Venedik Gezilecek Yerler

Venedik gezilecek yerler bakımından, onlarca adadan oluşan mekanları ve muhteşem görünümüyle çok zengin bir şehirdir. Ortalama iki gün içerisinde rahatça gezebileceğiniz şehirde neredeyse tüm turistik mekanlar ada kısmında toplanmıştır. 

Dükler Sarayı

San Marco Meydanı ile deniz arasında bulunan Dükler Sarayı, Venedik'e denizden gelenleri görkemli bir şekilde karşılamaktadır. Gotik tarzda yapılan bir saraydır ve Venedik'in en popüler noktalarından birisidir. Özellikle sarayın içi ticaretle zenginleşen Venediklilerin ihtişamlı hayatlarını yansıtmaktadır. Yıllar boyunca Venedik Doçlarının ikamet ettiği saray olarak pek çok ziyafete, hükümdara ve konsere ev sahipliği yapmıştır.

Devamını Oku

San Marco Bazilikası

San Marco Meydanı’nda bulunan San Marco Bazilikası, Venedik’in en ünlü kilisesidir. Altınların Kilisesi olarak da bilinen yapı, beş kubbeye sahiptir ve görülmesi gereken mimarisi ile ünlü meydanda turistlerin ilgi odağıdır. Kubbe üzerinde altın yaldızlı Bizans mozaikleri bulunur . İçerisinde altın heykeller ve cam işlemeler bulunur. Venedik'te görülecek yerler içinde başı çeken yerlerdendir.

Devamını Oku

San Marco Meydanı

Venedik gezilecek yerler listesinin en başında yer alan San Marco Meydanı veya İtalyan adıyla Piazza San Marco, Venedik’in en ünlü meydanıdır. Napolyon ‘Avrupa’nın resim odası’ olarak nitelendirmiş ve dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilmiştir. San Marco Bazilikası, Saat Kulesi, Correr Müzesi, Dükler Sarayı ve Procuratie Vecchie gibi yapılar meydanı çevreler.

Devamını Oku

Büyük Kanal

Venedik sular şehri olduğundan şehirde pek çok kanal bulunur; 3800 metre uzunluğunda ve yaklaşık 5 metre derinliğinde olan Venedik’in en büyük kanalı Canal Grande yani Büyük Kanal'dır. S harfi gibi kıvrılarak Venedik'in tarihi kısmından geçen bu kanal, teknelerle yapılan turların uğrak noktalarındandır. Ulaşımı kullanırsanız mutlaka bu kanal üzerinden geçeceksinizdir.

Devamını Oku

Ca' d'Oro

Büyük Kanal üzerinde yer alan Ca' d'Oro muhteşem görüntüsüyle ziyaretçileri selamlamaktadır. İsmi ‘Altın Ev’ anlamına gelmektedir. 1428-1430 yılları arasında Venedikli zengin Contarini ailesi için mimarlar Bartlomeo ve Giovanni Bon tarafından yaptırılmıştır. Marino Contarini, Roma İmparatoru Nero'nun Roma'daki görkemli altından evinin hikayesini okumuş ve bundan çok etkilenerek kendisi de altından bir ev yaptırmak istemiş.

Devamını Oku

Güzel Sanatlar Akademisi

Venedik'in en güzel ve en önemli müzesi, İtalya'nın da nadide müzelerinden biri olan Güzel Sanatlar Akademisi veya orijinal adıyla Gallerie dell'Accademia 1750 yılında kurulmuş tarihi bir sanat galerisidir. 1750 yılından 1807'deki Napolyon işgaline kadar Santa Maria della Carità gibi vakıfların binalarında bulunmuştur. Önceleri resim, heykel ve mimari alanda eğitim veren Akademi, günümüzde sanat galerisi olarak hizmet vermektedir. 

Devamını Oku

Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute Venedik'in en güzel kiliselerinden birisidir. Büyük Kanal üzerinde Dorsoduro bölgesinde yer alır ve kanal turlarında görülen en güzel yapılardan birisidir. Kısaca La Salute yani sağlık olarak da bilinir. 1631 yılında, yaklaşık 80,000 Venedikli'yi öldüren büyük bir veba salgınından sonra Hz. Meryem'e şükretmek amacıyla yapılmaya başlanmıştır. Bina 1687 yılında tamamlanmıştır.

Devamını Oku

Santa Maria Gloriosa dei Frari Bazilikası

Santa Maria Gloriosa dei Frari Bazilikası, Venedik'teki en büyük dini yapılardan biridir. Bazilika, genellikle Frari olarak biliniyor. Sade ve ifadesiz dış görünümü, görkemli iç mekânıyla tezat oluşturuyor. Kilisenin inşaatı neredeyse yüz yıl aldı ve on beşinci yüzyılın ortalarında tamamlandı. Çan kulesi 14. yüzyıldan kalmadır ve Venedik'teki en yüksek ikinci campanile'dir.

Devamını Oku

Rialto Köprüsü

Piazza San Marco Venedik gezilecek yerler listesinde daha ünlü olabilir, ancak Ponte di Rialto (Rialto Köprüsü) Venedik'in gerçek bir kalbidir. Mevcut yapı sadece üç yıl içinde, 1588-1591 yılları arasında, 12nci Yüzyıldan bu yana çeşitli zamanlarda Grand Canal'a yayılmış tekne köprüsü ve üç ahşap köprünün daimi yerine geçmiştir. Accademia Köprüsü'nün 1854 yılında inşa edilmesine kadar Büyük Kanal'ı geçmenin tek yolu yaya şeklinde hareket etmek gerekiyordu.

Devamını Oku

Ah'lar Köprüsü

Venedik'in sanatsal ve kültürel simge yapılarının arasında yer alan Ponte dei Sospiri (Sighs Köprüsü) turistler arasında gezilecek yerler listesinde ilk sıralardadır. Kireç taşından yapılmış olan köprünün pencerelerinde taştan yapılmış ızgaralar bulunmaktadır. Belki de Venedik'teki en ünlü köprü olan Ponte dei Sospiri, "Ah'lar Köprüsü" anlamına gelmektedir. 19. yüzyılda Lord Byron tarafından verilen isminin acıklı bir hikayesi vardır.  

Devamını Oku

Murano Adası

Venedik, Büyük Kanal'la köprüleri birleştiren 9 küçük adadan oluşur. Murano, lagünün ana adalarından biridir ve en çok cam geleneği ile ünlüdür. Yüzyıllar boyunca bu küçük adanın hayatı, cam objelerin satıldığı fırınların etrafında dönüyor diyebiliriz. Murano, birkaç saat içinde gezilebilecek, iki katlı ve renkli evler arasında dolaşabileceğiniz, kanallardaki köprüleri ziyaret edebileceğiniz, camdan yapılmış çeşit çeşit objeler satan dükkânları dolaşabileceğiniz şirin bir ada. 

Devamını Oku

Lido Adası

Lido, Venedik'te küçük bir adadır. Ödüllü plajlara sahip olan Lido en çok  Venedik Film Festivali'ne ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Bununla birlikte, Art Deco mimarisi ve spor merkezleri ile de Venedik'in en çok turist çeken sayfiye yerleri arasında gelmektedir. Lido, İtalyanca'da kıyı anlamına gelirken İngilizce'de havuz ya da plaj anlamındadır. 

Devamını Oku

Peggy Guggenheim Koleksiyonu

Peggy Guggenheim koleksiyonu, 1900'lerin ilk yarısında Amerikan ve Avrupa sanatına adanmış İtalya'daki en önemli koleksiyondur. Guggenheim'ın kişisel koleksiyonuna ek olarak, müze içindeki Gianni Mattioli koleksiyonlarını, geçici sergileri ve güzel Nasher heykel bahçesi koleksiyondaki parçalardan birkaçıdır.

Devamını Oku

Canneregio Bölgesi

Venedik tarihi kentinin eşsiz cazibesinin tadını çıkarmanın bir diğer yolu büyük ölçüde keşfedilmemiş, kuzeydoğudaki Cannaregio’yu ziyaret etmek olabilir. Büyük Kanal'ın kuzeyine kadar uzanan Cannaregio ‘da, birçok turistin ilgisini çekecek pek çok harika kilise, calli (sokaklar) ve kampi (kelimenin tam anlamıyla “tarlalar”) vardır. Cannaregio’nun sessiz duraklarında gezinti yapmak, Venedik’i ünlü yapan otantik cazibenin çoğunu anlamınıza fayda sağlayacaktır.

Devamını Oku

Burano Adası

Pek çok renkli kanalları ve renkli evleri, eğik çan kulesinin, yaşlı kadınların orijinal Burano dantelini kendi elleriyle yaptığını gördüğünüzde doğru yerdesiniz, burası Burano! Bisikletleriyle serbestçe dolaşan çocuklar, rengârenk çiçeklere sahip balkonlar, geleneksel teknelerinden taze balık çıkaran balıkçılarla Burano Adası adeta bir gökkuşağı kasabası. 

Devamını Oku
Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı