Google+

Arama formu

Venedik

Su üzerinde yüzen büyülü şehir Venedik, Avrupa’nın konaklama konusundaki...
Devamı oku
Polis: 113 İtfaiye: 115 Ambulans: 118
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak), Epiphany (6 Ocak), Paskalya (Mart/Nisan),...
Devamı oku
Venedik için festivallerden en meşhur olanı Venedik Karnavalı'dır ve...
Devamı oku
Venedik her yıl yoğun bir turist akınına uğradığı için şehirde alışveriş...
Devamı oku
venicepaparazzi.com Venedik’te hareketli bir gece hayatı hakimdir. San...
Devamı oku
Venedik’te İtalyan mutfağına ait pizza ve makarna çeşitleri oldukça...
Devamı oku
Venedik gezilecek yerler bakımından, onlarca adadan oluşan mekanları ve...
Devamı oku
Sokaklarında yürüyüp köprülerinden geçerek taşıt kullanmadan...
Devamı oku
Venedik, her yıl binlerce turistin merakla gittiği bir İtalya şehridir....
Devamı oku
Venedik’e ulaşmak için doğrudan havayolunu ya da İtalya’nın Milano,...
Devamı oku
Akdeniz ikliminin görüldüğü Venedik için tercihi her mevsimden yana...
Devamı oku
MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞUAdres: VIA LARGA, 19 20122- MILANOTelefon: 00 39 02...
Devamı oku
GMT +2 zaman diliminde yer alır; saati Türkiye saatinden 1 saat  geridedir...
Devamı oku
Resmi dil İtalyancadır. Turistik bir şehir olduğundan halkın çoğu...
Devamı oku
İtalya'da para birimi Euro'dur
Devamı oku
Adriyatik Denizi kıyılarında kurulu sular şehri Kuzey İtalya’nın doğusunda...
Devamı oku
İtalya'nın kuzeydoğusunda bulunan Venedik, 117 adası ve irili ufaklı 400...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2.5℃
Şub 4.5℃
Mar 7.9℃
Nis 12.1℃
May 16.8℃
Haz 20.4℃
Tem 22.6℃
Ağu 22.1℃
Eyl 18.9℃
Eki 13.8℃
Kas 7.8℃
Ara 3.4℃
Kısa Kısa...
Ülke: İtalya / Nüfus: 260.060  / Resmi Dili: İtalyanca / İklim: Akdeniz İklimi / Para Birimi: Euro / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $) /  

Venedik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Venedik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya'nın kuzeydoğusunda bulunan Venedik, 117 adası ve irili ufaklı 400 köprüsüyle İtalya turlarının vazgeçilmez duraklarından birisidir.  Bu adalar ve kanallardan oluşan muhteşem şehir "Kanallar Şehri", "Sular Şehri" ve dünyaca ünlü maskeleri nedeniyle de "Maskelerin Şehri" olarak da anılmaktadır. Uzun yıllar boyunca dalgaların etkisiyle oluşan lagün, şehrin fotoğraflarda görülen kanallar bölgesini oluşturmaktadır. Bu bölge ve şehirde bulunan pek çok tarihi eser UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Roma İmparatorluğu döneminde kurulan Venedik, imparatorluğun dağılmasıyla Bizans İmparatorluğu'nun yönetimi altına girmiştir. Kanallardan dolayı dağınık bir yapıya sahip olduğu için Bizans yönetiminin baskısı şehirde fazla hissedilmemiştir ve şehir biraz da bağımsız bir şekilde hızla gelişmiştir. Balıkçılık tarih boyunca yerli halkın önemli bir geçim kaynağı olmuştur ve günümüzde de hala öyledir. Balıkçılığın zamanla daha da gelişmesi ve gemi yapımının da hızlanmasıyla Venedik Cumhuriyeti özellikle Orta Çağ'da ve Yeni Çağ'da önemli bir ticari güç olarak ortaya çıkmıştır. Akdeniz ticaretinin hakim devletlerinden birisi olarak hem devlet hem de halk zenginleşmiştir. Bu sayede Venedik'te sanat ve mimari de büyük bir gelişim göstermiştir. Rönesans döneminde önemli bir rol oynayarak pek çok sanatçıyı ağırlamıştır. Bu sanatçıların da etkisiyle şehir önemli bir tarihi birikime sahip olmuştur ve günümüze kadar korunabilen pek çok tarihi eseriyle görülmeye değer bir şehirdir.

