dsc6441.jpg

Gonio Kalesi, Chorokhi Nehri ağzında, Batum'un 15 km güneyinde, Karadeniz'de, Gürcistan'ın Adjara bölgesinde bir Roma suruydu. Köy, Türk sınırının 4 km kuzeyindedir.Kaleye en eski atıf, Pliny the Elder tarafından yapılmıştır ve M.S. 1. yüzyıla aittir. Appian'ın Mithridatik Savaşları'nda yer alan antik ada üzerinden buraya gönderme yapılır. M.S. 2. yüzyılda Colchis'in içinde çok iyi korunmuş bir Roma kentiydi. Kasaba, tiyatro ve hipodromuyla da tanınıyordu.

Daha sonra Bizans etkisinde kaldı. "Gonio" ismi 14. yüzyılda Michael Panaretos tarafından onaylanmıştır. Buna ek olarak, bölgede kısa ömürlü bir Ceneviz ticaret fabrikası vardı. 1547'de Gonio, San-Stefano Antlaşması’yla Adjara'nın Rus İmparatorluğu’nun bir parçası haline geldiği 1878 yılına kadar Osmanlılar kontrolü altındaydı.

On iki havariden biri olan Aziz Matthias'ın mezarlığının Gonio Kalesi’nin içinde olduğu sanılıyor. Ancak, Gürcistan hükümeti şu anda sözde mezar yakınında kazı yapmayı yasaklamış olduğu için bu doğrulanamıyor. Bununla birlikte, kalenin varlığıyla Roma katmanlarına odaklanan diğer arkeolojik kazılar yapılmaktadır.

Gonio şu anda bir turizm patlaması yaşamaktadır. Çoğu turist, Batum'un plajlarına kıyasla daha temiz olarak görülen buradaki plajların tadını çıkarmak için geldiğinde kaleye de uğramaktadır.

Ziyaret Bilgileri: Kale her gün 09.00-18.00 saatleri arasında açık. Giriş ücretleri ise şöyle; 3 Lari (5,7 Türk Lirası) (Rehber eşliğinde ise 10 Lari (19 Türk Lirası)

Adres: Left Bank of the River Chorokhi, Gonio 384542

Yol Tarifi: 16 ve 17 numaralı otobüslerle kaleye ulaşım sağlamak mümkün.

Yakın Yerler: Sarpi Plajı, Ethnographic Museum "Borjgalo"