Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı (önceden Era Meydanı olarak bilinir), Batum'da kaçınılmaz olarak göreceğiniz merkezi yerlerden biri. Batumoba (Batum Günü), Gandagana halk festivali veya bir Noel pazarı olsun, herhangi bir şehir kutlaması için ana buluşma noktasıdır. Batum gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen Avrupa Meydanı, şehrin adeta kalbi niteliğindedir. Astronomik Saat Kulesi, Medea Anıtı ve gösterişli fıskıyesiyle havuz, meydanı süsleyen yapılardan sadece bazıları. 

Fotoğrafçılık ve mimari yapılara ilgi duyanlar Avrupa Meydanı'nda uzun süre vakit geçirmekten mutluluk duyacaklar çünkü meydandaki her bina tuhaf ve sıra dışı görünüyor. En havalı mimari yapı hiç kuşku yok ki, sadece zamanı değil güneşin, ayın ve gezegenlerin konumunu da kontrol edebileceğiniz Astronomik Saat Kulesi'dir. Meydanın bir diğer özel noktasında ise bir heykel duruyor. Elindeki altın postu meydan okurcasına yukarı kaldırmış olan Medea Anıtı, insana Gürcistan'ın Karadeniz kıyılarının Yunan mitolojisinden ne denli etkilendiğini kanıtlıyor. 

Görkemli binaların ve görülmeye değer yerlerin yerel unsurlarla bir araya geldiği ünlü Avrupa şehirlerinin mimari tarzını sergileyen Avrupa Meydanı çevresinde yürümek büyük bir keyif olsa gerek. Meydandaki  fıskiyeli havuz hem yaz aylarında sıcaktan bunalanları biraz da olsa serinletiyor hem de özellikle hava karardığında büründüğü renklerle meydana ışıltı katıyor. Güzel kafe ve restoranlar, manzaranın tadını çıkarırken yerel spesiyaliteleri deneyebileceğiniz meydanı çevrelemektedir.

 

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Adres: Memed Abashidze Avenue, Batum, Gürcistan

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri: Hep açık