Google+

NOEL'DE PRAG

1168016 Ara 2016Gezi Notu
Esra TürkalEsra TürkalSilver Yazar16 Ara 2016116800 Yorum

Noel’de Avrupa’da olmanın en keyifli tarafı şüphesiz Kurulan Noel Pazarları'dır. Avrupa’nın hemen hemen bütün kentlerinde kurulan Noel pazarları, bu dönemde büyüleyici manzaraya sahiptir . Bu pazarların bekli de en görkemlisi Prag’ın efsane Old Town meydanına kurulan Noel Pazarı olduğunu düşünüyorum. Ortaçağ atmosferini sonuna kadar yaşatan Old Town Meydanı, her yıl Kasım ayının son haftasından 1 Ocak gününe kadar Prag’ın en büyük Noel pazarına ev sahipliği yapar. 2016 yılında bizde buradaydık.

Prag

Pallaidum Alışveriş merkezinin önünde kurulan küçük klübelerden başlıyor şölen Old Town’a gidene kadar yollarda müzik ve sokakları sarmış olan tarçın ve sıcak şarap kokusu burnunuza geliyor.

Old Town’ın içine adım attığınız andan itibaren Noel atmosferine gireceğiniz bu pazarda sadece yemekler değil birbirinden renkli Noel hediyeleri de satılıyor. Burada, özenle yapılmış Bohemya kristallerini, küçük ahşam oyması heykelcikleri ve rengarenk süs eşyalarını oldukça ucuz fiyatlara bulak mümkün. 

Prag-1

Prag şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri The Old Town Luxury Hideaway Apartment, Jungmanka, Smíchov Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Perfect Days Apartments Karlin, Perfect Days Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartment DL centrum, Rezidence Břevnov, Apartment Alina tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Prag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hemen her köşesinde sokak sanatçılarının Noel şarkılarıyla yeteneklerini sergilediği bu alanı yaklaşık 1 saatte bol bol fotoğraf çekerek gezebilirsiniz.

Tyn Katedrali’nin hemen önüne yerleştirilen dev çam ağacının süslenerek ışıklandırılması, Noel pazarının başlaması anlamına geliyor. Bir aydan fazla süren Noel pazarının amacı, Noel tatilinin, Noel şarkılarının, geleneksel yemeklerin ve sıcak şarabın doyasıya tadına varmak. 

Prag-2

Alanda bulunan her şey bu amaca yönelik hazırlanıyor. Önceden yapılmış ahşap kulübelerin her birinde ayrı bir yiyeceğin satıldığını ve sıcak şarap ikramının yapıldığını görmeniz mümkün. Zaten, eğer geldiğiniz dönemde Noel pazarı kurulmuşsa, henüz ünlü meydana yaklaşmadan sokakları sarmış olan tarçın ve sıcak şarap kokusu burnunuza gelecektir. Alacağınız bu ünlü kokunun bir nedeni sıcak şarapken diğer nedeni de Çeklerin geleneksel tatlısı trdelnikdir. İnce bir şişe sarılarak odun ateşinde pişirilen bu tatlıyı pazarda hemen her köşede bulabilirsiniz.

Prag-3

Pazarın Parizska Caddesi tarafına kurulan sahnede akşam saatlerinde müzik dinletileri gerçekleştiriliyor. Diğer taraftan saat başı çalan Astonomik Saat'in şöleni ise seyretmeye değer. Old Town yolunda böyle tatlı dükkanlar içinizi açacağından eminim. Prag’da, ortaçağ panayırını andıran bu renkli Noel pazarı Noeli noel gibi hissetmeniz için muhteşem bir sebeb… 

Prag-4

Prag şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Prague: Komünist ve Nükleer Bunker Tur (20 €), Prague: 2 saatlik Akşam Bisiklet Turu Güdümlü (28.5 €), Prag: Vltava Nehri'nde 2 Saat Öğle Turu (30 €), 2. Dünya Savaşı + Antropoid Tur (24 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar