Pek çok renkli kanalları ve renkli evleri, eğik çan kulesinin, yaşlı kadınların orijinal Burano dantelini kendi elleriyle yaptığını gördüğünüzde doğru yerdesiniz, burası Burano! Bisikletleriyle serbestçe dolaşan çocuklar, rengârenk çiçeklere sahip balkonlar, geleneksel teknelerinden taze balık çıkaran balıkçılarla Burano Adası adeta bir gökkuşağı kasabası. 

Bu adaya, Lagüne bakan iki Cavallino-Treporti beldesi olan Treporti (10 dakika) ve Punta Sabbioni'den (30 dakika) kolayca ulaşılabilir. Bugün Burano ‘da yaklaşık 3000 kişi yaşamaktadır; Venedik ve adalarında yaşayan toplam insan sayısı 60000 civarındadır. Feribottan karaya çıktıktan sonra  Remigio Barbaro'nun görkemli heykelinin yerleştirildiği yeşil bir çimenlikte olacaksınız. Kıyıları takip ederek adanın merkezine varacaksınız. Galuppi Meydanı; burada komşu kadınlar, yaptıkları işlere bakmaları için dantel meraklılarını dükkânlarına davet ediyorlar. Burano‘da dantel yapımında esas nokta el emeği ile yapılmasıdır.

Aynı zamanda "lume cam işçiliği" de burada adını duyuran bir diğer el sanatıdır. Burano Adasında Murano cam işleme türüne hayran kalabileceğiniz küçük dükkânlarla karşılaşmak oldukça kolaydır. Tipik ve küçük bir yeşil evin içinde Fondamenta Giudecca 132'de bulunan dükkân gibi minyatür gerçek cam fabrikalarını ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Her bir dükkânda cam sanatı ile ilgili bilgi alırken keyifle sohbet edebileceğiniz satıcılar ile birlikte, fotoğraf çekebileceğiniz güzel kompozisyonlar bulacaksınız.

İç kısımlara ilerledikçe; San Martino Piskopos Kilisesi'ni göreceksiniz. Kilise Piazza Galuppi ‘nin sonunda yer almaktadır. Kilisenin yanında, bazı stantlar bulunmaktadır. Buralarda ucuz bir fiyata yerel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Üstelik her Çarşamba sabahı (kiliseden uzakta değil) sokak pazarı yer alır ve merkezden iki dakika uzaklıkta tipik Venedik lagününün deniz mahsullerini görebileceğiniz balık pazarına göz atabilirsiniz.

Burano ‘nun küçük caddeleri arasında, calli girişlerine yerleştirilmiş çok sayıda "capitelli" (başkent) var ve onları arayarak, adanın en ünlü ve renkli evlerine girebilirsiniz. Bu evlerin en önemli özellikleri birçok rengin kullanımıyla boyanmış ve geometrik şekillere bölünmüş olmasıdır. Tipik Burano‘nun evleri genellikle kare şeklindedir ve iki veya üç kata bölünmüştür. Girişte mutfak, kahvaltı köşesi ve tuvalet bulunur. Sonraki katlarda yatak odaları bulunur. Bugün adanın ana özelliğini daha da yaygınlaştıran evlerin farklı renkleri, mülkleri sınırlamak için daha önce faydalı olmuştur. Bununla birlikte, eski bir efsaneye göre, balıkçıların denize açıldıklarında evlerini uzun mesafeden görmeleri için boyadıklarını söyler.

Burano Adası'nın tarihine değinirsek; Barbar istilasından kaçan Altino sakinleri, lagünün adalarına sığınmakta ve onlara şehre attıkları altı kapının isimlerini vermektedir. Bunlar: Murano, Mazzorbo, Burano, Torcello, Ammiana ve Costanziaca. Bu adalarda ilk evler palafit'ler üzerine inşa edilmiş, duvarları dokuma bastonlardan yapılmış ve daha sonra çamurla sıvanmıştır. Zemin çok hassas olduğu için eşsiz bir odanın oluşturduğu çok hafif yapılardı. Yataklar kuru yapraklardan yapılmıştır. Daha sonra bu ham evler tuğladan yapılmış binalar ile değiştirilmiş ve eski olanlar depo gibi kullanılmıştır.

Yerel yemek yiyebileceğiniz bir yer ararsanız, Burano balık yemekleri ile ünlüdür ve en meşhurları “risotto de gò” dır. (risoto de go=pirincin et suyu ile pişirilmesi.  Burano mutfağının yemekleri, servis kalitesi bakımından bilinmesine rağmen, mutfakta tipik bir eski "trattoria buranella" nın (bir Burano meyhanesinin) gerçekliğini koruyan ve burada yapabileceğiniz restoranlarda servis edilmektedir.  Zamanınız kısaysa, yine de birkaç pizzacı var. Bir barda veya tipik bir pastanede Burano kurabiyesini (en meşhur "Bussolà" ve "Esse") ve içerisindeki lezzetli dondurmayı da tercih edebilirsiniz.