Venedik Notları

Adalar üzerine kurulmuş bir şehir… Burası 9 ayrı akarsudan beslenen bir körfez ve bu körfezde birbirine yakın pek çok ada bulunmakta…

Bir zamanlar insanlar buradan deniz tuzu elde ederlermiş. Ama bu adalarda yaşamazlar, sadece tuzları alıp yine kara tarafına giderlermiş. O zamanlar burada yaşayan halka Venetler deniyor. Bu halk barışçıl bireylerden oluşuyor ve savaşmayı bilmiyorlar. Tuzun öneminden dolayı da devamlı tehdit altındalar… Sonunda adalara doğru göçmek zorunda kalıyorlar. İlk dönemlerde bu adalarda derme çatma kulübelerde yaşıyorlar. Adalar arası geçiş yapmak için küçük köprüler yapıyorlar ve böylece burada tamamen denizle iç içe yaşayan bir toplum oluşuyor. Daha sonra Roma İmparatorluğu’na bağlandıktan sonra gelişmeye başlıyor.

Ortaçağ’da ise Venedik limanı çok işlek bir yer… Her gelen gemiden vergi alınıyor ve para kazandıkça ahşap binalardan taş mimariye geçiş başlıyor.

Bu arada Venedik ile Osmanlı çok sık ticaret yapıyor. İki devlette çok iyi ilişkiler içinde… Osmanlı buraya Bursa’dan ipek getiriyor ve buradan da diğer ülkelere sevkiyat yapılıyor. Dahası Osmanlı’nın burada bir de ambarı var. Bu imtiyaz sadece Osmanlı’ya veriliyor. Ayrıca Venedik limanı serbest bölge konumunda… Günümüzde de ticari liman oldukça fazla iş yapıyor.

Kaldığımız yerden devam edelim… Donanmaları da güçlü… Ege ve Akdeniz’de pek çok adayı ele geçiriyorlar. Bu arada Venedikliler, Türklerden ve Araplardan öğrendikleri sayı sistemi ile ticaret aritmetiğini en üst düzeye çıkartmışlar ve bu nedenle bütün Avrupalı tacirler bu aritmetik sistemini öğrenebilmek için Venedik’te açılan pek çok okula gelerek eğitim alıyorlar. Nüfus o dönemde 120 bin civarında imiş, şimdi ise 55 bine kadar düşmüş.

Günümüzde Venedik nüfusunun % 50’sinden fazlası geçimini turizmden sağlıyor. Venedik 1 yılda yaklaşık 10 milyon turisti ağırlıyor. Bu güne kadar olan rekoru bir günde 150 bin turistmiş. Turistin çok olması ve her şeyin deniz yoluyla taşınması sonucu fiyatlar, İtalya’nın geneline göre daha pahalı…

Günümüzde Venedik’te adalar ile kara tarafını birbirine bağlayan 4 km uzunluğunda bir köprü bulunuyor. Adalar bölümündeki Venedik’te gondol ve deniz motoru gibi suda giden araçlar haricinde bisiklete bile binemezsiniz. Çünkü burası sadece merdivenli köprüler ve kanallardan oluşuyor.

Aynı zamanda Venedik, Murano camlarıyla da ünlü… Buradan camdan yapılmış birçok hediyelik eşya alabilirsiniz. Yalnız Çin malı Murano camlarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü uzmanı olmadıktan sonra ikisini birbirinden ayıramazsınız. Aslına bakarsanız ben Murano camından oluşan objelere sadece bakmakla yetindim. Çünkü bence bizim cam işçiliğimiz Murano’dan daha üstün… Ahhh! Şu reklamların gözü kör olsun! Aynı zamanda Piazza San Marco civarında büyük ve kaliteli mağazalardan çeşitli alışverişler yapmak mümkün… Kelepir ya da daha otantik ürünler ancak turistik merkezlerin dışında bulunuyor.

SİBEL AKINCI

Yazar Hakkında

SİBEL AKINCI

Ben Sibel Akıncı; bir zamanlar ev hanımı bir anne ile astsubay bir babanın  üç kız çocuğunun ortancası olarak Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğmuşum… Yıl 21 Aralık 1959… Bu arada ben dünyaya gelmek ü