Kaplıcalarıyla Ünlü Şehir: Karlovy Vary

Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti’nde Prag’a karayoluyla 2 saat uzaklıkta küçük bir şehir. Prag’a 3-4 günlüğüne gitmişseniz görmeye değer bir yer.

Şehrin ortasından geçen nehir boyunca yürüdük.

Karlovy Vary (Karlsbad-Karl’ın Banyosu), kaplıcaları ve maket gibi evleriyle ünlü bir yer. 1918′de Atatürk de tedavi için gitmiş bu küçük şehre, Carlsbad Plaza’da kalmış ve döndüğünde Yalova Termal’in yapılmasını istemiş.

Karlovy Vary’nin kaplıcasından başka Jean Becherovka adlı bir vatandaşın ürettiği Becherovka denilen bir içkisi de meşhur. Hesapta, kaplıca sularının tuzlu ve tuhaf tadını unutturmak için yapmış bu içkiyi ama tarçınlı bir likör bu. Rehberden öğrendiğimize göre yerel halk mutlaka evinde ağrıya sızıya karşı bu içkiden bulundururmuş. Tabii biz de merak edip evimize aldık

Bir de ABSINTH var. Çoğu ülkede bu içkinin satışı yasak. Birçok ünlü ressam, resimlerini bu içkiyi içtikten sonra yapmış. Absinthe adlı içkiden bol miktarda içip, Absinthe perisini gördükten sonra kulaklarını kesip sevgilisine yollayan bir de ressam var; Vincent Van Gogh.

Atatürk’ün kaldığı Karlsbad Otel’in duvarına bir tabela ile Kemal Atatürk’ün burada kaldığı belirtilmiş.

Bu evlerin bir kısmı vaktiyle önemli kişilerin (Mozart, Rus Çarı Petro, Djorak gibi) evleri olmuş, ancak bazıları da şu an otel, mağaza, kafe ve restoran olarak görev görüyor.

Bir de kağıt inceliğinde kağıt helvaları da meşhurmuş. Ondan da yedik. Bizim kağıt helvadan tek farkı 5-6 kat daha ince olması ve birçok aromada satılması, aynı zamanda ısıtılarak yeniyor.

İki tarafı yemyeşil yüksek tepelerin sınırladığı dar bir dere içindeyiz coğrafi olarak. Tam ortadan Tepla Nehri akıyor ve üzerinden dumanlar tütüyor

Arkada görülen sıcak suyun buharı, sıcaklık 50 ile 70 derece arasında değişiyor.

1350'li yıllarda, IV. Karl bu bölgede avlanırken bir geyiğin peşine takılıyor. Köpekler havlıyor, av uşakları ve diğer yardımcı ve yardakçılar Karl'ın peşinde bir kovalamaca başlıyor. Garip geyik bir kayadan atlayıp kaçmaya çalışırken hoop diye aşağıya uçuyor bir pınarın başına düşüyor. Takipçiler ve tabii Karl, aşağıda geyiği yarı haşlanmış halde buluyorlar, düştüğü pınarın ısısından bu hale gelen geyik işte bu güzel kaplıca merkezinin de keşfine sebep oluyor.

Biz Karlovy Vary'i çok sevdik. Prag'a gitmişken mutlaka uğramalısınız.