Santa Maria Gloriosa dei Frari Bazilikası

Santa Maria Gloriosa dei Frari Bazilikası, Venedik'teki en büyük dini yapılardan biridir. Bazilika, genellikle Frari olarak biliniyor. Sade ve ifadesiz dış görünümü, görkemli iç mekânıyla tezat oluşturuyor. Kilisenin inşaatı neredeyse yüz yıl aldı ve on beşinci yüzyılın ortalarında tamamlandı. Çan kulesi 14. yüzyıldan kalmadır ve Venedik'teki en yüksek ikinci campanile'dir.

Bazilikanın en dikkat çekici yanı, Titian’ın “Bakire Varsayımı” adlı resmidir. Bu tablo, vitray pencerelerle çevrili ana sunakta yer almaktadır. Diğer ilgi çekici yerler arasında Antonia Canova'ya adanmış mezar bulunmaktadır (Canova on sekizinci yüzyıl İtalyan heykeltıraşıydı). Mezar anıtı sanatçının öğrencileri tarafından yaptırılmıştır. Bazilika inşa edildiğinden bu yana ziyaretçilerini anıtsal büyüklüğü, heykelleri ve şekliyle şaşırtacak durumdadır. Şapeli Vivarini ve Bellini’nin güzel tablolarını içeriyor. Santa Maria Gloriosa dei Frari Bazilikası, Venedik'teki en şaşırtıcı kilisedir. Mimarisi, heykel sayısı ve içerdiği sanat eseri ile Venedik'in en gözde cazibe merkezlerinden ve görülmeye değer yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Havarilerin sembolü olan on iki ihtişamlı sütun, Bazilikanın “gökyüzünü” tutar, kirişler, nervürler, şekillerle örülmüş, örtü ve birbirine uyumlu, üst üste binen ve birbirine karışan figürlü kilit taşlarından oluşur. Kilise bir Latin haçı şeklindedir ve bir transept ile üç naves içermektedir. Apsislerdeki altı poligonal şapel, bütün transeptin uzunluğu boyunca uzanırken, koridorlar orta nefesten, üzerine yivli çapraz tonozların yerleştirildiği kanca benzeri yapraklara sahip başlıklar ile taçlandırılmış iki sıralı sütun iki çift tarafından ayrılır. Beşinci çift, koro girişindeki trilobat direkleridir. Merkezi apsiste, dairesel sütunlar yerine zarif pilasterleri bulunmaktadır. ‘Yükseklik’ izlenimi, ahşap panelli ”kirişlerin diğer iki sıralamasıyla hafifçe azaltılırken, alan kilisenin ortasına yerleştirilen sanatsal koronun varlığı ile açıklanmaktadır.

Latin haç şeklinde olan Bazilika, “Fransisken” olarak tanımlanabilen klasik bir Gotik tarzı örneğidir. Mimarın adı bilinmemektedir, çünkü 1369'da birçok değerli ve eski belge, manastırın çoğunu ve kilisenin bir kısmını tahrip eden büyük bir yangında yanmıştır.

Bazilikanın cephesi son derece etkileyicidir ve Gotik tarzın sonlarında basit pilastörler ile üç parçaya bölünmüştür. Ön cephenin orta kısmı, tam olarak işlenmiş iki beyaz sütunla çevrelenmiş, yayları olan bir portal ile bezenmiştir. Ogival kemerinin tepesinde, Alessandro Vittoria (1581) tarafından yapılan Mesih, solda ise Çocuklu Bakire Meryem ve sağ tarafta St. Francis'de Bartolom eo Bon tarafından oyulmuş heykeller bulunur (1430) .

Lunette, Gaetano Zompini'nin (18. yüzyıl) freskinin ana hatları gözükmektedir. Bu, melekler arasındaki Bakireyi temsil eder. Koridorlarla aynı hizada, beyaz Istrian taşından üç adet dairesel pencere vardır. Soldaki beyaz, Fiorentini Şapeli‘nin içeride olduğunu belirtmek için Venedik aslanı ve Floransa zambağının kazınmış korniş biçiminde içinde taşımaktadır. Sağdaki, daha küçük ve iki renkte olan ve içten aynı isimdeki şapeli belirten St. Anthony figürünü taşımaktadır.

Ziyaret Bilgileri: Bazilika, pazartesiden cumartesiye 09: 00-18: 00, Pazar ve bayram günleri ise 13: 00-18: 00 saatleri arasında ziyarete açık. Tam bilet 3 Euro, indirimli bilet 1.50 Euro, 11 yaşın altındakilere ise ücretsiz.

Adres: Campo dei Frari, Venedik

Yol Tarifi: 5 ve 8E numaralı otobüsler sizi buraya ulaştıracaktır. Aynı zamanda 1 numaralı deniz otobüsüyle de buraya ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Museo Leonardo da Vinci, La Bottega dei Mascareri