Venedik ve Roma Gezimiz

VENEDİK

İtalya, benim Avrupa'da hep en sevdiğim ülke olmuştur. İtalyanlar ile Türkler arasında yemek kültürü, davranış biçimleri birbirine çok benzer hatta İtalyanların ataları Etrüksler ile Türkler arasında DNA yapısı bakımından %98 benzerlik bulunmuştur.

Venedik ve çevresinde içerisinde mutfak da olan tatil köyleri bulunmakta, bu tür büyük tatil köylerinin içinde süpermarket dahi bulunuyor. Biz böyle bir tatil köyünde kaldık, size de tavsiye ederiz. Burada denk geldiğimiz tatil köyü servis şoförü de Tunuslu çıktı. Nereden tanıdı ise, bizim Türk olduğumuzu anladı. Meğerse tır şoförü iken Türkiye’ye gelmiş.

Rialto köprüsü

San Marco meydanı

Venedik'te 7,5 euro vererek vapuretto'larla tüm Venedik’i dolaşabilirsiniz. Venedik’te görülmesi gereken en önemli yerler San Marco Meydanı ve Rialto Köprüsü. Her yeri tarih dolu olan bu şehirde özellikle eylül sonrası aşırı yağmurlardan dolayı sular yükselmektedir. Burada birine adres sorarken Türkçe bilen bir garson bize seslendi, sonra bize Makedonyalı bir Türk olduğunu söyledi.

Moena köyüne gelen Yeniçeri çeşmesi

Venedik'e 170 km uzaklıktaki Moena kasabasına araba kiralayarak gitmek gerekmekte çünkü direkt otobüs yok. Bu kasabada yıllar önce bir Türk yeniçeri halka yardım ederek Dük'e karşı çıkıyor. Bu yüzden de her sene kutlamalar yapılıyor. Araba kirası erken rezervasyon yaptırırsanız 25 euro, yaptımazsanızsa 45-55 euro arası bir fiyat tutmakta. Moena kasabası kış sporları yapılabilen bir dağ kasabası yol boyunca sürekli tırmanışlar ve viraj var. Arabayla 2 saat 25 dk gibi bir sürede varılabiliyor. Moena kasabası tipik bir İsveç kasabası görünümünde, insanları sıcakkanlı. Fakat yaz oluşundan kasaba çok boş geldi.

İtalyan halkı yardımsever Türklere karşı davranışları güzel geldi. İtalya'da daha önceden 10 şehri dolaşmıştım. En çok Venedik ve Roma’yı beğenmiştim. O yüzden ikinci durağımız olan Roma’yı yeniden görebilmek için akşam yola çıktık. 

ROMA

Büyük şehirlere varınca eğer bir tura dahil değilseniz mutlaka günlük ulaşım kartı alın, derim. Roma'ya vardıktan sonra Merkez Tren İstasyonu yakınında bulunan Kolezyum'u gezdik, burası eski bir arena ve dünyada beton kullanılarak yapılan ilk yapılardan.

Kolezyum-Collesium-Coloseo

Venezia sarayı

Kolezyum dünyanın yeni yedi harikasından birisi. Ardından Venezia Meydanı'na (Piazza Venezia) geçiyoruz. Saray ve heykeller gerçekten Roma mimarisinin en güzel örnekleri. Kolezyum yakınındaki Paletino Tepesi'nde bulunan harabeleri de görmeden geçmek olmaz.

Navona meydanı

Buradan sonra gezdiğimiz ve size tavsiye ettiğimiz yerler ise muhteşem mimarisi ve zenginlikleriyle; Navona Meydanı, Pantheon Tapınağı (Kilisesi), Aşk Çeşmesi (Fonatana di Trevi) ve İspanyol Merdivenleri (Scalinata di Trinata dei Monti). Otelimize döndüğümüzde de Azeri bir Albay ve eşi ile tanıştık, arkadaş olduk.

Aşk çeşmesi

İspanyol merdivenleri

Bir de Roma Belediyesi'nin arsasını hibe ettiği ve yapımına izin verdiği Büyük Roma Camisi görülmeli, bahçe ve içerisi 30.000 kişi almakta.

Roma'dan sonraki seyahatimiz ise 20 saat sürecek Barselona yolculuğu... 

onur

Yazar Hakkında

onur

Gezilerimi hep tursuz bağımsız yapmak, en güzeli çünkü sevdigin blr ülke yada şehirde fazla kalmak mümkün.