Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi, Gürcistan'ın Batum kentinde 130 metre yüksekliğindeki bir yapıdır. Kulede Gürcü alfabesinin ve insanların benzersizliği simgelenir. Yapı, çift sarmal deseninde DNA tasarımını birleştiriyor. İki sarmal bant, her biri 4 metre yüksekliğinde ve alüminyumdan yapılmış, Gürcü alfabesinin 33 harfini tutan kulede yükselir. Batum gezilecek yerler listenizi hazırlarken Alfabe Kulesi'ni de eklemeyi unutmayın. 

Binanın ortasında, devasa bir gümüş topun bulunduğu yapının tepesine uzanan açık bir asansör şaft bulunur. Kule, iki gövdeden oluşan çelik boruların konsol kütüğünden meydana gelen on bir modülden oluşur. İçerideki iletişim çekirdeği, panoramik asansörler ve merdivenleri içermektedir; dış kısım ise tüm yapıyı desteklemek ve cildi büyük karakterlerle tanımlamak için tasarlanmıştır. Her iki göbek de diyaframlarla yıldız şeklinde yapıştırılmıştır. Üstte, çelik profiller üzerine sabitlenmiş ve mühürlenmiş üçgen elemanlardan yapılmış bir cam küre durmaktadır. Küre, içi boş dairesel kesit yapısından oluşur.

Birinci kat transfer zemini olarak adlandırılır ve iki ana panoramik asansörden geçilebilir. Transfer katından, diğer katlara hizmet eden diğer asansörlere ulaşabilirsiniz.

İkinci kat, mutfağın yanındaki bir TV stüdyosu ve üçüncü katta dönen bir halka gibi tasarlanmış restorana ev sahipliği yapmaktadır. Saatte 360 derece dönen bu halka, yemek keyfini çıkarırken ziyaretçilere kentin ve Karadeniz'in panoramik manzarasını sunar.

Ziyaret Bilgileri: Giriş Ücreti 10 Lari (19 TL)

Adres: Miracles Park, Batum 6010

Yol Tarifi:10 ve 15 numaralı otobüsler buradan geçmektedir.

Yakın Yerler: Avrupa Meydanı, Ali ve Nino Heykeli