Venedik Otelleri

Kuzey İtalya'da 118 ada üzerine kurulan, eşsiz su kanallarıyla, tarihi eserleriyle, modernizmi ve geçmişi birleştiren yapısı ve eşsiz güzelliğiyle Venedik, Avrupa'nın gözde şehirlerinden birisidir. Romantizmin sembolü halini almış kanallarıyla masalsı bir güzelliği tarih boyunca yansıtan Venedik, turizmin de hayli geliştiği büyüleyici tatil kentlerinden biridir. Öyle ki Venedik'e yıllık yaklaşık 20 milyon turist gelmektedir. Venedik şehri San Marco, Castello, San Polo, Santa Croce, Cannaregio, Dorsoduro ve Giudecca olmak üzere 7 Sestiere’den oluşmaktadır. Motorlu taşıt trafiğine kapalı olan şehirde ulaşım vaporetto adlı su kanalı araçlarıyla gerçekleştirilir.

Şehir karnavallar açısından da zengin bir coğrafya. Şubat ayında Venedik Karnavalı'nın yapıldığı şehirde Nisan ayı ise San Marco Karnavalı'nın düzenlenme zamanıdır. Pek çok kültürel faaliyetin tüm hızıyla sürdüğü Venedik, sıcak havaları sevmeyenler için Eylül'de daha doğru bir tercih olacaktır. Bu ayda şehirde klasik müzik temelli iki çeşit festival düzenlenir. Yaz aylarının başlangıcı ise turizm kenti olan Venedik'e dünyanın dört bir yanından gelen insan selinin habercisidir. Bu aylarda şehirde şahit olabileceğiniz Venedik Film Festivalleri ve Serenissima, şehrin havasını büyük oranda yükselten etkinlikler olarak dikkat çekmektedir.

1

Tarihi ve Modern Venedik Mimarisi

Venedik otellerinde genellikle Venedik mimarisinin etkileri görülür. Venedik tarihinin eşsiz dokusunu yansıtan tarihi butik oteller bunun en iyi örneğidir. Tarihi dokunun ötesinde Venedik otellerinde modern dünyanın tüm etkilerini de görebilirsiniz. Özellikle yıldız sayısı çok olan otellerde lüks bir konaklama için gereken her şeye sahip olmanız mümkündür. Şehrin merkez bölümü çoğunlukla ve özellikle de yaz aylarında çok kalabalık olur. Merkezden biraz daha uzak olan kıyı Sestiere’lerinde ise hayat biraz daha sakindir. Venedik’i romantizmin sembolü şehirlerden biri haline getiren gondol turlarında bu fark dikkate alınır. Bu konuda tecrübeli çiftler gondol turlarını gerçekleştirmek için genellikle şehrin sakin kesimlerini tercih ederler.

Venedik’te otel fiyatları konusunda da merkeze uzaklık konusu temel belirleyicidir. San Marco Meydanı ve çevresinde bulunan ve Büyük Kanal’a nazır olan oteller çok yüksek fiyat ödemeleri gerektirirken, daha uzak bölgelerdeki kıyı Sestiere’leri daha uygun fiyatlara rezerve edilebilir. Otel fiyatları yüksek olsa da kalite, yol masrafının azalması ve Venedik’in tadını gerçekten çıkarmak gibi etmenler göz önüne alındığında merkezi yerlerde bulunan otelleri tercih etmek daha doğru görünür.

Venedik şehri çok üst seviye elit, lüks butik otellerin yanı sıra daha uygun fiyatlarda mütevazi ölçekli hostelleri de sınırları içerisinde barındıran çok yönlü bir kenttir. Böylece yıllık 20 milyon turist alan şehir çok farklı tarzda çeşitli turistlere ev sahipliği yapabilmektedir. 7 Sestiere’den oluşan Venedik şehrinde her bir Sestiere’nin kendine göre özellikleri vardır. Şimdi kısaca bu Sestiere’lere değinelim.

2

Venedik Şehri Sestiere’leri

San Marco Meydanı; San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Ahlar Köprüsü gibi şehrin en önemli eserlerinin bulunduğu merkez noktasıdır. Buradan Burano ve Murano Adaları’na vaporettolarla, havaalanına ise San Zaccaria durağından kalkan botlarla gidilebilir.

Castello, San Marco’dan sonra en işlek Sestiere’lerdendir. Burada her yere yürüme mesafesinde olursunuz ve Burano, Murano Adaları’na doğrudan deniz otobüsleri ile geçebilirsiniz. Deniz Tarihi Müzesi ve Venedik Tersanesi de bu bölgede yer alır. Hem merkeze yakın olan hem de daha sakin ve halkla iç içe bir tatil için Castello oldukça uygun bir tercih.

