Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute Venedik'in en güzel kiliselerinden birisidir. Büyük Kanal üzerinde Dorsoduro bölgesinde yer alır ve kanal turlarında görülen en güzel yapılardan birisidir. Kısaca La Salute yani sağlık olarak da bilinir. 1631 yılında, yaklaşık 80,000 Venedikli'yi öldüren büyük bir veba salgınından sonra Hz. Meryem'e şükretmek amacıyla yapılmaya başlanmıştır. Bina 1687 yılında tamamlanmıştır.

Aslında küçük bir bazilika olan yapının mimarı Baldassare Longhena'dır. 1631 yılında Venedik Senatosu Hz. Meryem'in Venedik'i vebadan kurtardığına inanarak adına bir kilise yaptırma sözü vermiştir. Senato bunun için bir yarışma başlatmıştır ve yarışmayı da genç mimar Baldassare Longhena kazanmıştır. Venedik'te Barok mimarinin öncülerinden olan Longhena, mihrapta bir Bizans ikonu kullanmıştır ve bazilikanın kubbesinde de Bizans ve Yahudi binalarının yapılıarından esinlenmiştir. Ancak Longhena bazilika tamamlanamadan 5 sene önce ölmüştür.

Kilisenin en dikkat çekici özelliklerindne biri kubbesidir. Kubbe, Venedik'in simgeleri arasında yer alır. Kilisenin mimari yapısında Meryem Ana'ya dair temsiller ön plana çıkmaktadır. İç mimari de en az dışı kadar etkileyicidir. 

Bazilikanın içerisinde, o dönemde 94 yaşında olan Titiano'nun vebaya yakalanmadan hayatta kalabilmesinin şerefine hediye ettiği çok değerli 12 resim bulunmaktadır. Bazilikaya giriş ücretsizdir ancak bünyesinde bulunan Sacrestia Maggiore'ye giriş yetişkinler için 4 Euro'dur. Burada Palma Il Giovane'nin Venedik'in vebadan mucizevi kurtuluşunu anlattığı resmi ve Titiano gibi diğer başarılı sanatçıların resimleri de bulunmaktadır.

Bazilikada her yıl 21 Kasım tarihinde Bakire Yortusu kapsamında bir geçit töreni yapılmaktadır. İtalya'nın en çok fotoğrafı çekilen ve ziyaret edilen dini yapıları arasında gelen Santa Maria della Salute'i mutlaka gezilecek yerler listesine ekleyin.