Venedik'te Gondol Gezisi

Geçtiğimiz yazımda hatırlarsanız sizi Venedik,  Rialto Köprüsü’nde (Ponte Rialto) bırakmıştık. İşte bu seferki gezi yazımız kaldığımız yerden devam ediyor.

Venedik Rialto’da yapılacak en güzel şey şüphesiz, Granada (Büyük Kanal)  Canal’ı kapsayan bir gondol gezisi olacaktır.

6 kişilik olan bu gondollardaki gezi yaklaşık 30 dakika sürüyor ve 6 kişi için 120 Euro ödüyorsunuz.

Gondollar yüzyıllardır Venedik içinde taşıma anlamında kullanılsa da artık turistik bir öğe halini almıştır. 

Venedik’te gondollar siyahtır bunların neden siyah olduğunu merak etmiş küçük bir araştırma sonrası nedenini öğrenmiştim. Nedenine gelirsek; eskiden Venedik'te ulaşım araçları sizin de bildiğiniz üzere sadece gondollarmış ve Venedik'te yaşayan herkesin bir gondolu muhakkak varmış ve bunların hepsi de rengârenkmiş. 

Venedikliler her gün en güzel benimki diye kavgaya tutuşur olmuşlar. Şehrin yöneticileri Venediklilerin bu "en güzel gondol kimin gondolu" kavgasına ve bir yasa çıkartıp son vermişler ve Venedikliler gondollarını siyaha boyamış. Siyah olmasının bir başka nedeni ise siyahın zift renginden kaynaklanan bir renk olmasıyla suya en dayanıklı haline gelmesiymiş.

Gondol turu boyunca neredeyse her binanın tarihini anlatan gondolcumuz sayesinde kanalların arasında gezerken etrafımıza daha dikkatli bakmaya başladık ve Marco Polo gibi tarihi kişiliklerin evlerini de görme şansını yakaladık. Kıvrak hareketler ile yoluna devam eden gondollardaki en büyük risk ise virajlar, bu yüzden binaların köşelerinden dönerken karşıdan gelenleri göremedikleri için bağırarak birbirlerini uyarıyorlar. Daracık balkonları, ahşap kapıları, panjurları ve kemerli pencereleri ile Venedik’in binaları çok fotojenik...

Gondol gezisinden sonra Hard Rock Cafe’de kahve molası sonrası Rialto Köprüsü’nün karşı tarafında kalan pazara geçtik. Buradan maske, magnet, hediyelik eşya alışverişlerimizi tamamladık. Venedik’te eğer iyi bir maske almak istiyorsanız; İtalya damgası olan maskeleri tercih etmelisiniz onun dışında olan çoğu maske Çin’de üretilip pazarlanan maskeler oluyor.

Venedik kesinlikle masalsı bir şehir. İyi fotoğraf kareleri yakalamak için hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Şehir size en doğal haliyle sunuyor.

Venedik'te en büyük sorun yerel halkın turiste doymuş olmasından mütevellit pahalı olması, ancak yine de her şeye değer…

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…