San Polo, Büyük Kanal eğrisinde bulunup San Marco’dan sonra en büyük Sestiere’dir. Kanala nazır otellerde konaklamak isteyenlerin uğrak yerlerinden birisi de bu bölgedir.

Santa Croce, Venedik’in batısında yer alan ve ana otobüs duraklarının bulunduğu Piazzale Roma Meydanı’nı kapsayan bölgedir. Bu bölge şehrin en az turistik yeridir. Vaporettolar ile merkezi yerlere kolaylıkla gidebilirsiniz ancak maliyetin yüksek olduğu unutulmamalı.

Cannaregio, Santa Lucia Tren İstasyonu’nu içerisinde bulundurmasıyla önem kazanan bir bölgedir. Bu bölgenin diğer özellikleri arasında en eski Yahudi Gettosuna ev sahipliği etmesi ve şehir nüfusunun 3’te 1’inin burada olması sayılabilir.

Dorsoduro, San Marco’nun karşı kıyısında kalan ve Büyük Kanal’a 10 dakika yürüme mesafesinde olan bölgedir. Venedik gece hayatı denince akla gelen ilk yer Dorsoduro’dur.

Giudecca, anakaranın karşısında konumlanan bir ada olup bu bölgede çoğunlukla zenginler yaşamaktadır. Anakaraya doğrudan bir köprü bağlantısı bulunmayan bölgeden gitmek için vaporettoları kullanmanız gerekir. Dolayısıyla ulaşım masrafları konusunda dezavantajlı bir bölgedir

San Marco Meydanı ve çevresi olarak da bilinen ve şehrin merkezi olarak kabul edilen bölgede bulunan otellerin genel fiyat aralığı gecelik 150-250 Euro bandında seyrediyor. Otel fiyatlarına %10’luk KDV dahil ve ayrıca kişi başı 3,50 Euro şehir vergisinin de üzerine eklendiğini belirtelim. Söz konusu bu fiyatlar ilk bakışta göz korkutucu olabilir. Ancak bu fiyatların turizmin asıl canlandığı yaz mevsiminde geçerli olduğunu hatırlatmak gerek. Turist oranının yaza kıyasla düştüğü kış mevsiminde ise fiyatlar da doğru orantılı olarak yarı yarıya hatta üçte biri oranında düşüş gösterebilir.

Venedik Otel Fiyatlarında Merkeze Yakınlık Etkisi

Venedik otellerinin fiyatlarındaki değişimde merkeze yakın olmalarının haricinde etkili olan bir diğer unsur da manzaradır. Büyük Kanal olarak bilinen ve adeta Venedik'i Venedik yapan ünlü kanal, otel fiyatlarını doğrudan etkiler. Penceresinden, tarih boyunca şehrin kalbi olmuş ve özellikle son yıllarda romantizmin sembolü olmuş olan Büyük Kanal'ın eşsiz güzelliğinin görülebildiği oteller, diğerlerine nazaran daha pahalıdır. Venedik tatilinizi planlarken otel rezervasyonunuzu erkenden ve internet üzerinden yaparsanız şehirde daha uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

3

Venedik'te otel rezervasyonu yapabileceğiniz yerlerin başında merkez kabul edilen San Marco geliyor. Onu takip eden San Polo ve Santa Croce de Büyük Kanal çevresinde dikkat çeken yerler arasında. Bu bölgelerde fiyatlar genel olarak oldukça yüksek ancak otel kalitesi de etkileyici demek yanlış olmaz. Merkezi bir konumda konaklayıp daha az miktarda para ödemek isteyenler için de şehir merkezinde bulunan hosteller doğru seçenek.

Venedik'te Ulaşım

Venedik'in en dikkat çekici özelliklerinden birisi şehrin motorlu araç trafiğine kapalı olmasıdır. Şehirde kanallar arasında ulaşımı sağlamak için vaporetto adlı deniz otobüsleri ile deniz taksileri var. Bu araçların ulaşamadığı yerlerde ise yürümek durumunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla yürümekten pek hoşlanmayanlara Venedik tatili önermek zor olur. Vaporettolar Venedik kanallarında güzel yolculuklar sağlasa da maliyet açısından moralleri biraz bozuyor. Bu araçlarla ulaşım hayli maliyetli olduğu için seyahat tercihlerinizi planlarken bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yani ucuz olarak görülen merkezden çok uzak bir otelde kalmanız durumunda her gün verdiğiniz yol parası hesaba katıldığında zarar edebilirsiniz. Vaporetto duraklarının olmadığı bölgeler ulaşım konusunda sıkıntıya sebep olabilse de San Marco gibi merkezi yerlerin yakınında çok sayıda durak olduğu söylenebilir. Yine de gün içerisinde sürekli aktarmalarla yolculuk yaparak hem parasal açıdan hem de yorgunluk açısından yıpranmamak için Guidecca, Büyük Kanal ve San Marco gibi merkezi yerlerde kalmayı tercih edebilirsiniz.

Tatil kenti Venedik her yıl kapılarını gezgin ziyaretçilerine açıyor. Yıllık 20 milyona yakın kişi tarafından ziyaret edilen Venedik, turistlerin uğrak yerlerinden biri olmaya her sene devam ediyor. Büyük Kanal gibi harika dokusunu yansıtan güzellikleri ve köklü tarihi ile bu başarıyı elde eden Venedik'te turistlerin ve şehir halkının konaklaması için çok sayıda otel var. Otel denildiği zaman otelin rahatlığı, konforu ve imkanları ön plandadır. Ancak tüm bunların yanında otelin fiyatı da ziyaretçiler için büyük önem arz eder. Venedik tatiline çıkmadan önce bu meseleyi uzun uzun düşünüp araştıran tatilciler için şehirde pek çok ucuz otel seçeneği bulunuyor. Şehrin merkezi olarak kabul edilen San Marco Meydanı ve çevresi genellikle yüksek fiyatlı otellerle doluyken, daha uzak bölgelerde otel fiyatları düşmektedir. Mesafenin yanı sıra sağladığı imkanlara göre de değişkenlik gösteren fiyatlar, otel tercihi sırasında doğru bir şekilde karşılaştırmalı olarak incelenmelidir.

4

Venedik Otel Rezervasyonlarında Erken Tarih Etkisi

Venedik otellerinde fiyattan tasarruf etme hususunda rezervasyonun erken yapılması ve yapıldığı mevsim gibi hususlar önemlidir. Örneğin aynı oda Ocak ayı sonundaki indirimle 89 Euro olabiliyorken, yaz mevsimi indirimsiz hali 250 Euro seviyesine çıkabilir. Yine rezervasyonu en az 1 ay önceden yapmanız da fahiş fiyatlarla karşılaşmamak adına çok önemlidir.

Venedik otel fiyatları açısından Avrupa'nın en pahalı şehirlerindendir. Lagün dışında kalan yerler bir nebze daha ucuz olabilirken lagün içinde uçuk fiyatlar söz konusu. Dolayısıyla Venedik'te ucuz otellerde kalmak için merkezden uzak yerleri tercih etmelisiniz. Ancak merkezden uzaklaştıkça günlük gezinti masrafınızın da giderek artacağı bir gerçek. Bu çapraşık durum Venedik'te tatil yapmak isteyenlerin kafasını bir hayli karıştırmaktadır. Bu değerlendirmelerden sonra şimdi Venedik'te yer alan nispeten ucuz denilebilecek birkaç otele göz atalım.

Venedik'in Marghera adlı sanayi bölgesinde bulunan Venice Amazing Home, 167 TL gibi bir fiyatla belki de Venedik'te bulabileceğiniz en ucuz oteldir. Apart-hotel formatındaki bu tesis şehir merkezinden 10 km uzakta. Konum ve özellikler olarak beklentilerin uzağında kalan bu mekan, otel fiyatlarının pahalılığı ile nam salmış bir şehir olan Venedik'te uygun fiyatıyla bir şansı hak ediyor.

Şehir merkezine 900 metre mesafede Cannaregio Bölgesi'nde bulunan Corte Loredana, merkeze yakınlığı ile diğer birçok seçeneğin önüne geçiyor. 284 TL rezervasyon bedeline sahip olan otel, merkeze olan yakınlığı göz önüne alındığında ucuz oteller arasında sayılabilecek nitelikte.

Bakabileceğiniz bir diğer otel de Backpackers House Venice'dir.

 

Birbirinden güzel otellerle dolu olan Venedik, tatilcilerin her daim uğrak yerlerinden biri olmuştur. Rahat, lüks, konforlu, tarihi oteller çeşitli fiyat aralıklarında hizmet veriyor. Farklı bütçelere hitap edecek otellerin bulunduğu Venedik'te çok sayıda 5 yıldızlı otel de bulunuyor. Sağlamış olduğu harika imkanlar 5 yıldızlı otelleri her zaman diğerlerinden bir adım öteye geçiriyor. Venedik 5 yıldızlı oteller konusunda da turizm şehri olmanın hakkını veriyor. Şimdi bu otellerden öne çıkan bazılarını inceleyelim.

Hotel Concordia, Venedik'in merkezi olarak kabul edilen San Marco Meydanı'nı doğrudan görür. Eşsiz güzelliğe sahip Calle Larga Caddesi'nde bulunan otelin çevresinde çok sayıda restoran ve bar bulunuyor. 18. yüzyıl esintilerini yansıtan lüks odaları, ahşap heykelleri ve teknolojik yönden desteklenen sistemleri ile ziyaretçilerine her yönden hitap ediyor.

5

Hilton Molino Stucky Venice, Giudecca Adası'nda bulunuyor. Eski bir değirmenin yenilenmesi ile oluşturulan bu otel, çatı katı yüzme havuzu ve şehrin en büyük spa merkezine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Çatı katı barında Venedik'i ayaklarınız altına seren otelde farklı tarzda çok sayıda restoran da hizmet veriyor. Spa küveti ile Türk hamamı da bulunan otel, 7/24 fitness hizmeti vermektedir. Şehir merkezinden uzakta olan bu otelde kafa dinlemek isteyenler için harika bir ortam var. Ayrıca yalnızca 20 dakika içerisinde merkeze ulaşmanızı sağlayan su servisinin de bulunduğunu unutmayın.

Bir diğer 5 yıldızlı otel olan Hotel Metropole, meşhur San Marco Meydanı'na 350 metre mesafede ve Venedik Lagünü manzarasına sahip.  Otel koridorlarında antika vantilatörler vb. eşyalardan oluşan elektrik koleksiyonu bulunuyor. Otel Ahlar Köprüsü'ne 5 dakikalık yürüme mesafesinde.

Venedik şehrinin bir diğer 5 yıldızlı oteli olan Bauer Palazzo, San Marco'ya 2 dakika yürüme mesafesinde oldukça merkezi bir yerde. Klasik Venedik tarzı dizayn edilen otel çevresinde bulunan De Pisis Restaurant'ta İtalyan mutfağının ve dünya mutfağının pek çok klasiğini tadabilirsiniz. Yine Bar Canale kafesi de gün içerisinde her türlü tatlı, tuzlu ve kahvaltılık hizmetlerinden yararlanabileceğiniz harika bir mekan.

Venedik 5 yıldızlı otellerin fiyat aralığına baktığınızda başlangıç seviyesinde Grand Hotel Dei Dogi, The Dedica Anthology, Autograph Collection oteli bulabilirsiniz. Venedik'in sessiz bir ortam sağlayan oteli ile San Marco arasında günde 4 defa motorlu tekne seferi düzenleniyor.

Venedik Otel Fiyatlarında Büyük Kanal'ın Etkisi

Büyük Kanal'a nazır konumu ve meşhur San Marco Bazilikası'na yürüyerek 5 dakika mesafesiyle dikkat çeken bir diğer 5 yıldızlı otel The St. Regis Venice'tir. Rezervasyon için yüklü bir meblağ ödenmesi gereken otel, buna rağmen pek çok ziyaretçi tarafından çokça tercih edilmekte ve en yüksek puanları alan oteller arasında yer almaktadır. Merkezi bir konumda olmasının yanı sıra Büyük Kanal'a nazır olması da Venedik’te otellerin fiyatını en çok etkileyen faktörlerdendir. Nitekim Büyük Kanal bu şehrin adeta kimliğini oluşturur.

Cannaregio Bölgesi'nde bulunan Aquavenice oteli, Venedik'te ziyaretçiler tarafından en fazla beğenilen ve bu memnuniyetin puan olarak da gösterildiği otellerden birisi. Çevresinde 215 restoran ve 123 gezilecek yer bulunduran otel, konumuna bakıldığında komşularına göre daha ucuz bir seçenek olarak görülmektedir. Nitekim bu bölgede oteller genelde 4 haneli fiyatlara çıkabilmektedir.

Venedik'te 9+ puan bandında yer alan bir diğer otel de San Marco'da bulunan Rosa Salva Hotel'dir. Yalnızca konumu itibariyle dahi bu ilgiyi hak edebilecek olan otelin sunduğu hizmetler de yeterince iyi görünüyor.

6

San Polo'da bulunan nehir manzaralı Hotel L'Orologio, çevresinde bulunan 339 restoran ve 220 gezilecek yerle ziyaretçiler tarafından 9+ puanlamayı hak eden oteller arasında yer almıştır. Otelde İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca konuşuluyor. Bu da otelin uluslararası turist akınına etkili bir şekilde karşılık verebildiğinin göstergelerinden biridir.

La Fenice'ye 900 metre uzaklıkta yer alan B&B HORTUS Otel, Venedik şehrinde değerlendirmeye alınan oteller arasında zirvedekilerden biri. Rialto Köprüsü, Ca' d'Oro ve Piazza San Marco gibi şehrin önemli simgelerine yakınlığıyla dikkat çeken B&B HORTUS Otel; müzeler, kiliseler ve Dorsoduro ile yakınlığı açısından çok iyi bir tercih. Otel Marco Polo Havaalanı’na 8 km mesafede yer alıyor.

Venedik şehrinin merkezi olarak sayılabilecek ilk yer meşhur San Marco Meydanı. Şehrin en köklü meydanı olan San Marco, konumu itibariyle de su kanalının yanında yer alıyor. Su kanalına doğrudan bağlantısı olan bir diğer bölgeler de San Polo ve Dorsoduro. Bunlar ve bunların haricinde kalan 4 bölge daha Venedik şehrinin bütününü oluşturuyor. Tüm bu bölgeler Sestiere olarak adlandırılan şehir bölümleri. San Marco, Castello, San Polo, Santa Croce, Cannaregio, Dorsoduro ve Giudecca Sestiere’ler Venedik şehrini meydana getiriyor. Kanala olan bağlantıları açısından şehrin merkezi sayılabilecek San Marco, San Polo ve Dorsoduro, turizmin gelişmiş olduğu ve pek çok otelin bulunduğu yerler. Şehrin en canlı yerlerinden birisi olan San Polo, Büyük Kanal eğrisinde yer alıyor. En küçük Sestiere olan San Polo, San Marco’ya göre daha sakin bir bölge ancak yine de en iyi restoranlara yakın bir konumda. Merkezi konum açısından San Polo, San Marco’dan sonra en ünlü bölge. San Polo ziyaretçiler için lüks oteller ile kapılarını açıyor. Bunlardan bazıları; Palazzetto Madonna, Hotel L’Orologio, Sogno di Giulietta e Romeo ve Antica Locanda Sturion.

7

Peggy Guggenheim Koleksiyonu ve Akademia gibi şehrin önemli sanat galeriyle dikkat çeken Dorsoduro, Büyük Kanal’a 10 dakika yürüme mesafesinde. Santa Maria della Salute Bazilikası’nın da bulunduğu Dorsoduro, Venedik şehir merkezini oluşturan önemli bölgelerden birisi. Dorsoduro’yu öne çıkaran en dikkat çekici özelliği ise Venedik’in gece hayatı konusunda başı çeken merkezi olması. Campo Santa Margherita meydanı ve çevresinde Venedik geceleri hayli uzun geçiyor. Merkeze yakın olması ve gece hayatının aktif olması gibi artı özellikleri olan Dorsoduro’da otel fiyatları da diğer merkezi bölgelere kıyasla daha uygun. Sina Centurion Palace, Hotel Agli Alboretti ve Hotel Ca’ Nobile Corner Dorsoduro’da bulunan otellerden bazıları.

Venedik Merkez Otellerinin Artı ve Eksileri

Venedik Merkez otellerinin artılarını ve eksilerini değerlendirmeye tabi tuttuğumuz takdirde artılar arasında şehrin kalbinde olmak, pek çok faaliyetten çok daha aktif bir biçimde yararlanmak, şehrin modern ve tarihi pek çok etmenine derinden vakıf olmak, otel kalitelerinin hayli yüksek olması, uzun süreli yolculuklar yapmamak ve dolayısıyla yol masrafının fazla olmaması sayılabilir. Negatif yönlere geldiğimizde ise otel masraflarının çok yüksek olması, bölgenin çok kalabalık ve gürültülü olması gibi maddeleri saymak mümkün.

Butik oteller oda sayısı az olup sağlamış olduğu hizmet kalitesi açısından 5 yıldızlı otelleri geride bırakan lüks otellerdir. Genellikle otel sahibinin misafirlerle ilgilendiği butik otellerde çok fazla personel bulunmaz. Ağırlanan misafir sayısının da dolayısıyla az olduğu butik otellerde işletme sahibiyle doğrudan temas halinde olup özel hizmet alırsınız. 24 saat oda servisi hizmeti bulunan butik otellerde konaklamanızın güzel geçmesi için her şey ayarlanır. Pek çok tatil şehrinin olmazsa olmazlarından olan butik otellere Venedik'te de rastlamak mümkün. Şimdi Venedik şehrindeki ünlü butik otellerden birkaç tanesini inceleyelim.

SINA Centurion Palace; ücretsiz yüksek hızlı wi-fi, spor salonu, toplantı odaları ve kahvaltı imkanları sunuyor. Dorsoduro'da bulunan otelin yaklaşık 500 metre çevresinde 127 restoran ve 185 gezilecek yer var. Marco Polo Havaalanı'na uzaklığı ise 8 km. Venedik tatilinizi çok lüks bir düzeye taşıyacak olan SINA Cenutrion Palace'ta gecelik konaklama fiyatı 2743 TL. Oldukça pahalı bir meblağ ancak rahatına düşkün lüks severler için bu otel çok iyi bir seçenek.

Ca' Maria Adele, Venedik'teki butik otel seçeneklerinden biri. Dorsoduro bölgesinde bulunan otelin artıları arasında teras, özel diyet menüleri ve kuru temizleme bulunuyor. Her yönden tam olan özellikleri ile olağanüstü bir tatil geçirmek için ödemeniz gereken meblağ 4479 TL.

8

San Polo bölgesinde bulunan Riva Del Vin Boutique Hotel, Venedik'teki butik otellerin en uygun fiyatlı olanıdır. 811 TL'ye rezervasyon yapabileceğiniz otel, Marco Polo havaalanına 7 km mesafede. 3,5 yıldızlı otelde bar, oturma salonu ve concierge imkanları yer alıyor. Ayrıca otele evcil hayvanların girmesine de izin veriliyor. 500 metre çevresinde 476 restoran bulunuyor. Burası daha uygun bir fiyata tatilin tadını Venedik'te çıkarmak isteyenler için makul bir seçenek.

Venedik tatilinizi adeta bir sarayda yaşamak mı istiyorsunuz? Aman Venice Butik Otel, bu isteğiniz için muhteşem bir tercih olacak. Spor salonu, teras, bar ve kuru temizleme imkanlarının bulunduğu otelde uşak hizmetiniz de bulunuyor. Hayli lüks olmasının yanı sıra tarihi dokusuyla da dikkat çeken Aman Venice, çevresinde 377 restoranla ve 317 gezilecek yerle her türlü hizmet imkanını ziyaretçilere tanıyor. Tatilinizi bu saray gibi otelde geçirmenin maliyeti ise hayli tuzlu. Rezervasyon için 9896 TL'yi gözden çıkarmanız gerekecektir.

Butik oteller ilk bakışta fazla pahalıya mal olan kötü planlar gibi görünebilir. Ancak tatilin gerçekten hakkını vermek isteyen tatilciler yahut bir iş görüşmesinde tarafların mutlu olmasını sağlamak isteğinde olan işletme sahipleri için bu derece etkileyici otellerde konaklamak adeta şart diyebiliriz. Hiç kuşkusuz konaklamanın yapılacağı yer, planlarınızı layığıyla uygulamanız açısından çok önemlidir. 

Venedik turizminin kalbi olan San Marco; San Marco Bazilikası, Ahlar Köprüsü ve Palazzo Ducale’ye ev sahipliği yapan önemli bir bölgedir. San Marco’daki her yerde tabelalar çeşitli dillere çevrilmiştir. Bu da turist yoğunluğunun önemli bir göstergesidir. Şehrin lüks kesimi olarak nitelendirilebilecek San Marco’da, çok sayıda dünyaca ünlü markaya rastlamak mümkün.

Venedik’in kalbi olan San Marco 1000 yıldan beri bu merkezi önemini taşıyor. Napolyon’un “Avrupa’nın Salonu” dediği San Marco Meydanı geçmişten bugüne şehrin hem hukuki hem siyasi anlamda merkezi olmuştur. Ayrıca su yoluyla ulaşımın yaygın olduğu dönemde tüccarların da Venedik’e geçiş kapısı San Marco’ydu. San Marco Bazilikası ile Dükler Sarayı’na ev sahipliği eden meydan merkezi konumu ve turizmin kalbinin attığı yer olması itibariyle otel fiyatlarının yüksek olduğu bir bölge. Yine de fiyat aralığındaki dalgalanmalar bu bölgede de oluyor.

Venedik San Marco otelleri denince akla gelen ilk mekanlardan biri Hotel Royal San Marco. Merkezi konumunun hakkını sonuna kadar veren otelin en etkileyici özelliklerinden birisi ses geçirmez odalara sahip olması.

Venedik San Marco oteller konumu itibariyle kesenin ağzının açıldığı bölgeler olmakta. Venedik gezinizde şayet otel masrafını kısmak istiyorsanız bu bölgede daha ucuza rezervasyon yaptırabileceğiniz birkaç otel bulunuyor. Rialto Köprüsü'nün 1 km yakınındaki 5' to San Marco Square bunlardan biri. Ücretsiz WiFi erişimli odaları olan tesisin San Giorgio Maggiore Kilisesi ile arasında 1,3 km ve Ducal Sarayı ile arasında 1,1 km mesafe bulunuyor. Otel San Marco Bazilikası’na ise 1 km uzaklıkta yer alıyor. 14:00-22:00 arası check in ve 10:00-11:00 arası check out yapılabilen otelde evcil hayvan bulundurmak yasak.

9

San Marco ve Ca'd Oro'ya Yakınlık

San Marco’da kalabileceğiniz en ucuz otele değinmek gerekirse bir gecelik fiyatı 446 TL olan Cartier Suite doğru bir tercih olacaktır. Şehir manzarasına sahip olan otel, Ca' d'Oro'ya yalnızca birkaç adım uzaklıkta. Altın Evi anlamına gelen Ca'd Oro, meşhur Venedik kanalında gezilebilecek en ünlü yerler arasında bulunan bir müzedir. 15. yüzyılda inşa edilen yapının ismi ön cephesindeki mavi, kızıl ve parlak altın varak süslemelerinden gelir. Dolayısıyla San Marco bölgesinde yer alması ve ünlü müzeye yakınlığı ile birlikte diğer seçeneklerden çok daha ucuz olan Cartier Suite, bir şansı hak ediyor.

San Marco’da eşsiz bir otel deneyimi geçirmek için kesenin ağzını açarım diyenler için ise en uygun adresin adın Rialto Unique Venice Experience. Gecelik fiyatı 1.294 TL olan otel, San Marco Bazilikası ve Palazzo Ducale gibi şehrin önemli sembollerine yakınlığı ile ziyaretçilerini cezbediyor.

San Marco’da konaklamanın artıları ve eksileri bulunuyor. Pozitif yönler şehrin kalbinde olmanız ve ulaşım, alışveriş gibi açılardan avantajlı olmanız. Negatif yönler ise fiyatların yüksekliği ve kalabalık. Ancak Venedik gezinizin tadını çıkarmak istiyorsanız San Marco en doğru tercih olacaktır. Rüya gibi bir Venedik tatili için bütçeniz el verdiğince harcamaktan çekinmeyin. Baglioni Hotel Luna ve Monaco & Grand Canal San Marco’da kalabileceğiniz iyi otellerden bazıları.

Rivayete göre balayı Babiller döneminde evlenen çiftlerin törende ve sonraki 30 gün boyunca ballı şarap içmesine dayanan bir gelenektir. Tarih boyunca evlilik hayatında önemli bir yer edinen balayı, buna yönelik otellerin de gelişmesini sağlamıştır. Yeni evliler cicim aylarını dünyanın pek çok yerinde tatlı bir tatil ile geçirirler. Harikalar şehri Venedik, rüya gibi bir balayı geçirmek isteyen yeni evli çiftlerin de tercihleri arasında. Romantik bir tatil isteyen çiftler, tarih boyunca masalsı aşk hikayelerine ev sahipliği eden Venedik'te akşamları Büyük Kanal'ın eşliğinde yürüyüşlere çıkabilir. Yine bu bölgede gondollarla akşamın güzel ışıkları arasında romantizmin doruklarına da çıkmak mümkün.

Venedik Gondol Turları

Gondol turları çiftler için yapılabilecek en romantik aktivitelerden biri. Şehrin geçmişinde ticaretin kalbi olarak da faaliyet gösteren kanal ve gondollar günümüzde artık çiftler ve arkadaş grupları için turlar olarak hizmet veriyor. 1500'lerde kentte faaliyet halinde olan gondol sayısı 10.000'den fazla iken günümüzde bu sayı 400 civarıdır. Bu da gondolların ticaretten ziyade tur faaliyetleri olarak kullanıldığının göstergesidir.

Venedik’teki romantik ve eğlenceli gondol turları da şehirdeki pek çok etkinlik gibi biraz pahalı… Turlarda kullanılan gondollar 6 kişi kapasiteli ve 2 kişi de binseniz aynı ücreti ödemektesiniz. Gündüz tarifesinde gondol turu için ödemeniz gereken ücret 80 Euro. 40 dakika süren bu tura ilaveten 20 dakika daha eklemek ise 40 Euro. Gece tarifesinde gondol turu biraz daha pahalılaşıp 100 Euro oluyor. Yine 40 dakikalık bu tura ilave 20 dakika ekleme ücreti de 50 Euro. Bununla birlikte bazı yerlerde pazarlık yapabileceğinizi de bilmenizi isteriz.

10

Romantizmin Başkenti Venedik

Rüya dolu bir tatil için Venedik şehrini tercih eden çiftler, bu imkanlar için San Marco ve San Polo gibi merkezi yerleri tercih etmeliler. Ancak gondol turlarını San Marco gibi kalabalıkların akın ettiği yerlerden ziyade daha sakin yerlerde yapmak isteyenler Akademia, Campo San Barnaba ve Friari çevresini de tercih edebilirler.

