Venedik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya'nın kuzeydoğusunda bulunan Venedik, 117 adası ve irili ufaklı 400 köprüsüyle İtalya turlarının vazgeçilmez duraklarından birisidir.  Bu adalar ve kanallardan oluşan muhteşem şehir "Kanallar Şehri", "Sular Şehri" ve dünyaca ünlü maskeleri nedeniyle de "Maskelerin Şehri" olarak da anılmaktadır. Uzun yıllar boyunca dalgaların etkisiyle oluşan lagün, şehrin fotoğraflarda görülen kanallar bölgesini oluşturmaktadır. Bu bölge ve şehirde bulunan pek çok tarihi eserUNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Roma İmparatorluğu döneminde kurulan Venedik, imparatorluğun dağılmasıyla Bizans İmparatorluğu'nun yönetimi altına girmiştir. Kanallardan dolayı dağınık bir yapıya sahip olduğu için Bizans yönetiminin baskısı şehirde fazla hissedilmemiştir ve şehir biraz da bağımsız bir şekilde hızla gelişmiştir. Balıkçılık tarih boyunca yerli halkın önemli bir geçim kaynağı olmuştur ve günümüzde de hala öyledir. Balıkçılığın zamanla daha da gelişmesi ve gemi yapımının da hızlanmasıyla Venedik Cumhuriyeti özellikle Orta Çağ'da ve Yeni Çağ'da önemli bir ticari güç olarak ortaya çıkmıştır. Akdeniz ticaretinin hakim devletlerinden birisi olarak hem devlet hem de halk zenginleşmiştir. Bu sayede Venedik'te sanat ve mimari de büyük bir gelişim göstermiştir. Rönesans döneminde önemli bir rol oynayarak pek çok sanatçıyı ağırlamıştır. Bu sanatçıların da etkisiyle şehir önemli bir tarihi birikime sahip olmuştur ve günümüze kadar korunabilen pek çok tarihi eseriyle görülmeye değer bir şehirdir.

Venedik'te turistlerin en sevdiği etkinliklerin başında şehrin büyük küçük bağlantılı köprülerinden geçerek dar sokaklarında kaybolmaktır. Her adımında size aşkı hatırlatacak görünümündeki romantik havasına, sular üstünde süzülen gondollar da eklenince küçük küçük adalardan oluşmuş İtalya adasından ayrılmak istemeyeceksiniz. Bu gondol turlarının fiyatları genel olarak sabittir. Ayrıca çoğu da turda ziyaretçilere birer kadeh şarap da ikram edilir. Şarabınızı yudumlarken Venedik'in kanallarında tarihi dokuyu soluyarak eşsiz bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Şehrin kanallardan oluşan kısmı aslında sadece turistiktir. Akşamları bu kısımda çok insan görmek mümkün değildir. Şehrin anakarada bulunan Mestre bölümü akşamları daha hareketlidir ve çoğu Venedikli burada ikamet etmektedir. Venedik Mestre bölgesinde gezilecek çok yer olmadığından zamanınızın neredeyse tamamını Venedik’in turistik bölgesi olan ada kısmında geçirmelisiniz.  Venedik gezildikten sonra uğranılacak noktalardan; Murano ve Burano Adaları da görülmeye değerdir.

Sahip olduğu Akdeniz iklimi dolayısıyla kışın dahi aşırı bir soğuğu yoktur ve Şubat ayında gerçekleşen Venedik Karnavalı da görülmeye değer bir eğlence olarak herkesin meşhur Venedik maskelerini takıp hiçbir sınıf farkının kalmadan doyasıya eğlenildiği kalabalık bir festivaldir.

 

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı