Batum’da Alışveriş

c8f4fa4e25c8b3106c2467c2eadb035e.jpg

Batum şehrinde tıpkı ülkemizde olduğu gibi alışveriş merkezlerine rastlayabilirsiniz. Buralardan tekstil ürünleri, hediyelikler bulabilirsiniz. Özellikle parfüm, elektronik ürünler ve tekstil oldukça ucuzdur. Alışveriş merkezlerine gittiğinizde, bu ürünler için mağazaları gezmenizi ve sonra karar vermenizi tavsiye ederiz çünkü bazı kampanyalarda aldığınız bir ürünü daha uygun fiyata başka bir yerde de bulabilirsiniz. Ayrıca dışarıdaki mağaza ve dükkanlardan da yöresel gıdalar ya da hediyelikler için alışveriş yapabilirsiniz. Örneğin şehirden bal alarak dönebilirsiniz. Batum yiyecek konusunda eli bol bir şehirdir. Bu nedenle alacağınız gıdalardan bol bol alabilirsiniz.
 
Turistik noktalarda ve müzelerde hediyelik olarak fazlaca ürün bulabileceğinizi söyleyebiliriz. El işçiliğiyle yapılan çok fazla ürün bulabileceğiniz gibi ahşapel oymacılığıyla yapılan ürünleri de alabilirsiniz. El emeği ile yapılan bu ürünlerde, zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz.

Bölgede bu tip ürünlerin haricinde içkiler ve tütün mamulleri de ülkemizdeki piyasa değerinin çok altında satılmaktadır. Fiyatının uygunluğundan dolayı turistlerce en çok satın alınan tercih edilen hediyelikler arasındadır. Öyle ki bazen sınırdan giriş çıkış yapan turistler sırf bu ürünleri daha uyguna alabilmek için ülkeye gelmektedirler. Bu durumda gümrükte görevlilerin sorularına hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Yasa dışı satışların önüne geçebilmek için özellikle özel aracınızla çıkış yapıyorsanız gümrüğe takılabilirsiniz. Bu gibi bir durumda ilgililere aldığınız ürünleri izah etmeniz gerekebilir. Ancak makul bir alışveriş yaptıysanız, bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Bu hususta dikkatli olmanız gerekir.