Lüks otellerin çok sayıda bulunduğu bu bölgelerde alışveriş yerleri de evli çiftlerin hizmetine sunulmuş. Şimdi yeni evli çiftler için romantik bir tatil sunan Venedik balayı otellerinden bazılarına bir göz atalım.

Romantik Venedik otelleri incelememize biraz da bütçe dostu bir otel olan Locanda Conterie ile başlayabiliriz. Balayı otelleri arasında fiyat açısından en uygunu olan bu otel için 535 TL rezervasyon ücreti ödemeniz gerekecektir. Ca' d'Oro'ya yakın olmasıyla avantaj sağlayan otel, 3 yıldızlı olmasına karşın romantik bir tatil sunmak için elinden geleni yapıyor. Büyük Kanal yakınlarındaki Sina Palazzo Sant'Angelo oteli ise balayını Venedik'te geçirmek isteyen ve maliyeti çok dert etmeyen romantik çiftler için harika bir seçenek. Rezervasyon için 5033 TL'yi gözden çıkarmanız gereken bu tesiste, hayatınız boyunca unutmayacağınız bir balayı sizleri bekliyor. Daha düşük bir maliyette olmasına karşın ziyaretçilerin daha çok beğenisini alan Baglioni Hotel Luna - The Leading Hotels of the World, 3.000 lira civarı bir ödeme ile San Marco'da romantik bir balayı imkanını önünüze seriyor.

Hostel, otellere kıyasla daha ucuz olup pahalı otellere büyük paralar harcamak istemeyen gezginlerin uğrak yerleridir. Çantasını sırtına takıp yollara düşen seyyahlar, dur durak bilmeden devam eden uzun yolculuklarında konaklamaya çok para harcamamaya dikkat etmeliler. Yine öğrenciler için de para meselesi önemlidir. Öğrencilerin ve gezginlerin konaklamak için sıklıkla tercih ettikleri hosteller, çok sayıda kişinin aynı anda kalabildiği ranzalarla doludur. Öte yandan mutfağın da ufak olduğu hosteller, kısıtlı imkanlarına rağmen fiyat açısından çokça tercih edilmektedir. Venedik'te bulunan hostellerin maliyeti 140 TL ile 420 TL arasında değişiklik gösterir. Tabi bu fiyatlar ranzalı konaklamalar için geçerli. Özel odalarda kalmak isterseniz hesap biraz daha kabaracaktır.

Turizmin başkentlerinden biri olan Venedik, güzelliklerinin yanında bir hayli de pahalı bir şehir. Özellikle turistik bölgelere yakın olan merkezi yerlerde otel fiyatları çok uçuk seviyelerde. Merkezden uzaklaştıkça daha mütevazi fiyatlarda oteller bulunabiliyor. Ancak uzak bir yerden her gün gidip gelmeye vereceğiniz yol parasını hesaba kattığınız takdirde şehir merkezinde bulunan hosteller tatil için daha uygun olacaktır.

Rüya dolu günlerin geçirildiği Venedik'te tatil serüvenlerini ucuza kapatmak isteyenler için uygun hosteller de var. Şimdi turizm kenti Venedik'te bulunan hostellerden bazılarına yakından bakalım.

11

12. yüzyıldan kalma bir manastırın yenilenmiş haliyle hizmet veren Combo Venezia, Venedik'in Cannaregio bölgesinde yer alıyor. Merkezden biraz uzak olsa da bu bölge de Venedik'te tatil planlayanların uğrak yerleri arasında. Su otobüsü durağına yalnızca 100 metre uzaklıkta olan otelde restoran, bar ve 24 saat açık resepsiyon hizmeti bulunuyor.

Ca' d'Oro'ya yalnızca birkaç adım mesafede bulunan AWA Venice Apartments, Venedik'in meşhur San Marco meydanında bulunan hostellerden biridir. Klimalı odaları ve bahçesi olan hostelde ortak mutfak imkanı da var. Burası tatil sırasında şehir merkezinden kopmak istemeyen ve otel konaklamasına çok fazla bütçe ayırmak istemeyen gezginler için iyi seçenekler arasında yer alıyor.

Orta ve daha düşük seviye bütçeye sahip olan gezginler için Venedik gezisine imkan sunan hosteller, her ne kadar butik oteller kadar eşsiz güzellikler sunmasa da konumu itibariyle yine beklentileri karşılıyor. Gününün çoğunu gezintiyle geçirip Venedik sokaklarının altını üstüne getirmek isteyen, sadece geceleri dinlenebilmek için bir yer arayanlar, Venedik hostelleri sizleri bekliyor.