Terör Evi Müzesi

İki kanlı rejimden sağ çıkan Macaristan’ın, artık kurbanlarının anısına birşeyler yapma zamanı geldiği anlaşılmıştı. Aynı zamanda dasıkıntılı Nazi ve komunist Macaristan dönemlerini, gözler önüne serme vakti gelmişti. 2000 yılının Aralık ayında “ Orta ve Doğu Avrupa Tarihi ve Toplumu Araştırma Kamu Vakfı”, bu iki kanlı dönemi sergilemek amacıyla bir müze kurmak için binayı satınalmış. Pek çok mimarın farklı alanlarda çalışarak yarattığı Terör Evi Müzesi, Şubat 2002’de tamamlanmış.

Binanın üst kısmındaki dekoratif siyah çervesi, şeritli duvarları ve granit döşemeleri, müzeyi Andrassy Bulvarı üzerinde bulunan bilanalar arasından hemen ayırır. Terör Evi Müzesi, tarihsel önemine uygun olarak, ruhu ve tasarım detayları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Gelen ziyaretçilere, 10 dokunmatik noktada, serginin katları ve odaları hakkında pek çok bilgi sunulmaktadır.

Tutsak tutulanları, işkence görenleri ve öldürülenleri anmak amacıyla kurulan binada, türünün tek örneği olan müze adeta bir anıt şekline dönüşmüş. Müze, bir yandan ülkenin yaşadığı korku dolu zamanları somut bir şekilde sunarken bir yandan da özgürlük için bulunulan fedakarlığın ve çekilen acının boşuna olmadığını insanlara anlatıyor. Sonuçta, 20. yüzyılın en acımasız iki sistemine karşı verilen mücadele, özgürlük güçlerinin zaferiyle sona ermiş oluyor.

Macaristan’ın bugünlere gelmek için tarih boyunca neler çektiğini anlamak ve acı dolu geçmişine şahitlik etmek isterseniz, Budapeşte’de bulunan Terör Evi Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. https://www.terrorhaza.hu/en

Ziyaret Bilgileri:Pazartesi: Kapalı, Salı – Pazar: 10.00 – 18.00 (Kasa 17.30’da kapanıyor.)

1 Ocak, 7-14 Ocak, 1 Kasım, 24-26 Kasım, 31 Aralık: Kapalı

Giriş Ücreti:3000 HUF (Yaklaşık 9 Euro), İndirimli bilet: 1500 HUF (Yaklaşık 4,5 Euro)

Geçici sergi bileti: 2000 HUF (Yaklaşık 6 Euro), Grup bileti: Ziyaretçi başına 2000 HUF (Yaklaşık 6 Euro) (Minimum 20 kişi), İndirimli grup bileti: 1000 HUF (Yaklaşık 3 Euro) (Minimum 20 kişi), İngilizce rehberli tur: 8000 HUF (Yaklaşık 24 Euro) (Maksimum 30 kişi) (Rehberli turlar, müsatilik durumuna bağlıdır ve ziyaretinizden 10 gün önce rezervasyon yapılması gereklidir.)

Adres:Andrassy ut 60, 1062, Budapeşte, Macaristan

Yol Tarifi: Metroyla ulaşım gayet kolay, M1 hattında yer alan Vörösmarty Utca durağında inmeniz yeterli.

Yakın Yerler:Pul Müzesi, Macaristan Devlet Opera Binası