Murano Genel Bilgiler / Rehber

Köprülerle birbirine bağlı adalar serisinden oluşan Murano, Kuzey İtalya’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Bir zamanlar bağımsız bir komün olan Murano Adaları, artık Venedik Komünü’ne bağlı bir alt komündür.
 
Murano köprülerle birbirine bağlı, sekiz kanalın ayırdığı, yedi ayrı adadan oluşan bir dizi adalar bütünüdür. Sacca Mattia, San Donato, Sacca Serenella, San Pietro Martire, S. Teresa e S. Mattia, S. Giacomo e S. Maffio ve S. Chaiara e S. Stefano yedi ayrı adanın isimleri olup Venedik Lagünü’nde bulunan bu adaları ayıran kanallar ise; Canale Bisatto, Canale di San Mattia, Canale degli Angeli, Canale di San Donato, Canale Ondello, Canale dei Marani, Canale di Tessera, Canalle Serenella isimleriyle anılır.
 
Murano Adaları Roma döneminde balık tutmak ve tuz üretmek amacıyla kullanılıyordu. Aynı zamanda ticari bir noktaydı. 1291 yılında Venedik’teki cam üreticilerin hepsi yangın riski nedeniyle Murano’ya taşınmak zorunda kaldılar. Sonraki yüzyıllarda ticarete başlayan cam zanaatkarları ilk başta cam boncuklar ve aynalar ile ünlü oldu. Aventurine camı bu adalarda icat edildi ve adalar bir süre sonra Avrupa’nın en büyük cam üreticileri haline geldi. Daha sonra cam avizeleri ile meşhur olan adaların hala temel endüstriyel ürünü camdır.
 
15. yüzyılda Venedikliler için bir tatil yeri olarak oldukça popüler olan Murano Adaları’na saraylar inşa edildi ancak bir süre bu popülerlik durdu. Adanın kırsal alanları ve güzel bahçeleri ise 19. yüzyıla kadar adaya daha fazla konut yapılmasının sebeplerinden biri oldu.

 

Murano’nuncam zanaatkarları kısa sürede adanın en önemli insanları haline geldi. 14.yüzyılda cam üreticilerine kılıç kuşanmaları, Venedik devletinden dokunulmazlık almaları ve kızlarının Venedik’in en zengin aileleri ile evlilik bağı kurmaları uygun bulunurdu. Bunun gibi bazı yasal imtiyazların karşılığında cam üreticilerinin Murano’dan ayrılmaları yasaktı. Ancak, birçoğu İngiltere ve Hollanda gibi başka ülkelere göç etme riskini alarak bu ülkelerde cam fırınları kurmuşlardır. Muranolu cam üreticileri yüzyılın en yüksek kaliteli cam ürünlerini üretmişlerdir. Damıtma gibi cam üretimi teknolojilerini geliştirerek emaye cam, altın parçacıklı cam “aventurin”, renkli camlar “millefiori”, süt camı “lattimo” ve değerli taşların camdan taklitleri yapılıyordu. Günümüzde, Muranolu cam zanaatkarları asırlık teknikleri kullanarak çağdaş cam sanatının ve cam avizelerinden şarap tıpalarına kadar camdan ürünlerin her çeşidini yapmaktadırlar. Venedik, cam ve kristal üretiminin sırrını korumayı sürdürmesine karşın Cumhuriyet döneminde bu konudaki tekelini 16. yüzyılın sonunda kaybetti. Çünkü bazı cam üreticileri birçok Avrupa ülkesinde cam yapımının sırlarını ifşa ettiler. Murano’yu ziyaret ettiğinizde Palazzo Giustinian’daki Museo del Vetro veya Murano Cam Müzesi’nde cam üretiminin tarihine tanık olabilir, bununla birlikte Mısır dönemi cam örneklerini de görebilirsiniz. Murano’daki tarihi cam fabrikalarına sahip bazı cam markaları arasında Venini, Alessandro Mandruzzato Ferro Murano, Barovier & Taso, Simone Cenedese ve Seguso gibi çok önemli markalar bulunmaktadır. Orijinal cam sanatını dış pazardan korumak isteyen bu markalar, ürünlerin Murano’da yapıldığını belgeleyen bir sertifikaya sahiptir.
 
Murano seyahatiniz sırasında mutlaka cam fabrikalarını ziyaret etmeli, yapılan camlar ilginizi çekerse Murano’daki cam müzelerini de gezmelisiniz. Museo del Vetro, tarihi Venedik cam tekniklerini ve Mısır döneminden beri üretilen cam çeşitlerini görebileceğiniz bir müzedir. Giriş ücreti 10 Euro olan müze, 1923’te Murano’nun Venedik’e bağlanması ile müze haline gelmiştir. Murano’da 12. yüzyıla ait Bizans mozaiklerini görebileceğiniz Saint Mary ve Saint Donatus Bazilikaları’nı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu mozaikler bazilikaların hem kubbelerinde hem de zeminlerinde bulunmaktadır. Ayrıca Bellini tarafından yapılmış sanat eserlerini ve Ballarin ailesinin şapelini barındıran Saint Peter the MartyrKilisesi’ni mutlaka görmelisiniz. Bu kilise 1506’da yapılmış olup oldukça etkileyici sanat eserleri ile doludur. Adada en çok ziyaret edilen yerlerden biri de mavi camdan yapılma soyut bir sanat eseri olan Campo Santo Stefeno’nun bulunduğu meydan olup St. Stephen Kilisesi ve 19. Yüzyıl Saat Kulesi de bu meydanda bulunur. Murano’nun diğer önemli noktası Palazzo Da Mula ise Venedikli zenginlerin yazlık destinasyonu olarak bilinirdi. Bu binanın cephelerinde bulunan Gotik pencereler oldukça görkemlidir; 12. ve 13. yüzyılın Venedik-Bizans panelleri binanın ihtişamını artırmıştır. Son olarak Murano Adası’na gitmişken cam ürünlerin satıldığı hediyelik eşya dükkanları da uğramayı unutmayın.

Murano ile İlgili

Editörün Kaleminden

Murano Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa