San Marco Bazilikası

San Marco Meydanı’nda bulunan San Marco Bazilikası, Venedik’in en ünlü kilisesidir. Altınların Kilisesi olarak da bilinen yapı, beş kubbeye sahiptir ve görülmesi gereken mimarisi ile ünlü meydanda turistlerin ilgi odağıdır. Kubbe üzerinde altın yaldızlı Bizans mozaikleri bulunur . İçerisinde altın heykeller ve cam işlemeler bulunur. Venedik'te görülecek yerler içinde başı çeken yerlerdendir.

Bu alandaki ilk kilise dönemin Venedik Doçu'nun emriyle 828-832 yılları arasında yapılmıştır. İlerleyen yüzyıllarda kilise yangınlar geçirmiş, harap görmüştür ve üzerine yeni kiliseler yapılmıştır. Eklemeler ve düzenlemeler yapı günümüze kadar gelmiştir. Bazilikaya yapılan en önemli eklemelerden bazıları 1204'teki Haçlı Seferleri'nde İstanbul'dan getirilen eserlerin eklenmesidir. İstanbul'daki Bizans kilise ve saraylarından getirilen pek çok hazine, süsleme, mermer, mozaik gibi eser bazilikanın bünyesine eklenmiştir.

Eklenen eserlerden en önemlilerinden bazıları Tetrark ve Aziz Mark'ın Atları'dır. Roma İmparatoru Diocletian'ın imparatorlukta düzeni sağlamak için getirmeye çalıştığı dörtlü yönetim sistemini temsil eden Tetrark, bazilikanın dışında güneybatı köşesinde sergilenmektedir. Meşhur Aziz Mark'ın Atları'nın tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte antik çağlarda yapıldığına inanılmaktadır. 1204'te Venedik'e getirilene kadar İstanbul'da Hipodrom'da sergilenmekteydiler.

Orijinalleri zarar görmemeleri için San Marco Müzesi'ne alınmıştır ve bronz kopyaları bazilikanın balkonunda San Marco Meydanı'nı selamlamaktadır.

Bazilikaya giriş ücretsizdir fakat tepesinden şehri seyir imkanına sahip olmak için 2 Euro gibi bir ücret ödersiniz. Ancak bazilikanın önünde özellikle yoğun saatlerde uzun kuyruklar oluşmaktadır. İnternet sitesinden 1.5 Euro'ya yapılan rezervasyonlarla sol taraftaki gişeden çabuk bir şekilde içeri girmek mümkündür. Yalnız bazilikanın içerisinde fotoğraf ve video çekmek yasaktır.