Ah'lar Köprüsü

Venedik'in sanatsal ve kültürel simge yapılarının arasında yer alan Ponte dei Sospiri (Sighs Köprüsü) turistler arasında gezilecek yerler listesinde ilk sıralardadır. Kireç taşından yapılmış olan köprünün pencerelerinde taştan yapılmış ızgaralar bulunmaktadır. Belki de Venedik'teki en ünlü köprü olan Ponte dei Sospiri, "Ah'lar Köprüsü" anlamına gelmektedir. 19. yüzyılda Lord Byron tarafından verilen isminin acıklı bir hikayesi vardır.  

Yapım tarihi 1602 yılına dayanan Ah'lar Köprüsü, isminden de anlaşılacağı üzere trajik bir noktaya işaret etmektedir. Köprü, mimar Antonio Contin'ın bir projesisi olarak inşa edilmiştir. Köprü, Venedik'teki yeni cezaevleriyle Devlet Müfettişleri ‘nin ofisleri arasında bir bağlantı olarak Doge Marino Gri Mani’nin emriyle yapıldı. Mahkumların hücrelerine götürülürken geçtikleri köprüden son kez Venedik'in ve dünyanın güzelliklerini görüp 'Ah' çektikleri için bu ismi almıştır. Yani tüm güzelliğine rağmen Ponte dei Sospiri, mahkûmların Palazzo Ducale’deki duruşma odalarına, kaderlerinin kararlaştırılacağı yere götürülmesi ve hücrelerine geri getirilmesi gibi oldukça rahatsız edici bir göreve sahip.  

Yine de romantizmin başkenti Venedik'te her hikayenin bir de romantik versiyonunun olduğunu unutmamak gerek. Ah'lar Köprüsüyle ilgili bir diğer rivayette gün batımında bu köprünün altında öpüşen aşıkların bir daha hiç ayrılmayacağı anlatılır. Köprüde dışarıdan şehrin manzarasını görebileceğiniz perfore iki küçük pencere bulunmaktadır. Ah'lar Köprüsü'nü alışıldık köprülerden ayıran bu pencerelerden Doge Sarayı, Adalet Sarayı, Venedik’in yeni yapılan hapishanelerini ve etkileyici kanal manzarasını görebilirisiniz. 

Ponte dei Sospiri, Palazzo Ducale'yi yeni Venedik hapishaneleri Prigioni Nuove'ye bağlamak için inşa edildi. O zamanlar Venedik'in Doge'su Marino Grimani idi. Yeni hapishaneler, 20 yıl önce, Palazzo Ducale'ye karşı çıkan bir binada Antonio da Ponte tarafından inşa edilmişti. Hapishaneye açılan duvarla ayrılmış iki koridordan oluşmaktadır. Koridorların her biri, doğrudan Palazzo Ducale çatısı altındaki bölgede bulunan “Piombi” yi (merdivenler) ve Venedik'teki hapishane alanlarının en kötüsü olan “Pozzi” yi bağlayan merdivenlerle bağlantılıdır. Hem “Piombi” hem de “Pozzi”, Palazzo Ducale‘nin içine yerleştirilerek adeta bir cezaevi kompleksi oluşturulmuştur.

Ah'lar Köprüsü 2008 yılında büyük bir restorasyona alınmıştır. 3 yıl süren restorasyonun ardından açılmıştır. Restorasyona alınma sebebi yaşanan bir kazaydı. Köprünün altından geçen gondollarda olan turistin başına düşen bir mermer parçasıyla yaralanması sonucu köprü restore edilmiştir. 

Adres: Piazza San Marco, 1, 31024 Venedik, İtalya

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri: Hep açık