Araba ile Batum Gezisi

Karadeniz turu yaparken Gürcistan geçişi serbestti. Ben de böylece Gürcistan Batum’a gittim. Gürcü halkı çok fakir olduğu için onlara bir şey sorduğunuzda, sizden bir şeyler bekliyorlar. Buraya eşim ile gitmiştik.

Burada kalacak otel (fuhuş olmayan) yok gibi, çok az. Ben sahibi Türk olan bir otel buldum. Bunun dışında buradaki dükkânların bazılarının sahibi Türk, burada birçok iş yeri açmışlar. Batum’daki kumarhane (casino) önlerindeki plakalar hemen hemen % 80 oranında Türk plaka.

Otel fiyatları 2013 için kişi başı kahvaltı dâhil 35-40 TL civarındaydı. İçki marketlerde Gürcü şarabı, votka ve bira ucuzdu fakat yabancı içkiler Türkiye’ye göre öyle çok ucuz değildi, % 10-15 kadar ucuzdu.

Restoran yemek fiyatları ortalama fiyatlarda, pahalı değil. Zaten kumarhanelere 15 Lari giriş ücreti ödediğinizde, istediğiniz kadar yemek-içmek serbest oluyor. Araba ile gidecekseniz yakıt bizim 4,36 TL mazot fiyatının yarısı kadar yani buraya az yakıt ile gelip doldurup gidebilirsiniz.

Gürcistan’a araba ile gidecekseniz, herhangi bir durumda haklı dahi olsanız trafik polisi ceza yazıyor bunu bilmelisiniz. Cezalar ucuz, 10-15 Gürcü Lari’si yani 12-20 TL civarında. Ben park alanı olan bir yere park ettim, belediye elemanına park parası olarak 1 Lari bile verdim. Fakat döndüğümde bir baktım polis ceza yazmıştı. İngilizce anlattım anlamadı. Ben de 12 TL için çene patlatmaya gerek yok dedim. Türkçeyi %30-40 biliyordu. Ona göre yanlış bir sözcük kullanamayın. Genelde halkın Türklere öyle olumsuz bir tepkisi yok.

Batum Botanik Bahçesi’ni ziyaret edin. Şehrin yaklaşık 10-12 km dışında yer alıyor. Oldukça güzel, doğa harikası bir yer.

Bu arada unutmadan belirteyim; Gürcistan’da tam 3 gün x 24 saat = 72 saat kalmazsanız, çıkışta duty free’den içki, parfüm vs. alamıyorsunuz.

Nice gezilere…

onur

Yazar Hakkında

onur

Gezilerimi hep tursuz bağımsız yapmak, en güzeli çünkü sevdigin blr ülke yada şehirde fazla kalmak mümkün.