Google+

MUHTEŞEM ŞEHİR LVIV

781329 Ara 2016Gezi Notu
PoseidonPoseidonGezgin29 Ara 201678130 Yorum

Lviv’e ilk kez 29 Ekim 2015’ te üç arkadaş beraber gittik. Güzel bir apartment kiraladık, binaların dışarıdan görünümü sovyet stili eski olabiliyor, ancak içleri hiç öyle değil, modern. Lvivli çok güzel arkadaşlarımız oldu, onlar bizi gezdirdi. Kafeler, kiliseler, Rynok Meydanı, Licakiv Müzesi, Bira Tiyatrosu, Çikolata Fabrikası, birbirinden orjinal güzel mi güzel mimari eserlerler… En etkilendiğim yerlerden bir tanesi Liçakiv Müzesi. Açıkhava müzesi diyorum çünkü her yerde heykeller, anıtlar dolu bir mezarlık. Mezarlık kavramının nasıl değişmiş olabileceğini göreceksiniz bu muhteşem yerde.

Lviv

Bira Tiyatrosu, 3-4 katlı büyükçe bir pub, içinde küçük bir orkestra canlı müzik yapıyor. Yemekler, içecekler enfes, mutlaka gidilmeli. Çikolata Fabrikası, vitrininde el yapımı çikolata yapımının sunulduğu buram buram çikolata kokan bir çikolata evi. Onlarca çeşit çikolatanın canlı canlı yapıldığı, oturup bardak bardak çikolata içilebilecek herkesin mutlu olduğu bir yer.

Meat&Justice Restoran, Ortaçağ temasına sahip ve girişinde işkence aletlerinin bulunduğu, gelen misafirlere bir miktar mini işkence yapıldığı fantastic bir mekan son derece orjinal. Et menüleri muhteşem, ve fiyatlar son derece uygun. Gözlemlediğim en önemli şeylerden birtanesi de, yaşayan toplumsal birlik ve beraberlik. Birbirlerini koruyup kollayan, ortak geçmişlerine sahip çıkan, birbirlerini destekleyen insanların kardeşçe yaşadığı bir ortam. UNESCO’ nun koruma altına aldığı bir şehir olduğundan, heryerde turistler görmek mümkün.

Hediyelik eşya mağazaları çok güzel, ve fiyatlar çok uygun. Çok sayıda Türk turist ve yerleşimci görmek mümkün. Kafe işletmecisi, pub/bar işletmecisi olarak. Tarihi Opera Tiyatro Binası'nda Kuğu Gölü balesi izledik, muhteşemdi tavsiye ediyorum. Şehirin tarihi, kültürü, mimarisi oldukça derin bilgiler içermekte, en iyi şekilde bilgilenmek için mutlaka gezi rehberi tavsiye ediyorum: Zoryana Sheremeta, Lviv de yaşayan ve Türkçe dil bilen değerli gezi rehberimiz oldu. Türkçe sunumlarla şehri gezdirmeye öte tarihini kültürünü de yaşatıyor, kendisine fb ulaşabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. İyi geziler.  
 

Lviv şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartment at the heart of Lviv, Queens Apartments 1, Apartment on Brativ Rohatyntsiv Street. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Nice Apartment on the center on Beryndy, Belgian apartment with two bedrooms gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartments on 3 Martovicha str., Central Studio Apartments Modern, Apartment - Sheptytskykh Street tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lviv aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Lviv şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Lviv Özel Yürüyüş Turu Yahudi Miras (40 €), Lviv Old Town özel Walking Tour (50 €), Galiçya Mutfağı Gurme Turu (40 €), Lviv: 3-Saat Ortaçağ Kültürü ve Tarihi Yürüyüş Turu (17 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar