Batum Arkeoloji Müzesi

Batum, doğası, denizi ve gece hayatıyla olduğu kadar tarihi ve kültürel yerleriyle de Gürcistan'ın önemli şehirleri arasında yer alıyor. Batum gezilecek yerler listenizde olması gereken müzelerin başında Batum Arkeoloji Müzesi geliyor. Müze, Ilia Chavchavadze Caddesi üzerinde 77 numarada bulunur. Ulusal müzelere kayıtlı devlet korumasındaki bu yer, 1994 yılında kurulmuştur. Batum Arkeoloji Müzesi, bünyesinde 28.508 tarihi eser barındırmaktadır. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip müzeyi gezmek için 2 saatinizi ayırmanız ideal. 

Müzede Tunç Çağı'ndan Ortaçağ Acharistskali Gorge'ye kadar olan arkeolojik malzemeler, Ajara ve Batum (Pichvnari, Namchaduri, Khikhadziri, Kvashta bölgelerine ait olanlar) arkeolojik kazılarından alınmış örnekler yer alır. Ayrıca Gürcü - İngiliz ortaklı kazılardan çıkartılan eşsiz örneklerin büyük kısmı da bu müzede sergilenmektedir. Koleksiyonların içerisinde Gürcü ve yabancı menşeli sikkeler, bronz kaplar, cam eşyalar ve seramik gibi eşsiz tarihsel nesne örneklerine rastlayarak zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

Gürcistan'ın en önemli müzelerinden biri olan Batum Arkeoloji Müzesi, hem Gürcistan'ın hem de bölgenin tarihine ışık tutan birçok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Sadece arkeolojiye merak duyanların değil, insanoğlunun günümüze gelene  dek geçirdiği evreleri merak eden herkese hitap eden bu müzeyi, mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Ziyaret Bilgileri: Müze, pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ile 18.00 arası açıktır. Yetişkinler için giriş 2 Lari, çocuklar ve öğrenciler için 1 Lari ’dir. Eğer rehberli gezmek isterseniz 10 Lari ödemeniz gerekmektedir.

Adres: 77, Chavchavadze street, Batum

Yol Tarifi: 6, 10 ve 11 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Piazza Square, Astronomical Clock