Google+

ARABA İLE BATUM GEZİSİ

1844319 Ağu 2014Gezi Notu
onuronurGezgin19 Ağu 2014184430 Yorum

Karadeniz turu yaparken Gürcistan geçişi serbestti. Ben de böylece Gürcistan Batum’a gittim. Gürcü halkı çok fakir olduğu için onlara bir şey sorduğunuzda, sizden bir şeyler bekliyorlar. Buraya eşim ile gitmiştik.

Batum

Batum-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Burada kalacak otel (fuhuş olmayan) yok gibi, çok az. Ben sahibi Türk olan bir otel buldum. Bunun dışında buradaki dükkânların bazılarının sahibi Türk, burada birçok iş yeri açmışlar. Batum’daki kumarhane (casino) önlerindeki plakalar hemen hemen % 80 oranında Türk plaka.

Batum-2

Batum-3

Otel fiyatları 2013 için kişi başı kahvaltı dâhil 35-40 TL civarındaydı. İçki marketlerde Gürcü şarabı, votka ve bira ucuzdu fakat yabancı içkiler Türkiye’ye göre öyle çok ucuz değildi, % 10-15 kadar ucuzdu.

Batum şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Levon Apartments, Rock Hostel First Line, Old City Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Galaxy Holiday Home 8, Sea Side Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Galaxy Apartments 7, Daxon Luxury Apartments, Hotel Elegant tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Batum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Restoran yemek fiyatları ortalama fiyatlarda, pahalı değil. Zaten kumarhanelere 15 Lari giriş ücreti ödediğinizde, istediğiniz kadar yemek-içmek serbest oluyor. Araba ile gidecekseniz yakıt bizim 4,36 TL mazot fiyatının yarısı kadar yani buraya az yakıt ile gelip doldurup gidebilirsiniz.

Batum-4

Gürcistan’a araba ile gidecekseniz, herhangi bir durumda haklı dahi olsanız trafik polisi ceza yazıyor bunu bilmelisiniz. Cezalar ucuz, 10-15 Gürcü Lari’si yani 12-20 TL civarında. Ben park alanı olan bir yere park ettim, belediye elemanına park parası olarak 1 Lari bile verdim. Fakat döndüğümde bir baktım polis ceza yazmıştı. İngilizce anlattım anlamadı. Ben de 12 TL için çene patlatmaya gerek yok dedim. Türkçeyi %30-40 biliyordu. Ona göre yanlış bir sözcük kullanamayın. Genelde halkın Türklere öyle olumsuz bir tepkisi yok.

Batum Botanik Bahçesi’ni ziyaret edin. Şehrin yaklaşık 10-12 km dışında yer alıyor. Oldukça güzel, doğa harikası bir yer.

Batum-5

Batum-6

Bu arada unutmadan belirteyim; Gürcistan’da tam 3 gün x 24 saat = 72 saat kalmazsanız, çıkışta duty free’den içki, parfüm vs. alamıyorsunuz.

Nice gezilere…

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar