Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Gürcistan'ın Adjara eyaletinin başkenti ve Karadeniz kıyısındaki en güzel şehirlerden olan Batum, sahilleri ve eğlence mekanlarıyla olduğu kadar heykelleri ve müzeleriyle de dikkate değer. Batum gezilecek yerler listenizi hazırlarken müzeleri es geçmeyin. Şehirde yer alan müzeler arasında Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, sanatseverleri memnun edecek bir koleksiyona sahip. Müze binası sahip olduğu eserlerin yanında ışıklandırmasıyla da ziyaretçilerini büyülüyor. 

Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Gorgiladze Caddesi üzerinde yer alır. Müze, ünlü Gürcü ve yabancı sanatçıların resimlerini (Niko Pirosmani, D. Kakabadze, L. Gudiashvili, E. Akhvlediani, S. Bakalovich, A. Zommer, N. Ignatov, A. Zankovski, vb.) barındırır. E. Pantareli'nin "Nymph and a Little Faun", G. Ochiauri'nin "Portrait" adlı eseri ve daha niceleri bu müzede sergilenmektedir. N. Churgulia, R. Petviashvili, L. Zambakhidze, G.Tsereteli gibi önemli değerler de bu müzenin koruması altındadır. Bunların yanı sıra sanatsal dekoratif örnekler de sergilenmektedir.

Seramik, ahşap oyma, cam işleri, gravürler ve goblen tasarımlar bunların başında gelmektedir. Bu müzede ülkemizden Ankara Bilkent Üniversitesi de sanatsal çalışmalarını sergilemiştir. Yetişkin girişleri 1 Lari, öğrenci girişleri 0.50 Lari‘dir.

Ziyaret Bilgileri: Müze Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş Ücreti 3Lari (5,7 TL)

Adres: 8, Z. Gorgiladze Street, Batum

Yol Tarifi:12, 3, 7 ve 8 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Batum Bulvarı, Avrupa Meydanı