Canneregio Bölgesi

Venedik tarihi kentinin eşsiz cazibesinin tadını çıkarmanın bir diğer yolu büyük ölçüde keşfedilmemiş, kuzeydoğudaki Cannaregio’yu ziyaret etmek olabilir. Büyük Kanal'ın kuzeyine kadar uzanan Cannaregio ‘da, birçok turistin ilgisini çekecek pek çok harika kilise, calli (sokaklar) ve kampi (kelimenin tam anlamıyla “tarlalar”) vardır. Cannaregio’nun sessiz duraklarında gezinti yapmak, Venedik’i ünlü yapan otantik cazibenin çoğunu anlamınıza fayda sağlayacaktır.

Cannaregio, Venedik'in merkez ilçelerinden biridir. Lagün ile Büyük Kanal arasındaki şehrin kuzeyindeki büyük öbekte yer almaktadır. Batıdaki tren istasyonundan doğuda Rialto Köprüsü'ne kadar uzanır.

Venedik, Cannaregio ‘da sakin bir yer olarak ünlenmiştir. Her zaman olduğu gibi Venedik'te dolaşmanın en iyi yolu yaya yoludur. Bununla birlikte, vaporetto'yu kullanmak zamandan ve enerjiden tasarruf sağlar ve Cannaregio kanalı boyunca adanın kuzey kıyılarından geçen su otobüsü seferleri ile de gezinizi tamamlayabilirsiniz. Cannaregio ‘nun ana caddesi Santa Lucia tren istasyonunu (Ferrovia) Rialto'ya bağlayan arterdir.

Bu sokaklar zinciri, turistik Lista di Spagna ve geniş Strada Nova'yı içerir. Yol boyunca çok sayıda turist sınıfı restoran, McDonald, süpermarket, cadde dükkânları ve hediyelik eşya tezgâhları bulunmaktadır. Bu rotayı oluşturan sokaklar Venedik’in en çekici yerleri değil, ancak alışverişler için alışılmadık derecede geniş ve Venedik’e yeni gelen birçok insan bu caddeleri büyüleyici ve fotojenik buluyor.  Ferrovia-Rialto rotası Büyük Kanal'a yakındır ve su üzerinde kabaca küçük şerit gibi görüş noktalarına sahiptir. Cannaregio ‘nun en çekici kısmı keşfedilmeyi bekleyen, sessizce kuzeye uzanan taraftır.

Venedik'in kuzey sahiline yakın, huzurlu bölge olarak adlandırılan yerde toplam üç paralel kanal vardır. Bu durum da gezen kişinin kasabanın daha ilginç kiliselerinden birkaçını bulmasına olanak sağlıyor. Kanalın daha sessiz olması, şaşırtıcı derecede ziyaret için tercih edilmesini arttırıyor. Güneye geri döndüğünüzde Fondamenta della Misericordia boyunca uzanan bir kanal şeridine ulaşacaksınız; burada bazı kanal kenarlarında barlar ve yemek yiyebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Akşamları genellikle kalabalık olsa da yine de oradaki atmosferi tatmakta fayda var.

Cannaregio ‘nun ilgi çekici yerleri ve turistik yerlerinin başında Ca 'd'Oro gelmektedir. Büyük Kanal üzerindeki en güzel saray hakkında bilgi alabileceğiniz ve şimdi Büyük Kanal'ın harika manzarasını sunan bir galeri bulunmaktadır. Santa Maria dei Miracoli ise Venedik'teki favori kilise olarak geçen ve Cannaregio‘nun uzak doğusunda bulunan kaçırılmayacak bir Rönesans mermer hazinesi olarak görülmeye değer bir yerdir.

Fondamenta della Misericordia bölgesi, barlar ve restoranlar ile cazip bir kanal yürüyüşü yapabileceğiniz bir yerdir. 

"Getto" teriminin kökeni Venedik'in Yahudi nüfusuna asırlarca ev sahipliği yapmasından gelmektedir. Eğer ilginiz varsa Yahudi Gettosunu ziyaret edebilirsiniz.

Fondamenta Nove, Lagün adalarına tekne gezileri için yararlı bir feribot duraklarının olduğu bir yerdir. Buradan feribotlar ile geçişler yapabilirsiniz.

Büyük bir Rönesans sarayı olan Ca 'Vendramin Calergi, Venedik'in kumarhanesi olan Casino, Piazzale Roma'dan ücretsiz tekne servisi ve özel bir broşürle ücretsiz giriş sunan, her zaman turistleri çekmeye çalışmıştır.

Cannaregio Kanalı Venedik'in en büyük ikinci kanalıdır ve burası bir zamanlar kasabaya giden ana yol olarak kullanılıyordu.

Yeme içme seçenekleri oldukça boldur. Yoğun caddeye rağmen, Campo San Felice'de dışarıdaki masaları olan küçük bir bar olan La Cantina'yı tercih edebilirsiniz. Mükemmel yemek çeşitlerinin yanı sıra kaliteli yemekler de sunarlar. Ünlü Paradiso Perduto da dâhil olmak üzere Fondamenta della Misericordia'da ve iyi Ostaria da Rioba ile iddiasız Ristorante Diana gibi çeşitli restoranlar arasında daha güzel barlar da bulunmaktadır. İstasyona yakın, ucuz ve hızlı bir yemek için, verimli bir self-servis zincirinin Venedik şubesi olan Lista di Spagna'da Brek'i deneyebilirsiniz.

Giriş Ücreti:Ücretsiz

Adres: Canneregio, Venedik

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri: Hep açık (dükkânların açılış - kapanış saatleri değişiklik gösterebilir)