San Marco Meydanı

Venedik gezilecek yerler listesinin en başında yer alan San Marco Meydanı veya İtalyan adıyla Piazza San Marco, Venedik’in en ünlü meydanıdır. Napolyon ‘Avrupa’nın resim odası’ olarak nitelendirmiş ve dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilmiştir. San Marco Bazilikası, Saat Kulesi, Correr Müzesi, Dükler Sarayı ve Procuratie Vecchie gibi yapılar meydanı çevreler.

San Marco Meydanı'nın geçmişi 800'lü yıllara kadar dayanmaktadır. Çevredeki binaların yavaş yavaş yapılmasıyla ortaya meydan çıkmıştır ve burası meydan kabul edilip yeni binalar da etrafında şekillendirilmiştir. Özellikle 12. yüzyılda zengin Venedik Doçu Sebastiano Ziani döneminde meydan büyük değişim göstermiştir. Günümüzde de görülen San Marco çalışanlarının ve memurların ofislerinin bulunduğu binalar Orta Çağ'da daha farklıydı.

Image removed.

Efsanevi sanatçı Gentile Bellini'nin San Marco Meydanı'nı çizdiği resminde bu farkı görmek mümkündür. İlerleyen zamanlarda astronomik bir saat yapmak amacıyla meydana bir kule yapılmıştır. Torre dell'Orologio yani Saat Kulesi'nin saat mekanizması sadece rehber eşliğinde turlarla gezilebilmektedir. Ayrıca Campanile di San Marco yani Aziz Mark'ın Çan Kulesi de meydanda, San Marco Bazilikası'nın önünde bulunur. 1902'de çöken asıl kulenin aynısı 1912 yılında tekrar inşa edilmiştir ve kuleye giriş 8 Euro'dur.

Venedik’in en alçak noktalarından biri olan meydanı bu nedenle su yükselmesi olayının gerçekleştiği Ekim-Mart aylarında su altında kaldığından ziyaret edemeyebilirsiniz.

Meydanda turistlere hitap eden çok sayıda cafe ve alışveriş yerleri bulunur. Ayrıca kalabalığa alışmış güvercinleri unutmamak gerek. Meydan her ne kadar turist akınına uğrasa da bazı Venedikliler meydanda insandan çok güvercinin olduğunu iddia etmektedir.