Ermeni Kilisesi

Ukrayna vizesiz gidilen ülkeler arasında en popülerlerinden biri. Ukrayna'nın kültür başkenti Lviv’e 14. yüzyılda yerleşen Ermeniler burada kenti semtlerini ve yerleşim alanlarını kurduktan sonra ibadetlerini yapabilmek için de Ermeni Kilisesi’ni inşa etmişlerdir. Yüz elli bini aşkın Ermeni’nin yaşadığı Lviv’de Ermeni Kilisesi’nin önemi hayli büyük. 1363 yılında inşa edilen yapı Lviv’e gitmişken görülmeye değer. Lviv’deki Ermeni toplumunun sembolü olan kilise 10. yüzyıldan kalma Ani Katedrali örnek alınarak inşa edilmiştir.

Ermeni Kilisesi, Lviv’deki en eski yapılardandır ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

Lviv’deki Ermeni toplumunun geçmişi Selçuklular’ın Anadolu’ya yerleşmesi dönemine kadar dayanıyor olsa da, bugün şehirde yaşayanların büyük kısmı göçlerle gelmiş. Burada yaşayanlar çoğunlukla II. Dünya Savaşı’ndan sonra Azerbaycan gibi bölgelerden gelmiş Ermeniler’dir.

Lviv şehri farklı cemaatlere ayrılmış küçük küçük mahallelerden oluşuyor. Şehrin merkezinde de Rynok Meydanı ve Belediye Binası var. Ermeni mahallesi ise bu merkeze en yakın yerlerden olup Ermeni Sokağı boyunca cemaate ait okul, hastane, tiyatro, matbaa ve kütüphane bulunuyor.

Lviv gibi vize almadan gezebileceğiniz şehirleri keşfetmek için Türkiye'den vize istemeyen ülkelerlistesine bakmanızda fayda var. 

Ziyaret Bilgileri: Her gün açık olan katedrali 08.30-20.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Katedrali gezmek ücretsizdir.

Adres: Virmenska vul. 7, Lviv 79008

Yol Tarifi: Virmenska Caddesi’nde yer alan Lviv Ermeni Katedrali’ne 7 ve 9 numaralı tramvaylarla ya da 29 ve 217A numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Pharmacy Museum, Church of Transfiguration