orta Asya ve Uzak Doğu zenginliklerini Rusya, Ukrayna, Avrupa hattından batı dünyasına taşıdığı için gemilerin uğrak yerlerinden biri olmuş ve haliyle tarihi bir fenere ev sahipliği yapma gereği uzun yıllar önce doğmuştur. Batum gezilecek yerler listenizdeki en pastoral footğrafları yakalayacağınız Batum Fener Kulesi'ni gün batımlarında ziyaret etmek, ayrıca güzel. 

Fener, 1863 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında inşa edilmiştir. 1878’de Batum’un Rusların eline geçmesiyle fener yeniden inşa edilmiştir. Kulenin günümüzdeki son görünür hali ise 1882 yılında Fransız mühendislerce tasarlanmıştır. Batum limanı üzerinde yer alan ve gemilere yol gösteren 21 metre uzunluğundaki Batum Fener Kulesi, geçmişte beyaz ışığıyla rehberlik ederken günümüzde kırmızı ışıkla aydınlatılmaktadır.

Batum, sahil şeridiyle her yıl çok sayıda turisti kendisine çekiyor. Deniz turizminin popüler destinasyonlarındna Batum'u ziyaret ettiğinizde sadece sahillerde güneşlenip denize girmek yerine şehri keşfe çıkmalı, müzeleri, botanik bahçesi ve heykelleriyle Batum'un güzelliklerinini tadına varmalısınız. Batum Fener Kulesi de şehirle bütünleşmiş güzelliklerden biri. Kulesi özellikle akşam gün batımlarında ya da gece ışıklandırmasıyla görmek ideal bir tercih olacaktır. Deniz fenerinin olduğu bölge, Batum'un en eğlenceli yerlerinden biri aslında. Ali ve Nino Heykeli, Miracle Park, dönme dolap, Alfabe Kulesi... Hepsi birbirine yürüme mesafesinde. 

Adres: Park Chudes, Batum

Yol Tarifi:1, 10 ve 15 numaralı otobüslerle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Neptün Çeşmesi, Miracle Park