Venedik Nerededir?

Adriyatik Denizi kıyılarında kurulu sular şehri Kuzey İtalya’nın doğusunda bulunur. Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kurulmuş, Veneto bölgesinin başkentidir.

Kraya 4 km mesafesi bulunan ada, 118 adacık üzerine kuruludur ve 170 kanal, 400 köprü ile de bu adacıklar birbirine bağlanır.
 

Venedik Para Birimi

İtalya'da para birimi Euro'dur

Venedik Resmi Dili

Resmi dil İtalyancadır. Turistik bir şehir olduğundan halkın çoğu İngilizce konuşabilmektedir.

 • Merhaba: Ciao
 • Nasılsınız: Come Sta?
 • İyi Akşamlar: Buona Sera
 • Teşekkürler: Grazie

Venedik'te Nerede Kalınır?

Venedik, her yıl binlerce turistin merakla gittiği bir İtalya şehridir. Şehrin popülerliği oldukça yüksek olduğundan turistler için çok çeşitli konaklama yerlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Turistler konusunda misafirperver olan şehirdeki konaklama yerleri genellikle temiz, özenli ve konforludur. Neredeyse tüm otellerde ferah odalar, ücretsiz internet ve restoran seçenekleri ile havadar bir mekan bulunur. Ancak Venedik, Avrupa şehirlerinin geneline oranla oldukça pahalı bir şehirdir. Huzurlu ve rahat bir konaklama için özellikle merkezdeki otellerin fiyatları yüksektir, şehir merkezinden uzaklaştıkça daha uygun fiyatlı yerler bulmanız da kolaylaşacaktır.

Venedik'te Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Venedik otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Venedik pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Venedik Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Venedik Otelleri
En Uygun Fiyatlı Venedik Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Venedik Otelleri

Venedik Otelleri

Su üzerinde yüzen büyülü şehir Venedik, Avrupa’nın konaklama konusundaki en pahalı şehirlerinden biridir. Venedik’te güzel bir kalitede otel için biraz yüksek fiyatlar ödemeniz gerekir. Özellikle merkeze yaklaştıkça fiyatlarda da düzenli bir atış görülür. Bunun haricinde oteller, şehrin turist çeken tarihi özellikleri nedeniyle de oldukça kaliteli ve temizdir. Özellikle Türk mutfağına yakın lezzetleriyle İtalyan restoranları da sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Önemli olan sonradan pişman olmayacağınız güzel ve merkezi bir lokasyonda konaklayarak zamanınızı en verimli şekilde geçirmek ve her anlamda hoşnut olarak bu şehirden ayrılmaktır.

Venedik Otelleri

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Venedik otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Venedik Saat Farkı

GMT +2 zaman diliminde yer alır; saati Türkiye saatinden 1 saat  geridedir.

Venedik Türkiye Dış Temsilcilikleri

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
consolato.milano@mfa.gov.tr
http://milano.bk.mfa.gov.tr/

VENEDİK FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Santa Marta Fabbricato 17, 30123 Venezia
Telefon: 041-5230707 348-3958171
Faks: 041-2413239
consolatoturchia@bassani.it

Venedik'e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin görüldüğü Venedik için tercihi her mevsimden yana kullanabilirsiniz. Kışın dahi turistlerin eksik olmadığı fakat Nisan ayının gelmesi ile  yoğunluğun arttığı şehir için nisan-ekim zaman aralığı en idealidir. Kasımdan ocağa şehir daha sakin olsa da sis ve soğuk rüzgarlar nedeniyle tatiliniz umduğunuz gibi geçemeyebilir. Ayrıca sağanak yağışlardan sonra acqua alta yani suların yükselmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu durumda şehirde gezmek çok zorlaşmaktadır. Bu nedenle Venedik'e gitmeden önce hava durumunu iyi takip etmekte fayda var. Şehrin kalabalıklaştığı bir diğer dönem ise şubat ayıdır; Venedik’in meşhur karnavalı şubatın son haftasında gerçekleşir ve ada turist akınına uğrar. 


 

Venedik'e Nasıl Gidilir?

Venedik’e ulaşmak için doğrudan havayolunu ya da İtalya’nın Milano, Floransa, Roma gibi diğer turistik şehirlerinden demiryolunu tercih edebilirsiniz.

Bazı firmalar Marco Polo Havaalanına doğrudan ve aktarmalı olan seferler düzenlemektedir. Uçuş yaklaşık İki buçuk saat sürmektedir.

Ayrıca İtalya’da tren ulaşımı da oldukça gelişmiş olduğundan Venezia Santa Lucia ve Venedik Mestre’ye ulaşabilrsiniz. Venedik Mestre Venedik’in şehir bölgesidir ve turistik bölgeye geçmek için deniz hatları ve otobüsler mevcuttur. Roma’dan trenle 3.5 saatte 40 Euro’dan başlayan fiyatlarla, Milano'dan trenle 2.5 saatte 20-30 Euro'dan başlayan fiyatlarla gidebilirsiniz.

Venedik şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Venedik'te Şehir İçi Ulaşım

Sokaklarında yürüyüp köprülerinden geçerek taşıt kullanmadan gezebileceğiniz bir yerdir. Kanalların ve adaların olduğu kısım araç trafiğine kapalıdır. Bu tarihi kısımdaki sokaklar oldukça dardır, hatta bazı sokaklardan iki kişi yan yana yürüyerek geçemez. Venedik'de gondol turları olmazsa olmazlardandır. Gondol turlarının fiyatı aşağı yukarı her yerde aynıdır ancak yine de birkaç yere fiyat sormakta fayda var. Bu turların hepsinde su trafiğinin en yoğun olduğu Büyük Kanal'dan geçilmektedir. Ulaşıma seçenek olarak su taksileri ve otobüs tekneler-vaporettolar vardır; taksi tekneler pahalı gelebilir; dakikası 1.8 Euro olarak ücretlendirilir büyük bir çantanız varsa bagaj ücreti alınabilir,  fakat pazarlık yaparak fiyatı indirebilirsiniz. Kaybolmaktan korkmayacağınız şehri yürüyerek gezmek ve keyif için gondol turunu ya da vaporettoları tercih etmek en ideal seçenek olabilir.

ACTV firması şehirdeki vaporettolar da dahil olmak üzere toplu taşımayı işletmektedir. Ayrıca firmanın sunduğu yolculuk kartları birkaç gün kalacaklar için hesaplı olabilmektedir. 24 saatlik kart 20 Euro ve 36 saatlik kart 25 Euro olmak üzere ücretlendirilmektedir.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezinden 12 km uzaklıkta bulunan Marco Polo Havaalanından taksi ya da otobüslerle şehir içine kolayca geçebilirsiniz.

Taksi ile 15-20 dakikada; ACTV Bus denilen otobüs hattı  ile yaklaşık yarım saatte şehir merkezine ulaşabilirisiniz.

Venice Treviso Airport şehirden 30 km uzaklıkta bulunan bir başka havaalanıdır ve yaklaşık 1 saatte şehir merkezine ulaştıran ACTV Bus hatları burada da mevcuttur.

Venedikte bulunan diğer havalanı ise Venice. Şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan bu havaalanından ATVO Bus ile yaklaşık 1 saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerler

Ortalama iki gün içerisinde rahatça gezebileceğiniz şehirde neredeyse tüm turistik mekanlar ada kısmında toplanmıştır. Venedik Mestre bölgesinde gezilecek pek yer yoktur.

Venedik Mutfağı

Venedik Mutfağı

Venedik’te İtalyan mutfağına ait pizza ve makarna çeşitleri oldukça yaygın fakat aslında İtalya'nın en güzel pizzası ve makarnası Venedik’te yapılmaz. İtalyanlar Venedik pizzasını ve makarnası çok beğenmez, bu yemekler daha çok Güney İtalya'ya özgü lezzetlerdir. Yine de Quanto Basta Pizza, Pizza al volo, Cip Ciap gibi pek çok restoranda lezzetli pizzalar yiyebilirsiniz. Ancak Venedik'in en önemli yemek alanını deniz ürünleri oluşturuyor. Çeşit çeşit deniz ürününü tadabileceğiniz onlarca restoran bulabilirsiniz. Bu restoranların bazıları kanalların kenarında yer alır ve özellikle akşam yemeklerinizde kanalların manzarasını seyrederek keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Ortalama fiyatların 20 Euro ile 35 Euro arasında değiştiği Osteria alla Staffa Castello'da bulunur ve popüler restoranlardandır. 

