Lviv - Unesco Dünya Mirası Listesi'nde Tarihî ve Sevimli Kent

Mistik havasıyla, sakin, fazla trafiği olmayan, huzurlu ve tümü tarihî yapılarla donanmış, UNESCO’nun koruması altında bir Dünya Mirası kenti Lviv.

Küçük bir kent gibi görünse de, tarihî yapıları, uçsuz bucaksız orman gibi parkları, müzeleri ile gezip görülecek çok yeri var.

İstanbul’dan THY ile direkt uçabileceğiniz kente 3 gün, en fazla 4 gün ayırmanız yeterli olabilir. Hava alanı ile şehir merkezi arası 7 kilometre 20-30 dakika. Taksiler 300 grivna dese de pazarlıkla 200 grivna’ya razı oluyorlar, dönüşte otelimiz de 200 grivna’ya taksi olduğunu söyledi ancak Uber ile 70 grivna’ya geldik - 1 grivna 0,23 tl.

Şehrin neredeyse tamamı eski tarihî yapılardan oluşmakta, ancak görülmesi gereken yapılar çoğunlukla şehir merkezinde.

Şehri boydan kesen geniş, ortasında yine çok geniş, yemyeşil bir yaya ve park bandı olan cadde, Shevchenka Avenue ve hemen arkasındaki Rynok Meydanı en çok zaman geçireceğiniz bölge olacak.

Bütün oteller, restoran, bar ve kafeler ile hediyelik eşya mağazaları da bu bölgede. Zaten nereye gitseniz kendinizi sonuçta mutlaka bu meydana açılan sokaklarda bulacaksınız.

Bayram tatilini değerlendirerek dostlarımla 4 günlüğüne gittiğimiz kenti gezmeye başlamadan önce bu şehre gitmeyi düşünenlere ve gezginlere yararlı olacağını düşündüğüm kısa bilgiler aktarmak istiyorum…

Lisan konusunda biraz sıkıntı çekebilirsiniz, çoğunluk Rusça ya da Ukraynaca konuşuyor ancak yardımsever, cana yakın ve sevimli insanlar, yardımcı olmaya çalışıyorlar. Otelinizden bir şehir haritası edinirseniz en azından harita üzerinden yardımcı oluyorlar. Şehir turistler açısından oldukça güvenli ve çoğu bölgede ücretsiz Wi-Fi bulabiliyorsunuz.

Kentin sokaklarında yanımızdan geçenlerin neredeyse yarısı Türkçe konuşuyordu. Sokaklarda, hemen her kafe ya da restoranda illa ki bir grup Türk’e rastladık, sohbet ettik, tabii sohbet koyulaştıkça memleket meselelerine geldi. Bu ülkenin bu kadar ilgi görmesinin nedenine de hemen karar verdik; hemen her şeyin ülkemize kıyasla oldukça ucuz olması…

Birkaç örnek isterseniz, en lüks restoranda harika et yemeği, tatlı, kahve, içkinizle birlikte 60 - 70 TL, oteliniz kahvaltı dâhil değil ise üzülmeyin, 10 liraya şahane kahvaltı yapabilirsiniz. Bira ve kadeh şarap, köpüklü şarap (prosecco) 7 – 10 TL, şişe sek şampanya (brut) 60 TL gibi fiyatlar. Taksi ile 3 saatlik bir tur yaptık, her yerde bizi bekleyerek gezdirdi, 100 TL ödedik.

Eski şehir denilen tarihî bölgeyi ve çevresindeki cıvıl cıvıl, kafe, bar, restoran ve hediyelik eşyalar satan dükkânların dizildiği sokakları yürüyerek gezebilirsiniz.

Bu bölgenin dışında kalan yerleri ise “hop-on hop-off” denen üstü açık otobüslerle ya da mini-trenlerle (6 - 7 TL) ekonomik olarak gezebilir, ayrıca tramvay ve troleybüslerle her yere ulaşabilirsiniz.

Taksiler de oldukça ucuz.

Yemek konusunda ise hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz, her türlü yemek, her ülke mutfaklarından lezzetler bulacaksınız, üstelik de uygun fiyata. Bizim yemeklerimize ve damak tadımıza yakın yemekler de bulacaksınız. Mesela şekil biraz farklı olsa da mantı, “vareniky” etli, patatesli ya da sebzeli, yoğurt yerine de “sour cream” (ekşi krema) ülkenin ünlü lezzetlerinden. Menülerde göreceksiniz, çok lezzetli ve ucuz. Ünlü lezzetlerinden biri de “borsch çorbası”, et suyuna ya da etli, lahana gibi kök bitkilerden oluşuyor ve üzerinde yine “sour cream” ile servis ediliyor. Pide seviyorsanız, bizim pideyi andıran, hamuru biraz farklı ama çok lezzetli, ortası peynir, sebze ya da etli, ama bol malzemeli, üzerine de yumurta kırıyorlar, çok lezzetli denemenizi tavsiye ederim.

Otel kahvaltısından sıkılırsanız bir sabah kahvaltısı için, şehrin çeşitli yerlerinde şubeleri olan “Lviv Croissants”a gidin. Bildiğimiz kruvasan ama çok lezzetli bir hamur, içine yumurta da dâhil istediğiniz malzemeleri seçip sandviçli bir kahvaltı, çikolatalısı da var, hem pratik hem çok ucuz, kahve dâhil 10 TL.

Kahve demişken burası bir kahve şehri, meydandaki “Coffee Manufacturer” tabelasını görürseniz sadece bir üretim yeri olduğunu düşünmeyin, aynı zamanda bir kafe, ayrıca, fincan, makine, magnete kadar kahve ile ilgili her türlü malzeme, hediyelik eşya da bulabilirsiniz. Kahve sevenler için ilginç, kahve içmeseniz, almasanız da mutlaka girin içeri.

Avusturya’nın ünlü tatlısı “apple strudel” kremalı sıcak elmalı turta, burada da ünlü, sırf bu tatlıyı satan dükkânlar da meydanda, Turta Evi (Birçoğunun tabelası Latin harflerle olmadığı için, isimlerini yazamıyorum).

Önünden ne zaman geçsek kalabalığı dışarı taşmış bir barın özelliğini merak edip girdik, vişnelikörü ile ünlüymüş, sadece vişne likörü satan bir bar, meydanda “City Hall”un tam karşısında. Bu arada Ukrayna’da her türlü alkol oldukça ucuz.

Şimdi artık kenti ve görülmesi gereken önemli yerleri gezmeye başlayabiliriz.

Yazının ikinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/lviv-kentinin-unluleriYazının üçüncü bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/kucuk-sehir-lvivin-gormeden-gitmeden-olmazlari
Yazının üçüncü bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/heykeller-katedraller-ve-kiliseler-kenti-lviv 

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.