Aziz Nicholas Kilisesi

Aziz Nicholas Kilisesi, Batum'un tam merkezinde yer almaktadır. Bu kilise 150 yıldan daha eski ve şehirdeki en eski kiliselerden biridir. Kilisenin inşaatını başlatan kişi, belediye başkanı Ilya Efremidi’ dir. 1854 yılında Efremidi şehrin yeni belediye başkanı olduğunda, büyük ölçekli inşaat işlerini üstlenmiştir. Gürcistan'ın gözde şehri Batum gezilecek yerler listenizde Aziz Nicholas Kilisesi'ne mutlaka yer açın. 

1865'te Yunanlılar, Ilya Efremidi tarafından bağışlanan topraklardaki tapınağı, tapınağın lehine inşa etmeye başlamıştır. Tapınağın inşası için para bazı özel dernekler tarafından toplanmıştır. Aslında tapınak yalnızca bir kültüre ait yapı değil, aynı zamanda Yunan - Batum topluluğunun yaşamının yoğunlaştığı bir yerdir.

Kutsal Bakire Meryem Kilisesi'nin yapımından önceki Aziz Nikolas Kilisesi bir katedral kilisesiydi. Burada ilk hizmet 1871'de orada yapılmıştır. XX yüzyılın başlarında, Khiros Adası'ndan Yunanlılar, Kilise ‘ye Aziz Nikolas, Kutsal Bakire Maria ve Aziz George ikonlarını sundu. Kilisenin batı duvarında, Yunanca “Aziz Nikolas Kilisesi Yunanca ‘da yazıtlı bir anıt taş vardır.

30'lu yıllarda Aziz Nikolas Kilisesi, Sovyetler Birliği'nin tamamındaki diğer birçok dini yapının kaderini yaşamış olmakla birlikte kapatılmış ve hükümetin eline geçmiştir. Neredeyse 20 yıl boyunca Kilise pek kullanılmadı ve yalnızca Gürcü aydınlarının çabaları nedeniyle Aziz Nikolas Kilisesi 1946'da yeniden açılmıştır. Batum Ortodoks topluluğu yenileme çalışmalarının ikinci aşaması 1998-99 yıllarında gerçekleşirmiştir.  Ancak bu kez sadece binanın dış mimarisi değil, aynı zamanda iç mimarisi de yenilenmiştir.

Günümüzde Aziz Nikolas Kilisesi yalnızca kült bir anıt değil, aynı zamanda şehrin en güzel mimari ve tarihi eserlerinden biridir.

Adres: Parnavaz Mepe St., 20, Batum, Gürcistan

Yakın Yerler: Astronomical Clock, Piazza Square