Peggy Guggenheim Koleksiyonu

Peggy Guggenheim koleksiyonu, 1900'lerin ilk yarısında Amerikan ve Avrupa sanatına adanmış İtalya'daki en önemli koleksiyondur. Guggenheim'ın kişisel koleksiyonuna ek olarak, müze içindeki Gianni Mattioli koleksiyonlarını, geçici sergileri ve güzel Nasher heykel bahçesi koleksiyondaki parçalardan birkaçıdır.

Guggenheim koleksiyonu, zamanın en iyi sanatçılarının eserlerinden oluşuyor: Picasso'dan Chirico'ya, Pollock'tan Kandinsky'ye, Duchamp'dan Brancusi'ye. Kübizm, Fütürizm, Metafizik Resim, Avangard Heykel gibi 20. yüzyılın ilk yarısının sanatını etkileyen farklı akımlara ait görünür eserler vardır. Boccioni, Sironi, Russolo, Carrà, Balla, Severini, Sironi, Soffici, Rosai gibi İtalyan Fütürizm sanatçılarının yanı sıra Morandi'nin bazı resimlerini ve Amedeo Clemente Modigliani'nin portresini içeren Gianni Mattioli Koleksiyonu büyük ilgi çekmektedir.

Müze, Solomon R. Guggenheim Vakfı'na bağışlanan eserleri ve uzun vadeli krediler gibi özel koleksiyonlardan şaheserleri sergileyerek koleksiyonlarını arttırmaya devam ediyor. Ekim 2012'de, Hannelore B. ve Rudolph B. Schulhof koleksiyonlarının savaş sonrası ikinci koleksiyonundan seksen İtalyan, Avrupa ve Amerikan sanat eserleri, Solomon R. Guggenheim Vakfı'nın Venedik şubesinin koleksiyonlara yeni eklendi.

Peggy Guggenheim koleksiyonunu Avrupa’ya getirdikten sonra 1951’de Guggenheim onu ​​Palazzo Venier dei Leoni’de sergiledi. Venedik'te kalacağı otuz yıl boyunca Guggenheim koleksiyonunu zenginleştirmeye ve sanatsal avangartları kuvvetle desteklemeye devam etti. Yıllar geçtikçe koleksiyon dünyanın en büyük müzelerinden sergilenmek için talep edildi. Peggy Guggenheim, 23 Aralık 1979'da öldü. Guggenheim Vakfı, ölümünden bu yana Peggy ‘nin evini dünyanın en büyük modern sanat müzelerinden birine dönüştürdü.

1948'de Peggy Guggenheim tarafından satın alınan sarayın inşası gizemli bir şekilde gizlenmiştir. Mimar Boschetti tarafından 1748 yılında inşasına başlatılmış üç katlı bir bina tasarımı yapıldı.  Ancak zemin katın yapımının ötesine geçilemedi. Efsaneye göre etrafındaki binaların arasındaki yaşanan rekabet Palazzo Venier dei Leoni'nin yapımının kesintiye uğramasına neden olan nedenlerden birisidir. Diğer neden ise; projenin finansörleri gerekli bütçe ayarlamaları yapamaması işleri durdurmalarına yol açmıştır. Bu sarayın adının kökeni bile tam anlamıyla belli değildir. Bahçe içerisinde yetişen bir aslan olduğu tahmin edilmektedir. Adının buradan geldiği düşünülüyor. Aynı zamanda Istrian taşına oyulmuş kedi başları ve aslan başları bulunması sanki bunu kanıtlar nitelikte gibi.

1948'de Peggy Guggenheim Sarayı Markiz Luisa Casati'den satın aldı. Önümüzdeki otuz yıl boyunca Amerikalı koleksiyoncu Palazzo Venier dei Leoni'de kalıcı olarak yaşayamaya devam etmektedir. 1951'den itibaren Guggenheim, inanılmaz resim koleksiyonlarına, heykellere ve değerli modern sanat eserlerine giriş izni vererek yapıyı halka açık hale getirdiler.

Giriş Ücreti: 15 Euro

Adres:  Just East Accademia Along Gran Canal, 30123 Venedik, İtalya

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri:

  • Her gün 10.00-18.00
  • 25 Aralık Salı ve 25 Aralık tarihlerinde kapalıdır.

Ulaşım Bilgileri:

  • Piazzale Roma veya Ferrovia'dan:

Deniz otobüsü hattı 2, Lido yönünde, Accademia durağı

Deniz otobüsü hattı 1, yön Lido, Accademia veya Salute durağı