Güzel Sanatlar Akademisi

Venedik'in en güzel ve en önemli müzesi, İtalya'nın da nadide müzelerinden biri olan Güzel Sanatlar Akademisi veya orijinal adıyla Gallerie dell'Accademia 1750 yılında kurulmuş tarihi bir sanat galerisidir. 1750 yılından 1807'deki Napolyon işgaline kadar Santa Maria della Carità gibi vakıfların binalarında bulunmuştur. Önceleri resim, heykel ve mimari alanda eğitim veren Akademi, günümüzde sanat galerisi olarak hizmet vermektedir. 

Daha sonra Napolyon Venedik'i işgal edince bu galerideki eserleri çok beğenmiş ve burayı kraliyet akademisi olarak kabul etmiştir. Müze de Napolyon'un emriyle bugünkü binası Scuola della Carità'ya taşınmıştır. 

14. yüzyıldan 18. yüzyıla Venedik'in en güzel resimlerinin sergilendiği müzede tarihin en değerli ressamlarından pek çok ismin de resmi yer almaktadır. Bu isimler arasında Gentile, Bellini, Bosch gibi önemli sanatçılar yer alır. Müzeye ziyaret ettiğinizde gireceğiniz ilk salon 1. Salon'dur. Burada Jacobello Alberegno'nun Kıyamet ve Paolo Veneziano'nun Meryem'in Taç Giymesi eserleri büyüleyicidir. Meşhur Bellini ailesinin yaptığı tabloları da 2., 4. ve 5. Salonlar'da bulabilirsiniz. Özellikle Giovanni Bellini'nin "Madonna ve Çocuk, Aziz Catherine ve Mary Magdalene Arasında" eseri ilgi çekicidir. Leonardo da Vinci'nin 1490 tarihinde yaptığı Vitruvian Man'i de görme fırsatına sahip olabilirsiniz. 

20. Salon'da bulunan Gentile Bellini'nin San Marco Meydanı'nın 15. yüzyıldaki durumunu gösteren San Marco Meydanı'nda Geçit Töreni - Processione in piazza San Marco- isimle eseri müzenin popüler noktalarından birisidir. Leonarda da Vinci’nin 1490 yılında çizdiği meşhur Vitruvius Man eseri de müzede yer almaktadır.

Her ayın ilk pazar günü ücretsiz ziyaret edebileceğiniz galeriye tam bilet giriş ücreti 12 Euro’ dur. Accademia köprüsünün hemen karşısında boy gösteren yapı sanat severler başta olmak üzere tüm turistler için görülmeye,gezilmeye değer bir mekandır.

Adres: Campo della Carita, 1050, 30123 Venezia

Ziyaret Saatleri: 08.15-19.15

Giriş Ücreti: 15 Euro