Google+

Arama formu

KAPLICALARIYLA ÜNLÜ ŞEHİR: KARLOVY VARY

Bu yazı Gezimanya üyesi Güçlü-Fulya Özeren tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti’nde Prag’a karayoluyla 2 saat uzaklıkta küçük bir şehir. Prag’a 3-4 günlüğüne gitmişseniz görmeye değer bir yer.

Karlovy Vary

Şehrin ortasından geçen nehir boyunca yürüdük.

Karlovy Vary-1

Karlovy Vary bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Karlovy Vary (Karlsbad-Karl’ın Banyosu), kaplıcaları ve maket gibi evleriyle ünlü bir yer. 1918′de Atatürk de tedavi için gitmiş bu küçük şehre, Carlsbad Plaza’da kalmış ve döndüğünde Yalova Termal’in yapılmasını istemiş.

Karlovy Vary şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ubytování Vilová 8, Karlovy Vary, byt, Penzion Zeman güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri SPA Apartment Raisova, Soul Dance Apartments, Apartments Menuet. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Petr, Penzion Pavel, Villa Dionysus gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz apartmany Jan Becher, Ubytování Varšavská 15, Penzion Pavel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Karlovy Vary aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Karlovy Vary-2

Karlovy Vary’nin kaplıcasından başka Jean Becherovka adlı bir vatandaşın ürettiği Becherovka denilen bir içkisi de meşhur. Hesapta, kaplıca sularının tuzlu ve tuhaf tadını unutturmak için yapmış bu içkiyi ama tarçınlı bir likör bu. Rehberden öğrendiğimize göre yerel halk mutlaka evinde ağrıya sızıya karşı bu içkiden bulundururmuş. Tabii biz de merak edip evimize aldık

Karlovy Vary-3

Bir de ABSINTH var. Çoğu ülkede bu içkinin satışı yasak. Birçok ünlü ressam, resimlerini bu içkiyi içtikten sonra yapmış. Absinthe adlı içkiden bol miktarda içip, Absinthe perisini gördükten sonra kulaklarını kesip sevgilisine yollayan bir de ressam var; Vincent Van Gogh.

Karlovy Vary-4

Atatürk’ün kaldığı Karlsbad Otel’in duvarına bir tabela ile Kemal Atatürk’ün burada kaldığı belirtilmiş.

Bu evlerin bir kısmı vaktiyle önemli kişilerin (Mozart, Rus Çarı Petro, Djorak gibi) evleri olmuş, ancak bazıları da şu an otel, mağaza, kafe ve restoran olarak görev görüyor.

Karlovy Vary-5

Bir de kağıt inceliğinde kağıt helvaları da meşhurmuş. Ondan da yedik. Bizim kağıt helvadan tek farkı 5-6 kat daha ince olması ve birçok aromada satılması, aynı zamanda ısıtılarak yeniyor.

Karlovy Vary-6

İki tarafı yemyeşil yüksek tepelerin sınırladığı dar bir dere içindeyiz coğrafi olarak. Tam ortadan Tepla Nehri akıyor ve üzerinden dumanlar tütüyor

Karlovy Vary-7
Arkada görülen sıcak suyun buharı, sıcaklık 50 ile 70 derece arasında değişiyor.

1350'li yıllarda, IV. Karl bu bölgede avlanırken bir geyiğin peşine takılıyor. Köpekler havlıyor, av uşakları ve diğer yardımcı ve yardakçılar Karl'ın peşinde bir kovalamaca başlıyor. Garip geyik bir kayadan atlayıp kaçmaya çalışırken hoop diye aşağıya uçuyor bir pınarın başına düşüyor. Takipçiler ve tabii Karl, aşağıda geyiği yarı haşlanmış halde buluyorlar, düştüğü pınarın ısısından bu hale gelen geyik işte bu güzel kaplıca merkezinin de keşfine sebep oluyor.

Karlovy Vary-8

Karlovy Vary-9

Karlovy Vary-10

Biz Karlovy Vary'i çok sevdik. Prag'a gitmişken mutlaka uğramalısınız.


Güçlü-Fulya Özeren kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Güçlü-Fulya Özeren

http://www.gezencift.com/ https://www.facebook.com/gezencift