Sardalyanın soğan, üzüm ve fıstık ile pişirilip tatlı ekşi bir tatta olan Sarde in Saor ünlü bir Venedik yemeğidir. Ayrıca ıstakozahtapot ve yengeç gibi deniz ürünlerinin de çeşitli şekillerde sunumu görülmektedir. Risotto ya da vermicelli al nero di seppia adı verilen yiyecek ise şehirdeki sevilen yöresel yemeklerdendir.

Venedik'te Alışveriş

Venedik her yıl yoğun bir turist akınına uğradığı için şehirde alışveriş yapmak için seçenek çoktur. Ünlü İtalyan markalarının mağazalarını Venedik'te bulabilirsiniz. Maskelergondol temalı eşyalar, danteller ve cam işçiliği ile yapılmış takı ve süs eşyaları Venedik’ten alınabilecek öncelikli seçeneklerdendir. San Marco Bölgesi,Mercerie ve Castello Bölgesi alışveriş yapılabilecek bölgelerdendir. Rialto Köprüsü'nde bulunan birçok alışveriş dükkanında da şehre özgü hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Venedik'te alışveriş merkezi yoktur, bunun yerine butik dükkanlar bulunur. San Marco Meydanı çevresinde dünyaca ünlü markalar ve hediyelik eşya satan küçük dükkanlar bulunur. Giyim ve aksesuar ürünleri için Campo Santo Stefano ve Calle della Mandola bölgelerinde bulunan daha uygun fiyatlı butik dükkanları tercih edebilirsiniz. Bu dükkanlardaki ürünler de gerçekten kalitelidir. Kaliteli İtalyan ayakkabıları için  Bruno Magli, Mori e Bozzi ve Rolando Segalin dükkanlarını; cam işleri ve takılar için Venini ve Anticlea Antiquariato dükkanlarını tercih edebilirsiniz. Cam işi ürünlerde daha çok çeşit bulabileceğiniz yer aslında Murano Adası'dır. Meşhur Venedik maskeleri ve kostümleri için Atelier Marega iyi bir seçenektir. Ayrıca Murano Art Shop'da maske, müzik kutusu, oyuncak bebek ve kukla gibi el işlerini bulabilirsiniz. Özellikle Moro tarafından yapılan minyatür binalar ve gondollar çok popülerdir. Moro tarafından yapılan ürünleri ayırt etmek için ürünlerin altında imzasını arayabilirsiniz.

İtalyan mutfağının vazgeçilmezi makarnalara rengarenk ve şekil şekil olarak Venedik’te de rastlanmaktadır. Hatıra kalsın ya da diğer sevdikleriniz de tatsın isterseniz sizin için bir diğer alışveriş alternatifi olabilir. Makarna gibi pek çok yiyeceği şehrin farklı noktalarında kurulan pazarlarda bulabilirsiniz. Özellikle Rialto'da her gün sebze, meyve ve balık pazarları kurulmaktadır.
 

Venedik Festivaller

Venedik için festivallerden en meşhur olanı Venedik Karnavalı'dır ve şubat ayında gerçekleşen bu festivalde Venedik’te adeta adım atacak yer kalmaz. Şehir turist akınına uğrar ve turistik bakımdan en pahalı dönemindedir. Meşhur maskelerini geçirmiş değişik kıyafetli insanlar her yere dağılmış olarak çeşit çeşit aktiviteler için renkli bir atmosfer oluştururlar.

 • Venedik Karnavalı (Şubat)
 • Venedik Film Festivali (Ağustos sonu, Eylül başı)
 • San Marco Festivali (25 Nisan)
 • Vogalonga (Mayıs)
 • Festa Medioevale del vino Soave Bianco Soave (5 Mayıs)
 • Serenissima (Haziran)
 • Redentore Festivali (Temmuz)
 • Vivaldi Festivali (Eylül)
 • Opera Festivali (Eylül)
 • Venedik Maratonu (Ekim)
 • Festa della Madonna della Salute (21 Kasım)

 

Venedik Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Epiphany (6 Ocak),
 • Paskalya (Mart/Nisan),
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran),
 • Yerel Kutlama(29 Haziran),
 • Assumption (15 Ağustos),
 • Hristiyan Festivali (1 Kasım),
 • Immacolata Concezione (8 Aralık),
 • Noel (25 Aralık)

Venedik Pratik Bilgi

 • Polis: 113
 • İtfaiye: 115
 • Ambulans: 118