Hürrem Sultan'ın Doğduğu Yer: Rohatyn

Eylül 2014’te yapmış olduğum Lviv seyahatimde daha önceden görmek için planladığım bir yer vardı; Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi, Hürrem Sultan’ın doğduğu ve çocukluk yıllarını geçirdiği Rohatyn.

Rohatyn her ne kadar Ukrayna'nın batısında, Ivano-Frankivsk idari bölgesinde bulunan bir şehir ise de Lviv’e yaklaşık 75 km mesafe gibi bir yakınlıkta bulunuyor. Ulaşımın şehirlerarası otobüs terminalinden yapıldığını öğrendim ancak yolunun kötü olması ve otobüsün çok dur-kalk yapması nedeniyle ulaşımın uzun zaman alacağı söylendi. Bunun üzerine ben de otelden bir görevliyle gidiş-dönüş ve Rohatyn’i gezecek kadar bir süre için arabasıyla götürmesi için 55 dolara anlaştım.

Sabah saatlerinde Hürrem Sultan'ın doğduğu ve çocukluğunun geçtiği yer olan Rohatyn’a doğru yola çıktık. Gerçekten yol oldukça bakımsız olduğu için çukurlara bata çıka yaklaşık 1,5 saatte varabildik.

Hürrem Sultan’ın ismi, 1520 yılında Tatar savaşçılar tarafından kaçırıncaya kadar Anastasia Lisowska imiş. Ukrayna’da Roxelana diye biliniyor ve çok tanınan bilinen birisi. Rehber olan arkadaşa Osmanlılar ve Hürrem Sultan hakkında ne düşünüyorsunuz dedim; aldığım cevap beni çok şaşırttı. Roxelena çok şanslıydı ve bir köle değildi, dünyaya hükmeden bir Sultan'ın resmi karısıydı, biz o nedenle onunla gurur duyuyoruz dedi.

Rohatyn; çok küçük sessiz ve sakin… Yeşillikler içerisinde Hürrem Sultan'ın bir zamanlar gezip tozduğu yerleri gördüm ve onu topraklarında hissettim.

Anıt heykel, şehir meydanında yer alıyor. Karşısında 1500’lü yıllarda yapılmış bir kilise var. Hemen arkasında da başka bir kilise var. Şehrin nüfusu Ukraynalılar ve Lehlerden oluşuyor, Polonya sınırına yakın bir bölgede. Ekseriyetle Katolik ve çok dindar olduklarını öğrendim.