Adjara Eyalet Müzesi

Khariton Akhvlediani Adjara Eyalet Müzesi, Jincharadze Caddesi üzerinde yer alır. Oldukça eski olan bu müze, 1908 yılında kurulmuştur. Müze, bünyesinde 169.198 tane birbirinden nadide eser barındırmaktadır. Batum gezilecek yerler listenizde deniz tatili ve gece hayatının yanında kültürel etkinlikleri de eklemeyi ihmal etmeyin. Khariton Akhvlediani Adjara Eyalet Müzesi, kültür gezinizin en önemli duraklarından biri olacak. 

Müzede M.Ö 9-12. yüzyıllara ait arkeolojik malzemeler bulunur. Milattan öncesine tarihlenen eserler arasında oyma eksenler, bronz koç, Gonio hazine örnekleri, Afrodit ve Eros görüntüleri ile oyukları yer alır. Altın gravür elmas, atıcı altın figürleri, Helios ve dekoratif motifli altın kolyeler, eski dönemlere özgü çeşitli malzemelerden boncuklar, altın ve diğer değerli madenlerden kemer parçaları, broş, dini bronz heykelleri ve figürleri, meşe palamudundan oyulmuş gövdeli süslemelerin parçaları ve yaprak desenleri görenleri etkilemektedir.

Batum, yüzölçümü olarak küçük olsa da tarihi, doğal güzellikleri, kültürü ve canlı gece hayatıyla Karadeniz şehirlerinin en güzellerinden. Batum, Adjara eyaletinin başkenti olmasıyla da Gürcistan'ın önemli şehirler arasında geliyor. Adjara hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu müzeyi kesinlikle kaçırmamalısınız. Etnografik, halk ve uygulamalı sanat örnekleri, el yazması, güzel sanatlar ve 25 milyar yıllık fosilleşmiş doğanın nadir örnekleri müzede sergilenmektedir.

Ziyaret Bilgileri: Müze, Pazartesi günleri hariç 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Yetişkin girişleri 3 Lari, öğrenci girişleri 0.50 Lari’dir.

Adres: 4, Kh.Akhvlediani Caddesi, Batum

Yol Tarifi: 17 ve 3 numaralı otobüslerle müzeye ulaşım sağlanabiliyor.

Yakın Yerler: Gonio Kalesi, Mtirila Milli Parkı