Google+

Arama formu

AVUSTURYA SINIRINDA BİR İTALYAN KASABASI: SAN CANDİDO

Bu yazı Gezimanya üyesi Güçlü-Fulya Özeren tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.
İtalya Alpleri’nin kuzeydoğusundaki Dolomitler, Avrupa’da kış turizmiyle öne çıkan önemli bölgelerden. Dolomit Dağları’nın eteklerindeki kasabalar oldukça küçükler fakat bir o kadar da huzur dolular. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bölge kışın kayak; yazın ise dağcıların, bisikletçilerin, yürüyüşçülerin merkezi.

Venedik

Alpler, Avrupa’nın doğal varlıkları ve turistik değeriyle en ünlü sıradağları. Dolomitler ise ihtişamı başınızı döndüren bu dağların İtalya’daki uzantısının kuzeydoğusunda.

Venedik-1

Türkiye’de çok fazla tanınmıyor bu bölge ama inanın kayak turizmi için gittiğiniz bu bölge size bir daha Türkiye’de kayak yapmaktan vazgeçirecek. Bölgedeki kayak merkezleri çok  geniş ve liftlerin sayısı oldukça fazla. Bu yüzden liftlerin önünde kuyruklar oluşmuyor, kalabalığa takılmadan özgürce kayabiliyorsunuz.

Venedik-2

Bölgede birçok otel bulunuyor. Fiyatları Avrupa’daki kayak merkezlerine nazaran daha ucuz. Ski pass ücretleri ise Türkiye'den daha fazla değil bize göre. Ödediğiniz para çok gibi gözükse de inanın tatilinizin sonunda helal olsun diyeceksiniz : )  Güçlü bile dedi : ) 6 Günlük Ski pass alıp tüm Dolomit’i dağlarında kayabiliyorsunuz bizce bu harika bir sistem. 6 günlük Ski pass için kişi başı ödediğimiz ücret ise 265 Euro. Buraya kadarki bölüm tüm Dolomitler için geçerli. Biz bu seyahatimizde San Candido ve Cortina bölgesini gördük.

Venedik-3

SAN CANDİDO

San Candido; Avusturya sınırında bulunan Dolomiti tepelerinde ve Veneto bölgesinde yer alan çok şirin bir İtalyan kasabası. Fakat İtalyan ruhu çok fazla yok, daha çok Avusturya kasabası gibi. Öyle ki önünüze gelen bazı menülerde Almanca ile karşılaşıyorsunuz. İngilizce menü bile vermiyorlar. Bu konuda oldukça zorlandık.

Alman ve İtalyan kültürlerinin karışımından oluşan bu yörenin halkı iki dili birden konuşuyor. Yemekler de iki mutfağın özelliklerini birden yansıtıyor.

Venedik-4

Kasabanın Almanca ve resmi olan diğer adı Innichen'dir. Kasabanın ortasından harika bir nehir akıyor. Kayak pistleri de çok güzel.

Türkiye dışına kayak yapmak için çıkışımıza vesile olan iki arkadaşımızla bir sürü eşya ile birlikte İstanbul-Venedik uçuşuyla başladı yolculuğumuz.

İstanbul’dan araç kiralama ile görüşüp kiralamak istediğimiz aracın tüm özelliklerini söylemiş olsak bile (kış lastiği, kayak taşıyıcı) kış lastikli araç teslim alamayıp zincirlerimizi bagaja atıp yola koyulduk. 8 gün için araç kirasına 450 Euro civarı ödeme yaptık.

Ekonomik oteller bulmak mümkün. Biz günlük kişi başı 50 Euro oda-kahvaltı ile konakladık. Daha ucuz ve daha pahalı alternatifler bulabilirsiniz.

<<<<<<<

Venedik şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Residenza Ca' Brighella, Appartamento Luxury Ai Greci, Asteria Venetian Suite. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Cocco Apartments, Hotel Tivoli, Ca' San Giorgio B&B gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sunny Terrace Hostel, Generator Venice, Venice Hazel Guest House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Venedik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

metinarmutlu kullanıcısının resmi
metinarmutlu
Çar, 11/12/2014 - 19:32
evet rüya gibi köyler huzur dolu
Güçlü-Fulya Özeren kullanıcısının resmi
Güçlü-Fulya Özeren
Per, 11/13/2014 - 11:36
Kesinlikle katılıyoruz.

Güçlü-Fulya Özeren kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Güçlü-Fulya Özeren

http://www.gezencift.com/ https://www.facebook.com/gezencift